„Намираме се в ситуация, в която в средата на годината София, както и всички общини, нямаме инвестиционни програми. Изправени сме пред риска да спрем голяма част от планираните обекти заради липсата на държавен бюджет“. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова при представянето на списъка с обекти за финансиране на инвестиционни разходи за 2023 г., цитирана от пресцентъра на Столична община.
Фандъкова припомни, че съгласно българското законодателство общините приемат свои бюджети до месец след приемането на бюджета на държавата. „И към момента няма никаква яснота кога ще бъде приет бюджетът на държавата, което ни принуждава не само да работим в рамките на предходния бюджет, но и да работим само по така наречените преходни обекти, които са били част от програмата ни за 2022 г. На практика това означава почти да спрем работа, както и да не можем да разплащаме реално свършената работа заради бюджетните ограничения“, каза тя.
По думите й липсата на държавен и – респективно – общински бюджет, в момента блокира работата както на общината, така и на кметовете на райони. „За да гарантираме работа по всички основни обекти и задачи на общината, днес внесох в Общинския съвет доклад със списък от обекти за финансиране на инвестиционни разходи за 2023 г. в общ размер от 593 млн. лв.“, каза Йорданка Фандъкова. Тя изрази увереност, че общинските съветници ще подкрепят доклада, за да не спре работата и то в най-силния за строителство сезон.
„Нито Столична община, нито 24-те районни кметове можем да си позволим да сложим работата на пауза в чакане да се сформира правителство и да се приеме държавен бюджет“, посочи още столичният кмет Фандъкова.
Списъкът включва конкретни обекти за финансиране със средства от общинските приходи в размер на 298 млн. лв. и 297 млн. лв. на проекти с осигурено европейско финансиране.
8,5 млн. лв. са отделени за инвестиции в основни ремонти и апаратура на болници, в това число и реконструкцията на сградата на ул. „Пиротска“ за детска поликлиника (839 хил. лв.).
3 млн. лв. са инвестициите в основни ремонти на 5 социални центъра (Центъра за подкрепа на лица с увреждания в „Слатина“, центровете за временно настаняване в „Илинден“ и „Люлин“, Центъра за социална рехабилитация в „Сердика“ и Центъра за настаняване от семеен тип в „Княжево“). От тях почти 1/3 са защитените европейски средства.