България е на водещо място сред страните от ЕС по преждевременната смъртност на хора в работоспособна възраст от т. нар. социално-значими заболявания, сред които сърдечно-съдови, онкологични, респираторни проблеми, както и диабет. Това става ясно от подробен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, посветен на здравния статус на населението в европейските държави и отражението му върху икономиката на съответните страни. Самият доклад е публикуван в края на 2016 г., но разглежда данни основно от 2013 и 2014 г.
В него се отбелязва, че страната ни е сред „първенците“ по смъртност на хора в работоспособна възраст, тоест между 25-64 г., от тези, най-масови заболявания. У нас нивото на този показател е двойно по-високо спрямо останалите страни от ЕС. Подобна е статистиката само за Унгария и Латвия.
Докладът разглежда подробно и смъртността от различен тип заболявания, сред които от инсулт. По този показател страната ни се нарежда на първо място през 2013 г. с повече от 200 смъртни случаи на 100 000 население. Като цяло инсултът е причина за смъртта на 433 000 души в страните от ЕС през тази година или общо 9% от всички смъртни случаи. Най-малко подобен тип проблем покосява хората във Франция и Испания.
Според прочуването страната ни е водеща и по тютюнопушене сред тийнейджърите на 15-годишна възраст, като у нас всеки пети младеж пуши. Същият навик имат и техните връстници в Унгария, Хърватска и Италия. Най-малко към цигарите прибягват младите хора в Дания, Ирландия и Швеция.
Изследването се спира и на достъпа до здравни грижи, като излиза с извода, че в четири страни от ЕС – Кипър, Гърция, България и Румъния, повече от 10% от населението е извън обхвата на здравните грижи поради липса на осигуряване в публични или части фондове.