Два часа продължи заседанието, в което народните представители изслушваха председателя на БЛС д-р Иван Маджаров, управителя на НЗОК проф. Петко Салчев и председателя на Надзорния съвет на Касата д-р Александър Златанов. Депутатите се надяваха, че в диалог ще могат да изгладят проблемите между договорните партньори и да се продължи с преговорния процес, от който Лекарския съюз заявиха, че излизат. Резултатът обаче се оказа по-песимистичен от очакването, тъй като до общ компромис не се стигна.
Д-р Маджаров припомни, че Лекарският съюз, подкрепен от всички Районни лекарски колегии, иска оставката на управителя на касата проф. Салчев и на председателя на Надзорния съвет д-р Златанов, заради извършени от тях нарушения на Закона за здравното осигуряване.
„Надзорният съвет взе решение, Надзорният съвет взе решение… Някъде да чухте „Изпратихме на Лекарския съюз, поканихме ги да си поговорим“?! Цитират ми някакви дати за среща, след като направихме брифинг. Цялата философия на това ръководство е, че те взимат решение, а ние го подпечатваме. Ние няма да се върнем в договорен процес с хора, които не изпълняват договореното и се опитват по всякакъв начин да ни превърнат в гумен печат. Това не са партньори, а хора, които управляват еднолично Касата със 7 млрд. лв. Няма да се превърнем в печат и имаме пълната подкрепа на всички колегии“, категоричен беше д-р Маджаров.
„Не се изисква подписване на анекс от нас, за да достигнат икономиите до колегите и това е изцяло в правомощията на НЗОК. Достатъчно е да изпратим писмо, че сме съгласни. Ние сме готови да останем в писмената комуникация с Касата, при методиката, която Надзорният съвет твърди, че е приел. Имаме забележки по тяхното предложение, но ще им ги представим с писмо. За да получат, колегите това, което им се полага, ние няма да отстъпим от нашите задължения. Но голямото тригодишно НРД ще бъде подписвано след приемането на редовния бюджет, както разбрахме и от предложения законопроект за удължаване на бюджет 2022 г.“, допълни още той.
Според д-р Златанов вариантите за разпределяне на икономиите са два и могат да работят и двата едновременно. „Първият е с увеличаването на стойността на клиничните пътеки с още 8% от 1 септември с разчет това увеличение да остане и за следващата година, а вторият – с методиката, изпратена ни от Лекарския съюз. След като ни върнат мотивирано предложение, тя веднага ще влезе в сила“, каза той.
Проф. Салчев пък заяви, че преговорният процес не е спирал, предлага се увеличение на клиничните пътеки с 8%, остатъкът на бюджета да се преразпредели и след това да минат на методика с удължения бюджет. “През декември ще се наложи да се отпуска резерв за денталната и медицинската помощ, поради което ще имат среща с БФС”, каза управителят на НЗОК.
Бившият здравен министър, председател на Надзорния съвет на НЗОК и настоящ депутат от ГЕРБ Кирил Ананиев предложи министъра на здравеопазването да свика Надзорен съвет, да покани и двете страни и да направи опит да стопи ледовете, които са се оформили между БЛС и Касата. „Смятах, че ще се постигне по-добър резултат от този, който се очертава от това изслушване. Трябва да направим така, че медицинският персонал трябва да получи това, което му се полага и спокойно да вършат работата си по грижата за българските пациенти“, каза той.
Ананиев допълни, че двете страни трябва да загърбят егото си и да направят малък компромис за завършване на тази година в рамките на бюджет 2022 г.
Председателят на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев заяви, че тъй като в тези смутни времена не можем да се говори за реформи, през следващата година ще продължим със същите действия от 2022 г. „Апелът ми е да прескочим колкото се може по-лесно тези времена на кризи, дори и с малък риск за преразход, но с желание за дебат, да изясним реално кои причини, които са наследство от последните 20 години, са ни довели до това да сме първи в негативните класации и без ясна идея как да преодолеем това нещо“, каза още Тонев.