Това е темата на обучителен модул от поредицата Училища по персонализирана медицина за широк набор от специалисти, който се проведе вчера.
Бурното развитие на генетиката и молекулярната биология доведе до прилагането на съвсем нов подход в лечението на различни заболявания – т.нар. персонализирана медицина. Най-популярното определение за персонализирана медицина е „точното лекарство в точната доза за точния пациент“. При този подход лечението на пациента се прецизира на база неговия/нейния индивидуален молекулярно-генетичен профил.
В световен мащаб персонализираната медицина е най-развита и застъпена в сферата на онкология, но т. нар. още прецизна медицина е набира скорост и в други медицински направления, като психиатрията, неврологията и офталмологията са сред тях. БАПЕМЕД (Българската асоциация по персонализирана медицина) ще събере за пореден път лекари-специалисти, студенти по медицина, специализанти, специалисти в сферата на молекулярната биология, представители на индустрията и пациенти на този обучителен модул, на който ще бъде поднесена информация за последните постижения и иновации на персонализираната медицина в посочените три области.
Училището стартира с уводна лекция на акад. проф. д-р Добрин Свинаров, дмн – Началник „Клинична лаборатория и клинична фармакология“, УМБАЛ „Александровска“ и национален консултант по Клинична лаборатория от 1997 г.
Водещи експерти от областта на психиатрията – проф. д-р Вихра Миланова, д-р Любка Илиева, д-р Антоанета Дончева, неврологията – проф. д-р Ивайло Търнев и проф. д-р Албена Тодорова, офталмологията – проф. д-р Ива Петкова и проф. д-р Силвия Чернинкова и диагностиката – проф. д-р Радка Кънева и д-р Кунка Каменарова, представят най-новите постижения и приложения на персонализирания подход за лечение и диагностика на психиатрични, неврологични и офталмологични заболявания. Д-р Петя Стратиева – председател на „Ретина България“, представи гледната точка на пациентите.