Парламентът позволи употребата на лекарства извън описаните им приложения. Със Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствата в хуманната медицина (ЗИД на ЗЛПХМ), гласуван днес на второ четене, депутатите разрешиха употребата на лекарства извън описаните им приложения, при липса на алтернатива за лечение на конкретен пациент. Така вече няма законова пречка лекарството срещу малария хидроксихлорохин да бъде използвано за лечение на новия коронавирус.
В закона е записано изрично, че това ще се случва само по изключение, при липса на алтернатива за лечение и само в интерес на здравето на пациента. Лекарственият продукт трябва да бъде предписан от комисия от трима лекари от лечебно заведение за болнична помощ с призната специалност по профила на заболяването, които да мотивират предписанието за всеки конкретен пациент. Изисква се и писмено информирано съгласие от пациента. Всеки етап от лечението ще се проследява и документира от лекарите от комисията, които носят и отговорността за провеждане на лечението. За лечението те трябва да уведомят Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и ИАЛ.
Самото лекарство обаче няма да бъда плащано от Касата, а остава за сметка на пациента, е разписано още в ЗЛПХМ.
Окончателно беше отхвърлен текстът на вносителя – Министерски съвет, за регламентиране доплащането в лечебните заведения за болнична помощ. От МЗ искаха в Закона да бъде записано, че здравноосигурените имат право срещу заплащане да получат допълнително поискани услуги, включващи подобрени битови условия, допълнително обслужване, свързано с престоя на пациента в лечебното заведение извън осигурените здравни и общи грижи, и избор на лекар или екип от медицински специалисти. В окончателния вариант, гласуван днес от депутатите обаче беше прието, че изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с НЗОК, са длъжни да оказват медицинска помощ, включена в пакета, без да изискват и приемат плащане или доплащане. Ценоразписът на лечебните заведения ще важи само за неосигурените лица, с изключение на медицинските услуги, които са извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, а се плащат от МЗ. Остава възможността за предоставяне на допълнителни услуги от болничните заведения, извън оказаната медицинска помощ, за които да се изисква заплащане от пациента.
Въведени са и санкции в случай, че са нарушени правата на пациентите. Глобата е в размер от 2000 лв. до 4000 лв., а имуществената санкция – от 4000 лв. до 8000 лв. При повторно и всяко следващо нарушение глобата е 4000 лв., а имуществената санкция – 8000 лв. Нарушенията се установяват от ИА „Медицински надзор“.