Драстичното намаляване на броя на високоспециализираните изследвания в извънболнична помощ е станало без знанието на временно изпълняващия длъжността управител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет, проведено на 11 май.
„Направихме анализ и се установи, че на Надзорния съвет на предходното заседание, когато определяхме стойностите за втори тримесечие, в това число и аз, съм внесла материал, в който никъде не се споменава, че има такова драстично намаление на високоспециализирани дейности по повод диспансерно наблюдение на ЗОЛ в списъка на общопрактикуващите лекари. Почти три пъти – от 274 000 броя са намалени на 73 000, а с 200 000 броя са увеличени изследванията в специализираната извънболнична медицинска помощ. Това никога досега не се е случвало. Поисках обяснения, докладни, какъв е броя диспансерни при общопрактикуващите и при СИМП.
Предлагам на Надзорния съвет да увеличим стойностите на общопрактикуващите до размера на първо тримесечие, така както е било и миналата година и в предходни години със същия коефициент, за да могат да си изпълнят ангажиментите по диспансерното наблюдение на пациентите в тяхната листа. Сега няма как да намалим тези стойности при СИМП. Предупредила съм с писмо Български лекарски съюз и РЗОК да предупредят договорните партньори, които изпълняват специализирана медицинска помощ, че в следващите тримесечия няма да бъдат тези стойности, защото по този начин нарушаваме балансите в разходите и в бюджета. Много неприятна ситуация лично за мен, не съм очаквала и не беше въобще загатнато нито в докладната, нито бях информирана, и по този начин и Надзорният съвет гласува тези стойности.
И още един момент, ние в НРД сме заложили определен процент обхват на диспансерните с прегледи и с изследвания, и когато не достигнат този процент на личните лекари трябва да редуцираме плащанията, а те няма как да си извършат ангажиментите към здравноосигурените, ако не разполагат с направления. Да, в някои региони, при някои лични лекари не се използват на 100%, но не е този начина да стане това прехвърляне на високоспециализираните изследвания от ПИМП в СИМП“, казва д-р Пенкова.
Според представителя на МЗ в Надзора Мария Беломорова обаче не е станала грешка, защото анализът на НЗОК показва, че общопрактикуващите лекари не си усвояват утвърдените им направления през годините или поне не повече от 50%.
„Не е информирано нито ръководството, нито аз съм информирана, нито Надзорния съвет е информиран за тези анализи и други неща, които в последствие, след като стана скандала, и медиен и т.н., започнахме да анализираме“, отговаря д-р Пенкова.
„Не е проблем самото решение, тъй като ние трябва да достигнем съответната бройка, както е била тогава 207 000. за тримесечие, затова разликата от 75 000 е 132 000, които допълнително ще бъдат гласувани. Доколкото разбирам проблемът се състои в мотивите, с които е направено предложението, което е гласувано на предходно заседание на Надзорния съвет да утвърди по-малко бройки. Няма смисъл да го разследваме този въпрос сега на самото заседание, тук вече д-р Пенкова като временно изпълняващ длъжността управител на НЗОК, ще предприеме действия това да не се допуска в бъдеще“, казва пък председателят на Надзорния съвет доц. Момчил Мавров.
На същото заседание надзорниците са взели решение всички висящи процедури по утвърждаване на изисквания за диагнози включени в Списъка на заболяванията на НЗОК, за лечението на които се изисква експертиза, да бъдат приключени в тримесечен срок и да бъде докладвано на Надзорния съвет на НЗОК.
„Вече изисквам да се прилагат писмени становища от експертите от експертните съвети, за да се знае кой какво е предложил, защото в годините при последващо несъгласие от някои експерти се е налагало да променяме изискванията“, казва д-р Пенкова.