Жалби пред Комисията за защита на конкуренцията спират обществените поръчки за доставка на медицински хеликоптери у нас, става ясно от регистъра на КЗК.
Първата жалба е подадена на 11 януари 2023 г. от фирма „Уилинк“ ООД срещу „България Хели мед сървиз“ за наем на един медицински хеликоптер. Фирмата е с френски и български съдружници и сред предмета ѝ на дейност е търговско представителство. Производството е образувано от КЗК на 23 януари.
Оферти по поръчката на „Хели Мед“ за Предоставяне на „Сух лизинг“ на въздухоплавателно средство за транспорт по въздух (хеликоптер), осигурен с необходимото медицинско оборудване за нуждите на спешна медицинска помощ“ са подадени от фирми от Словакия и Белгия. Преди жалбата изпълнителният директор на дружеството Георги Гвоздейков заяви, че хеликоптерът ще може да бъде доставен до средата годината, а изпълнителят на поръчката трябваше да бъде избран до 17 февруари.
Във фейсбук днес заяви, че жалбата забавя „умишлено доставката на хеликоптера до приключване на процеса и вземане на окончателно решение от КЗК“. „Кога ще се случи това аз не знам“, допълва Гвоздейков.
По думите му „всичко това е абсолютно умишлено, целенасочено, тенденциозно, манипулативно с цел саботаж и да не бъде доставен този така необходим хеликоптер, който трябва да спасява човешки животи и да продължаваме да бъдем единствената държава в ЕС без HEMS!“
На 16 януари жалба срещу обществената поръчка на Министерството на здравеопазването за закупуване на 6 хеликоптера е подадена от американската компания „Бел Текстрон Инк.“ Производството по КЗК е образувано на 25 януари и МЗ прекратява обществената поръчка.
„На 25 януари 2023 г. в деловодството на Министерството на здравеопазването постъпи уведомление от Комисията за защита на конкуренцията за постъпила жалба от „БЕЛ ТЕКСТРОН ИНК“ срещу решение от 6 януари 2023 г. за откриване на процедура на договаряне без предварително обявление за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Закупуване на санитарни превозни средства за транспорт по въздух (хеликоптери), осигурени с необходимото оборудване и апаратура за нуждите на спешната медицинска помощ“. Жалбоподателят е направил искане за налагане на временна мярка „спиране на процедурата“.
Горецитираната обществена поръчка е спряна на 25.01.2023 г. (датата, на която възложителят е бил уведомен за образуваното производство по чл. 200, ал. 1 от Комисията за защита на конкуренцията)“, се казва в уведомлението на Министерството.
По тази обществена поръчка има постъпила една оферта от италианската компания „Леонардо“ AД на обща стойност 160 477 354 лв., която е по-висока от обявената от МЗ прогнозна стойност 135 593 113,22 лв. Това е последната предложена цена, въпреки че офертата е коригирана на 19 януари. „Посочената единична цена не подлежи на промяна през целия срок на действие на договора за изпълнение на поръчката.
В предлаганата от нас цена са включени и всички разходи свързани с промени в минималните изисквания на хеликоптерите и тяхното оборудване и предлаганите от нас техни характеристики, които са следствие на изменение на нормативната база, с което се въвеждат нови изисквания към хеликоптерите и тяхното оборудване. Предложената цена е определена при пълно съответствие с условията от документацията по процедурата и приложенията към нея. При условие, че бъдем избрани за изпълнител на обществената поръчка, ние сме съгласни да подпишем и представим гаранция за изпълнение на задълженията по договора в размер на 5% от стойността му, без ДДС“, се казва в предложението на дружеството.
Спирането на процедурата обаче прави офертата невалидна и удължава периода, в който страната ни няма да разполага с въздушен медицински транспорт.