Брой 6/2023
Д-р Г. Миланова1, Проф. д-р З. Златарова2, д.м.н.
1 СОБАЛ Бургас, Медицински Център “Младост” – Бургас
2 Медицински университет-Варна, СБОБАЛ – Варна
Епиретиналната мембрана (ЕРМ) е нарушение на витреомакуларния интерфейс, характеризиращо се със симптоми на намалена зрителна острота и метаморфопсия. Разпространението е 7% до 11,8%, като нарастващата възраст е най-важният рисков фактор. Етиологично, епиретиналните мембрани се разделят на идиопатични – с неизвестен произход и без наличие на друга ретинална патология, и вторични – следствие на голям брой очни заболявания и състояния, най-чести от които са операция на катаракта, съдово заболяване на ретината, увеит, травма, разкъсвания на ретината и др. В повечето случаи епиретиналната мембрана се диагностицира по време на рутинен очен преглед. Напредъкът в образната диагностика позволи на клиницистите по-точно класифициране и характеризиране на ЕРМ и свързаните с тях усложнения като витреомакуларна тракция и макулна дупка. Поведението при ЕРМ понастоящем се свежда до наблюдение или хирургично отстраняване. Оперативната интервенция включва парс плана витректомия с премахване на ЕРМ, с или без отстраняване на вътрешнта гранична мембрана (МЛИ). Изключително важно е да се направи правилна преценката дали конкретния случай е подходящ за оперативно лечение и в какъв срок трябва да се случи това. Целта на лечението на ЕРМ трябва да бъде запазване или подобряване на зрението, минимизиране на симптоми като метаморфопсия и диплопия и подобряване на качеството на живот.
Ключови думи: Епиретинална мембрана (ЕРМ), витреомакуларен интерфейс, метаморфопсия, оптична кохерентна томография (ОСТ), М-CHARTS, парс плана витректомия.
Адрес за кореспонденция:
Д-р Гергана Миланова
кв. Славeйков, ул. „Георги Минков“, 174
Бургас
e-mail: gerito_borisova@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юни 2025 г.