В световен мащаб високият прием на натрий, основно чрез консумация на солена храна, причинява около 3 милиона смъртни случая годишно, съобщи СЗО.
За да подпомогнат ограничаването на готварската сол, експерти на световната организация са разработили препоръки относно използването на заместители на солта с ниско съдържание на натрий, които се основават на ясни доказателства и данни, потвърдени от науката.
Тази стъпка е част от политиката на СЗО за ограничаване приема на натрий като част от препоръчителния хранителен режим за намаляване на артериалното налягане, риска от сърдечно-съдови заболявания, инсулт и коронарна болест на сърцето.
През 2013 г. държавите-членки се споразумяха за формулирането на една глобална цел – намаляване на средния прием на натрий от населението с 30% до 2025 г. с цел превенция и контрол на незаразните заболявания.
Сега СЗО кани всички заинтересовани страни да коментират проекта за заместителите на солта в рамките на онлайн обществена консултация.
От световната организация поясняват, че заместителите на солта с ниско съдържание на натрий са алтернативи на обикновената готварска сол (натриев хлорид) както като съставка на предварително опаковани храни, така и като сол, добавена към храни и напитки от потребителя.
Тези алтернативни соли включват по-малко натрий от обикновената сол и често в тях се добавят калиев хлорид със или без други агенти, за да се постигне вкус, подобен на обикновената сол. Използването на заместители на солта с ниско съдържание на натрий все повече се разглежда като потенциална стратегия за понижаване на артериалното налягане на национално ниво. В този смисъл СЗО смята, че е редно националните здравни власти и обществените организации, които развиват дейност в тази сфера, да обърнат повече внимание на такива мерки.
Тъй като в момента липсват глобални насоки за употребата на тези заместители, световната организация предлага на вниманието на здравните експерти и политици своя пръв проект за използването на заместители на солта.