Третата национална конференция по персонализирана медицина на тема: “Персонализираната медицина и нейното място в Националната здравна стратегия“ ще се състои на 25.11.2016 г. /петък/ от 09:00 часа в София Хотел Балкан, зала „Средец“.
Организатор на събитието е Българската асоциация за персонализирана медицина. На форума ще присъстват управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов, водещи експерти по лекарствена и реимбурсна политика, медицински специалисти, представители на академичната общност и на пациентски организации и др.
Персонализираната медицина е иновативен подход в съвременната медицина, който се основава на вземане на информирано решение за избора на терапия, базирано на индивидуалните характеристики (най-вече генетични) на всеки конкретен пациент и неговото заболяване. Персонализираната медицина има своето място и при определяне на предразположението към дадено заболяване или състояние и определяне на съответен подход за предотвратяването му. Пример за персонализация в медицината е възможността за прилагане на т.нар. „таргетна терапия“, при която е задължително извършването на конкретно съпътстващо диагностично изследване с цел селектиране на пациенти, които биха имали полза от дадено лечение. Ефектите от прилагането на персонализирания подход се изразяват в по-добър резултат от лечението, повишено качество на живот на отделния пациент, както и спестяване на излишни разходи за неефективно лечение. Персонализираната медицина би могла да промени здравеопазването, като „прекрои“ решенията за избор на терапия, осигурявайки „правилното лечение за точния пациент в подходящото време“ и да спомогне да получим повече стойност от разходите за здравеопазване. Около 40% от новорегистрираните иновативни лекарствени продукти от Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) и Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) са за персонализирано лечение и тази тенденция ще продължава в бъдеще.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- НОИ открива процедура за избор на изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация
- EMA започва преглед за риска от рядко очно заболяване при пациенти, лекувани със семаглутид
- Минимум 1100 лв. за лекари и 1400 лв. – за медсестри предлагат на новите специализанти
- 20 болници ще участват в пилотния проект на цифровата платформа за медицинска диагностика
- С 0,5% са се увеличили цените на лекарствата през декември 2024 г.