Брой 2/2023
Д-р М. Байчева1, Доц. д-р Г. Петрова2, д.м.
1 Клиника по гастроентерология, СБАЛДБ „Проф. Иван Митов“,
Катедра по педиатрия, Медицински университет – София
2 Клиника по педиатрия УМБАЛ „Александровска“ ЕАД, Катедра по педиатрия,
Медицински университет – София
Муковисцидозата (МВ) е комплексно автозомно-рецесивно заболяване, при което са засегнати функциите на дихателната система, храносмилателния тракт и всички екзокринни жлези. Заболяването се дължи на мутация в гена за регулатора на трансмембрания транспорт при муковисцидоза (CFTR – cystic fibrosis transmembrane conductance regulator), чиято основна функция е да регулира обема на течностите по епителната повърхност чрез секреция на хлориди и потискане абсорбцията на натрий. Най-новите медикаменти за заболяването са модулатори на CFTR и известни в литературата като генно-модифициращи. Подобряването на грижите и тези нови терапевтични възможности доведоха до увеличаване продължителността на живота на тези пациенти. В статията се посочват основните симптоми, които да насочат към МВ и как трябва да се проследяват тези пациенти.
Адрес за кореспонденция:
Д-р M. Байчева
Клиника по педиатрия,
СБАЛДБ „Проф. Иван Митов”, София
бул. „Акад. Иван Гешов“, 11
1612, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Февруари 2025 г.