На всеки девет секунди някъде в ЕС се диагностицира нов случай на рак
На 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Приблизително 9,6 милиона души по света умират от рак всяка година. Само в ЕС на всеки девет секунди се диагностицира нов случай на рак. Именно ракът е втората водеща причина за смърт на хората по света след сърдечно-съдовите заболявания. По данни на Европейския съюз до 2035 г. се очаква удвояване на случаите на рак, като около 40% от хората ще бъдат засегнати от болестта в определен момент от живота си. В същото време над 1/3 от видовете рак са предотвратими.
Лечението на рака традиционно се вписва в една от трите категории: химиотерапия, хирургия или лъчетерапия. През последните години новите подходи и иновативни терапии в онкологията започнаха да променят начина, по който онколозите разглеждат лечението на различните видове рак. Днес има 43,8 милиона излекувани души (преживяемост над 5 години от поставяне на диагнозата)1. С подобряването на инвестициите, достъпа до информация, диагностиката и лечението, шансът на онко болните да се излекуват се увеличава.
Въпреки научния прогрес, все още голяма част от онкологичните пациенти страдат от липса на възможности за лечение. Една от съвременните области в разработването на иновативни терапии е платформата Bispecific T-cell Engager (BiTE®). Тя ангажира имунната система на организма в борбата срещу злокачествените заболявания.
Технологията BiTE® представлява таргетна имуноонкологична платформа, предназначена да ангажира собствените Т-клетки на пациента, като активира техния цитотоксичен потенциал. По този начин имунната система „разпознава“ раковите клетки като вредни за организма и започва да ги елиминира. Този ефект се предава и на следващото поколение имунни клетки, което намалява вероятността от появата на туморен рецидив.