Двойно по-малко са медицинските сестри в България, в сравнение с държавите от ЕС. Недостигът на медицински сестри у нас е траен. Сега те са едва 440 на 100 000 души население при средно 840 за Европейския съюз.
За достигане на средното равнище за ЕС, са необходими още 30 000 медицински сестри.
Това заяви заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова по време на кръгла маса на тема „Пандемията от Covid-19 и влиянието ѝ върху жените-медицински специалисти в здравеопазването“, цитирана от БНР. Участници и лектори във форума са водещи експерти и медицински специалисти от лечебни заведения в София.
По думите на Иванова 80 % от заетите в здравеопазването и социалните грижи са жени, а заплатите им са 30 % по-ниски от тези на мъжете.
Участниците обсъждат правата на работещата жена в условията на пандемия, заплащането и безопасните и здравословни условия на труд на жените в здравеопазването, както и насилието на работното място.
Според данни на КНСБ към 30 септември има над 14 400 потвърдени случаи на медицински персонал, заболял от Covid-19, като най-много – над 4800 са случаите сред медицинските сестри, а близо 4000 – сред лекарите.
Условията в цялата здравна система стават все по-тежки, ежедневието на всички работещи в системата става много трудно. Издръжливостта на медицинските специалисти е подложена на изпитание, изтъкват от синдиката.