Случаите на морбили в Европа продължават да нарастват, като броят на регистрираните за тази година скоро ще надхвърли общия брой на случаите, докладвани през 2023 г., предупреждават от СЗО и УНИЦЕФ.
Според последните налични данни 56 634 случая на морбили и 4 смъртни случая са официално докладвани в 45 от 53 страни в Европейския регион на СЗО само за първите три месеца на 2024 г. За сравнение – през цялата 2023 г. в региона е имало 61 070 случая и 13 смъртни случая, докладвани от 41 държави.
Морбили има опустошителен ефект върху здравето на децата, като най-малките са изложени на най-голям риск от тежки усложнения, припомнят от СЗО и УНИЦЕФ.
Високите нива на хоспитализация и дълготрайното отслабване на имунната система на децата ги правят децата по-уязвими към други инфекциозни заболявания. Повече от половината от тях, които са се заразили с морбили в Европейския регион на СЗО през 2023 г., са били хоспитализирани, което показва тежкото бреме върху засегнатите от болестта, техните семейства и системите на здравеопазване.
Почти половината от докладваните случаи през 2023 г. са настъпили сред деца на възраст под 5 години, което се дължи на натрупването на деца, пропуснали рутинни ваксинации срещу морбили и други ваксинопредотвратими заболявания по време на COVID пандемията и бавното възстановяване на ваксинационния обхват през 2021 г. и 2022 г., показват анализите на епидемиолозите.
Сред децата под петгодишна възраст, които са се заразили с морбили през 2023 г., повече от три четвърти не са получили нито една доза ваксина срещу морбили. Около 99% от тези деца не са получили две дози ваксина срещу морбили, която осигурява необходимата защита, посочват експертите на двете организации.
Случаите на морбили нарастват в световен мащаб. През 2023 г. е имало над 300 000 случая на морбили в света, като отчетените досега числа през 2024 г. показват, че общият брой за годината ще съвпадне или ще надхвърли общия брой през 2023 г., прогнозират те.
Вносът на вируса между страните и континентите се случва редовно и огнища на това силно инфекциозно заболяване ще възникне навсякъде, където вирусът намери джобове на неваксинирани или непълно ваксинирани хора, предупреждават още от СЗО и УНИЦЕФ.
Държавите, които в момента нямат случаи или огнища на морбили, трябва да бъдат проактивни в планирането и подготовката за всеки подобен внос, за да предотвратят разпространението на вируса в и извън страната, подчертават от СЗО и УНИЦЕФ.
Държавите, в които в момента има огнища, трябва да продължат усилията си за ваксиниране на всички възприемчиви индивиди, да засилят откриването на случаи и проследяването на контактите и да използват епидемиологични данни, за да идентифицират пропуски във ваксинационния обхват, така че програмите да могат да гарантират, че засегнатите общности са защитени и бъдещи огнища могат да бъдат предотвратени. УНИЦЕФ и СЗО, заедно с други регионални и глобални партньори, ще продължат да подкрепят тези усилия на страните.
Междувременно България на фона на редица страни в Европа продължава да е “оазис” по отношение на заболяването. От началото на годината у нас е открит само един случай на морбили, като той беше при завърнал се от чужбина пациент. За миналата година пък по данни на НЦЗПБ не е регистриран нито един случай.