Обективно няма съществена промяна в цените на лекарствата у нас, но хората имат такова усещане заради високия процент на доплащане и липсата на генерично предписване. Това каза днес по време на дискусиите в парламентарната Комисия по здравеопазването министър Асена Сербезова в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ Валери Лачовски.
Тя представи резултатите от проверка, обхванала периода от 1 януари 2021 до 1 януари 2022 г., при която е било установено, че за тази една година са били намалени цените на 575 от общо 2875 лекарствени продукта (със и без лекарско предписание) в Позитивния лекарствен списък или около 20% от включените в него препарати. Намалението е било най-ниско – около 7% при лекарствата, които са с 25% реимбурсация от НЗОК,
Увеличение са цените на 98 лекарствени продукта или около 3% от включените медикаменти.
В списъка на лекарствата с регистрирани пределни цени (само по лекарско предписание) има намаление на цената на 6 продукта (0,3% от общия брой) и увеличение при 52 продукта (2,7% от общия брой), посочи проф. Сербезова.
Тя припомни, че според действащата нормативна уредба цените на лекарствата не могат да се повишават над размера на инфлационния индекс и това законово изискване се спазва стриктно.
По думите на министъра, резултатите от този анализ ще бъдат представени и на предстояща в близките дни среща с експерти на СЗО, които работят над доклада за достъпа да здравни услуги, в това число и на лекарства „Могат ли хората да си доплащат за здравни услуги“.