Брой 12/2017
Проф. д-р Г. Едрев, д.м.н., гл. ас. д-р Д. Тодорова, д.м.
УБ „Лозенец”, УНГ, МФ при СУ „Св. Кл. Охридски” – София
Въведение
Липомите са доброкачествени тумори на мастната тъкан. По данни на P.M.Som и сътр. (1986) това е най-честата неоплазма от мезенхимен произход, като само в 13% от случаите се среща в областта на главата и шията и в повечето се явява подкожно в тилната област. Според A.L.de Jong и съавт. (1998) диференциалната диагноза на дълбоко разположените в шията липоми е трудна и влизат в съображение дълбоки абсцеси, вродени кисти, лимфогрануломатоза и шийни метастази от злокачествени тумори. В тези случаи изключително полезни се оказват ехографските изследвания и компютърната томография. (V.Y.Skotnikov и сътр., 1990). Въпреки това, дооперативната диагностика на доброкачествените тумори в шията представлява значителна трудност (J.T.Yohnson и сътр., 1987).
Материал
За период от 15 години (1994 – 2009) лекувахме четирима болни с дълбоки липоми в шийната област – трима мъже и момиче на 9 години. Общото в оплакванията беше наличие на туморна маса, неболезнена при опипване с мековата консистенция. Проведохме оперативно лечение в зависимост от големината и локализацията на туморната маса.
При двама от мъжете, съответно на 53 и 59 години, под обща анестезия, медиално от musculus sternocleidomastoideus, се отпрепарира капсулирано туморно образование в близост със съдово-нервния сноп с размери около 5 cm на 3 cm. Хистологичното изследване и в двата случая беше липом.
При третия болен (мъж на 54 години) се касаеше за туморна маса в областта на ларинкса, подвижна при преглъщане. При операция се отстрани тумор с жълт цвят и диаметър около 8 cm. Хистологичната диагноза беше липом.
Особен интерес представляваше 9-годишното момиче с подутина в лявата подчелюстна област от няколко години, неболезнена при палпация. При фарингоскопия се установи, че лявата латерална стена на мезофаринкса и лявата небна тонзила са избутани медиално. Под обща анестезия по време на операция се премахна лявата подчелюстна слюнчена жлеза, след което се отстрани формация с окръглена гладка повърхност, граничеща с хипофаринкса и входа на гръкляна. Хистологията беше „липом“.
Обсъждане
Изхождайки от давността на оплакванията, бавното нарастване на туморната формация предполага, че се касае за доброкачествени дълбоки тумори в шийната област. Рядко могат да се развият липоми около съдово-нервния сноп или ларинкса. Още по-рядко срещани в литературата (K.S.Kennedy и съавт., 1990) са случаи на липоми в парафарингеалното пространство и хипофаринкса в детската възраст, какъвто беше нашият случай. По принцип в тази област дълбоки липоми или фибролипоми се срещат изключително рядко. Към оперативно лечение следва да се пристъпва след внимателно осмисляне на всички събрани данни и обсъждане на предварителен план на операцията.
За период от 15 години (1994 – 2009) са лекувани четирима болни с дълбоки липоми в шийната област – трима мъже и момиче на 9 години. На всички е направена операция, туморът – отстранен и хистологията е липом. Локализацията около съдово-нервния сноп в областта на ларинкса и в парафарингеалното пространство е изключително рядка и изисква добро обсъждане преди операцията.
КНИГОПИС
1. Johnson J.T., H.D.Curtin. Deep neck lipoma. Ann. Otol. Rhinol. Laryngol. 96, 1987, 4, 472-473.
2. De Jong A.L., A.Park, C.Taylor, V.Forte. Lipomas of the head and neck in children. International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology. 43, 1998, 1, 53-60.
3. Kennedy K.S., P.J.Wodowic, St.J.N.John. Parapharygeal fibrolipoma. Head and Neck. 12, 1990, 1, 84-87.
4. Skotnikov V.L., P.O.Chazow, M.P.Chazowa. Klinischrhontgenogogische Diagnostik von Halslipomen. Radiologia Diagnostica (Berlin), 31, 1990, 1, 57-62.
5. Som P.M., M.P.Scherl, V.M.Rao, H.F.Biller. Rare representations of ordinary lipoms of the head and neck: a review. Am. J. Neuroradiology. 7, 1986, 4, 657-664.