Държави от Централна и Източна Европа ще провеждат съвместни обществени поръчки за осигуряване на лекарства. Условията и редът за това ще се уреждат със споразумение между страните. Това предвижда проект на споразумение, одобрен от правителството, информират от пресслужбата на Министерски съвет.
Проектът на Споразумение за сътрудничество за достъп до ефективно лекарствено лечение ще бъде основа за водене на преговори между държавите, става ясно от съобщението.
Документът предвижда сближаване на лекарствените политики и обединяване на усилията за сключване на доброволни общи споразумения с фармакомпаниите за финансови отстъпки на лекарства и брой лекувани пациенти със съответните медикаменти.
Договарящите страни се съгласяват да си съдействат за осигуряване на лекарствени продукти при липса или недостиг в някоя от тях, при условия и по ред, предвидени в националното им законодателство.
Споразумението подлежи на ратификация и съдържа възможност за присъединяване от други заинтересовани държави. Към настоящия момент Румъния е заявила готовност да е страна по споразумението.
Документът е резултат от многостранни срещи, инициирани от министрите на здравеопазването на България и Румъния с държави от Централна и Източна Европа, на които бяха дискутирани възможностите за общо договаряне на отстъпки от цени на лекарствени продукти с цел получаване на достъпна и ефективна лекарствена терапия за пациентите на повече държави, уточняват от МС.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.
- ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
- Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница