Над 50% от бюджета на НЗОК за болнична помощ отиват в пет области в страната.
Над 3,3 млрд. лв. са изплатени от НЗОК на болниците за дейността им през 2023 г. Сумата е с около 223 млн. лв. над заложената в бюджета на Касата за миналата година, или със 7,18% повече от предвиденото, показват данните на НЗОК за периода.
Малко над половината от бюджета на фонда за болнична помощ пък (52,63 на сто) е отишъл в пет области – София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен. Тук изненади няма: от общо 380 лечебни заведения за болнична помощ, 200 (или точно същият процент – 52,63%) се намират именно в тези области. В четири от тях са разположени медицинските университети у нас, това са и най-големите градове в страната.
Очаквано, „лъвският пай“ от средствата за болнична помощ се пада на София, която разполага с общо 83 лечебни заведения за болнична помощ – както многопрофилни, така и специализирани. За 2023 г. болниците в областта са усвоили около една трета от средствата за болнична помощ на Касата, или малко над 1 млрд. лв., като „първенец“ сред всички е „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда“, за чиято дейност за миналата година НЗОК е изплатила над 101 млн. лв.
Над половин милиард пък са изплатени на 48-те болници в област Пловдив. Очаквано, близо 154 млн. лв. от средствата е изработила УМБАЛ „Св. Георги“ – най-голямото лечебно заведение у нас.
Болниците в Бургаска област са на трето място по изплатени средства, като за миналата година те са получили над 221 млн. лв. От тях с най-големи приходи е МБАЛ „Сърце и мозък“, на която Касата е изплатила над 64 млн. лв.
РЗОК Варна пък е изплатила на болничните си договорни партньори над 195 млн. лв., става ясно още от справката на фонда. С най-голям бюджет в областта е УМБАЛ „Св. Марина“, получила над 100 млн. лв. от цялата сума за годината.
Средствата, изплатени на лечебните заведения в Плевен пък възлизат на над 192 млн. лв., като и тук, както в Бургас, най-много приходи е реализирала МБАЛ „Сърце и мозък“ – над 68 млн. лв.
Интерес представлява седмата по приходи област в страната, в която има едва 8 лечебни заведения за болнична помощ – Русе. Изплатените за годината средства на болниците там възлизат на над 124 млн. лв., като общо над 58 млн. лв. от тази сума се пада на лечебните заведения „Медика“ – многопрофилна болница, кардиоболница и лечебно заведение за физикална и рехабилитационна медицина.
На другия полюс са областите с най-малко болници и естествено – най-ниски приходи, като лечебните заведения във всяка от областите за годината са изработили в пъти по-малко средства, отколкото са получили отделните големи болници в страната.
Така например, трите лечебни заведения във Видин са с общ приход от близо 13 млн. лв., като над 11 млн. лв. от тях са изплатени на МБАЛ „Св. Петка“. Малко повече – 16 млн. лв., е приходът на петте болници в област Перник, като 10,5 млн. лв. от тях са изработени от МБАЛ „Рахила Ангелова“. Близо 21 млн. лв. са общите приходи на четирите лечебни заведения в Разградска област, от които 13 млн. лв. за дейността си е получила МБАЛ „Св. Иван Рилски“. Над 22 млн. лв. е изплатила Касата на седемте болници в Ловешка област, като на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ се падат малко над 7 млн. лв. от тях. РЗОК Ямбол пък е изплатила близо 24 млн. лв. на петте лечебни заведения за болнична помощ в областта, като половината от тях – 12 млн. лв., е получила МБАЛ „Св. Пантелеймон“, показва справката на Касата.