НРД 2023-2025 е готов, макар и в много суров вариант, става ясно от сайта на БЛС. „В преговорите с НЗОК дотук бяха представени почти всички предложения, получени от лекари от страната, бордовете на БЛС по специалности и асоциации и сдружения на болници. В някои случаи те са приети, или приети по принцип, но трябва да се редактират; за други са отразени мотиви за несъгласие с приемането им, което не означава, че УС на БЛС няма да ги постави при срещите с Надзорния съвет; за някои предстои допълнително обсъждане, или решението не е от компетентността на експертите“, казват от Лекарския съюз.
Голяма част от предложенията са свързани с промени в Наредбата за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, и други наредби.
Част от направените от БЛС предложения са свързани с контрола и санкциите: в рамките на една проверка да не се мултиплицират санкциите за нарушения от един вид. При дребни документални нарушения да се дават препоръки и санкции да се налагат, ако при следваща проверка се установи, че продължава извършването на такива нарушения. НЗОК да предостави на БЛС или публично да оповести въведените от нея контроли за проверка изпълнението на договорените дейности от ИМП. За някои от дейностите, регистрирани в НЗИС (например електронни рецепти), контролът за съответствие с изискванията на НЗОК да е превантивен, през НЗИС.
Сред предложенията са още и такива като да се допълнят текстове за правата на лекарите специализанти при работа и участие в дейностите, заплащани от НЗОК; контролът на НЗОК за броя на леглата, с които се изпълнява договорът по НЗОК, да не е по отделения и КП, а по видове легла; да се преработят и редактират и текстовете, касаещи документацията и документооборота по НРД, в съответствие с електронното им издаване и Наредбата за НЗИС.
„В извънболнична помощ ще настояваме да отпадне регулацията на направленията за изследвания и консултации, необходими за осъществяване на диспансерно наблюдение и за такива по искане на ТЕЛК или за явяване пред ТЕЛК; да отпадне изискването ОПЛ да предоставя телефонния си номер и други.
Текстовете, забраняващи прехвърлянето на неусвоени средства по бюджетните редове от различните видове здравноосигурителни плащания, да останат в НРД и да се регламентира и в НРД срок, в който се изготвя и подписва Методика между НС на НЗОК и УС на БЛС за разпределение на неразходвания остатък от средствата, предназначени за разходи за здравноосигурителни плащания за ПИМП, СИМП, МДД и БМП“, добавят от съсловната организация.
НЗОК е против ОПЛ да прекратят здравното обслужване на агресивен пациент при конфликт, непреодолимо неразбирателство или проявено насилие над медика, въпреки че от БЛС предлагат да се предвиди ред за извънреден избор на ОПЛ в тези случаи.
Според Лекарския съюз така ще бъде преустановена практиката нормативната уредба да поощрява насилниците над лекари. Според Здравната каса обаче разпоредбата за отказ за лечение и консултация е регламентирана в Кодекса за професионална етика на лекарите в България (Кодекса) и проблеми от такъв характер и евентуалната им регламентация следва да бъда разписани именно в него.
Последното предложение на БЛС в тази посока е изпълнителите на медицинска помощ да имат право да внасят писмени сигнали в РЗОК/НЗОК за случаи на агресия, а НЗОК/РЗОК да разрешава извършването на извънсрочен преизбор на ОПЛ, ако здравноосигуреното лице, за което за което е подаден сигнал/и, заяви желание да направи такъв.
Спорен текст е и регламентирането на телемедицината, тъй като според Здравната каса в амбулаторния лист задължително се изисква подпис на пациента или негов представител.
При предписването на лекарствените продукти, медицинските изделия и диетичните храни за специални медицински цели лекарят, съответно лекарят по дентална медицина е длъжен да информира пациента за техните вид, действие, приложение, странични реакции, ред и начин на приемане. Информирането се отбелязва в амбулаторния лист от прегледа и се удостоверява с подпис на пациента.
В крайна сметка тези текстове са оставени за допълнително обсъждане.
По отношение на лекарствената политика има постигнато съгласие НЗОК да заплаща извън цената на клиничната пътека или амбулаторната процедура лекарствени продукти, предназначени за лечение на злокачествени заболявания в условията на болнична медицинска помощ и лекарствени продукти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции при пациенти с вродени коагулопатии.
Онкологичните лекарства в болнична помощ задължително трябва да включват елементите на верификационния код ((Data Matrix), а именно информация за „годен до … “; продуктов код; партиден номер; сериен номер), за да бъдат заплатени от Здравната каса. По този въпрос се очаква допълнително становище от БЛС.