Брой 4/2003
Д-р Ю. Русев
ДЕФИНИЦИЯ
Стридорът е шум, който се произвежда механично при частично затваряне на дихателните пътища. Сам по себе си той не е диагноза, а симптом на определена патология. Стридорът може да се дефинира като тоново променлив респираторен звук, предизвикан от тъканна вибрация в пространство с намаляващ размер. въздушната обструкция на ниво носна кухина също произвежда инспираторен нискотонален звук, наречен stertor или хъркане, докато при супраглотична лезия се продуцира високотонален звук. Субглотичната патология се маркира с двуфазен високотонален стридорен звук. При увреда на долните дихателни пътища се произвежда характерен експираторен хриптящ звук.
Принципът на Venturi е основен за интерпретиране на патологичните шумове, произведени в дихателните пътища:
♦ Движението на газ през частично затворена флексибилна тръба се подчинява на законите на физиката.
♦ С линеарното движение на газа, латералното налягане намалява, което води до стесняване на тръбата (принцип на Venturi).
Податливите въздушни пътища на детето са подложени на такова въздействие, като моделът на прекъсващ поток създава пример за вибрации на стените с резултат доловим звук под формата на стридор. Повечето от тези звуци са музикални, траят повече от 200 мсек, и обикновено са инспираторни и хармонични. Супраглотисът, езикът и фаринксът участват във формирането им и са класически пример за потвърждаване принципа на Venturi: те често проминират във въздушните пътища по време на инспириум. Енергичните инспираторни усилия, особено при дихателна недостатъчност, създават релативно намаляване на фарингеалното налягане. Така създаденият стридор е инспираторен и високотонален.
Пациентите с глотична и субглотична обструкция, обикновено първоначално имат инспираторен стридор, който, с увеличаване на обструкцията, става експираторен. Глотисът и субглотисът са „по-малко засегнати” от принципа на Venturi, благодарение на здравите поддържащи вокални лигаменти. Въздушния поток е ограничен от абсолютния луменален размер, поради фиксацията на въздушния път. Когато в такова място се създаде стридор, това означава значително стеснение на дихателния път.
Понякога времето, необходимо за поставяне на диагнозата е много кратко, например, ако стридорът се появи внезапно и е тежък с намалена вентилация. При липса на респираторен дистрес преди медикаментозното и/или хирургическото лечение, трябва да се проведе прецизно изследване.
АНАМНЕЗА И ИЗСЛЕДВАНЕ
Най-често ОПЛ трябва пръв да установи продължителността на стридора, дали е налице смущение в дишането, отношението му към храненето и положението на тялото, при което се получава. Трябва да се изключат и други причини за дихателна обструкция, като интракраниална хеморагия, голяма абдоминална туморна маса, невромускулно заболяване и различни интраторакални процеси.
Щателната анамнеза включва времето на започване на стридора, инициираща трабма (ако такава съществува), характеристика на плача на детето и наличие на вродени аномалии. Трябва да се установи вариабилността на симптомите. Други свързани белези, като дрезгавост на гласа, затруднения в храненето и смущения на съня (като например stertor), също се отбелязват. Уточнява се респираторната фаза на стридора. Важни са и данните за евентуално проведена ендотрахеална интубация.
Първоначалният физикален преглед дава оценка за тежестта на дихателната недостатъчност и при нужда се осигурява спешна хоспитализация. Провежда се внимателна неинвазивна инспекция с цел да не се обостри затрудненото дишане. Важно е да се оценят респираторната честота и нивото на съзнателност, тъй като тези показатели определят тежестта на състоянието. Тахипнеята се манифестира първа, а със задълбочаване на обструкцията се появяват повърхностно дишане и промени в съзнанието. Наличието на тираж в югулума и супраклавикуларно не изключва провеждането на обстоен преглед. Детето трябва да се кара да говори (ако е в състояние). Отчитат се интензитетът, тоналността и респираторната фаза на стридора, за да се очертае диференциалната диагноза. Стетоскопът също може да се използва за характеризиране на стридора, като се държи на няколко сантиметра от носа, устата, ларинкса и трахеята, без да се докосва до пациента. Ако болният не е заплашен от дихателна недостатъчност, може да се осъществи и назофарингоскопия с флексибилен ендоскоп, като това е достатъчно за установяване на назофарингеални и супраглотични лезии.
В резултат от физикалния преглед могат да се направят някои общи изводи. При супраглотична ларингеална обструкция, стридорът е инспираторен и при него няма тираж (с изключение в много тежки случаи). Някои пациенти имат затруднения при хранене. Глотичната обструкция води до дрезгав глас или афония, докато храненето и кашлицата са нормални. Субглотичната обструкция може да причини лаеща кашлица и да имитира глотична обструкция.
Рентгенологичното изследване подпомага оценката на стридора. Нативните графии във фас и профил на шията, свидетелстват за колапс или обструкция. високоволтажните техники са също полезни при фасграфия на ларинкса по време на инспириум. По този начин се откриват анатомични детайли, разкриващи субглотична стеноза, кисти или хемангиоми. Графията на гръдния кош е полезна при ателектази и „радиопозитивни чужди тела“. КТ и ЯМР могат да бъдат в помощ при ретрофарингеални абсцеси и съдови аномалии, причиняващи компресия на въздушния път.
Единствено ендоскопското изследване може да установи истинската причина за стридора. След като флексибилната назофарингоскопия (най-добра за диагноза на подвижността на гласните връзки) се извърши, може да се използва и ригиден ендоскоп. Под маскова инхалационна анестезия, след като детето се хипервентилира, в началото се използва ларингоскоп за оглед на валекулите и входа на ларинкса, а после бронхоскоп, даващ възможност за адекватно обдишване. Ендоскопията визуализира най-напред супраглотиса, после последователно глотиса, субглотиса, измерва въздушния пасаж и лигавичния контур.
Към края на анестезията, когато нивото на анестетика намалее, може да се оцени и подвижността на гласните връзки, но с известна доза риск от настъпване на ларингоспазъм. Както бе отбелязано, най-добрият начин за изследване подвижността на гласните връзки е флексибилната назофарингоскопия.
ЛАРИНГОТРАХЕОБРОНХИТ
Острият круп, причинен от парагрипния вирус обикновено през пролетта или есента, е най-честата причина за стридор при децата. Като правило, състоянието протича доброкачествено и се манифестира със субфебрилна температура, лаеща кашлица и понякога с двуфазен стридор, който не се появява още в самото начало. Обикновено стридорът отзвучава след няколко дни и само при част от пациентите се налага хоспитализация. в болнична обстановка се прилага овлажняване на въздуха, кислород, епинефрин и в някои случаи стероидни препарати. При много тежко състояние се налага интубация (за 4-5 дни).
ЕПИГЛОТИТ
Епиглотитът е заболяване с бактериален произход, като доминиращ микроорганизъм е Н. Influenzae. Децата се засягат обикновено във възрастта между две и шест години. Болестта се развива внезапно с висока температура, обилно слюноотделяне, принудително положение на тялото и силна болка при преглъщане. При оглед на входа на ларинкса (след местна или обща анестезия), се вижда силно оточен, малиноподобен епиглотис. От епиглотиса се взема материал за микробиологични проби, а детето се интубира ендоназално (за два-три дни, докато отокът премине). Антибиотиците са насочени срещу |3-лактамаза-продуциращ Н. Influenzae. След въвеждането на ваксина против този причинител, случайте на епиглотит са намалели значително. Диагнозата трябва да се предполага при деца с анамнеза за възпаление на горните дихателни пътища, което е попречило на ваксинирането.
ЛАРИНГОМАЛАЦИЯ
Това е най-честата причина за хроничен стридор в детската възраст и за около 60% от случайте на стридор при новородените. Състоянието обикновено се открива кратко време след раждането, като се влошава през следващите месеци и отминава до 18-ия месец. Като предполагаемо причини за „слабостта“ на супраглотиса при тези деца се считат локални неврологични фактори. флексибилната назофарингоскопия показва насочен навътре колапс на ариепиглотичните гънки и хрущялите. Стридорът се задълбочава при плач или при възбуда, а също и в позиция по гръб, когато супраглотичните структури колабират към лумена. При тези деца понякога се наблюдава pectus excavatum, но връзката му с ларингомалацията не е установена. Дебатите относно истинската причина за това състояние продължават: според преобладаващите мнения за колапса допринася „незрелият невромускулен контрол на хрущялите11. Невромускулната теория се подкрепя и от факта, че ГЕРБ често придружава това състояние. Ако са налице затруднения в храненето, апнея, цианоза и лоша адаптация, се налага и хирургическа корекция. С помощта на лазер се провежда ариепиглотидопластика, при която се премахва лигавицата над аритеноидните и кунеиформените хрущяли. Интераритеноидната мукоза се запазва, поради възможност за развитие на цикатрициална тъкан между хрущялите. Ако тази интервенция не помогне, се налага извършване на трахеотомия.
СУБГЛОТИЧНА СТЕНОЗА
Патолозичното състояние е налице при стеснение на въздушния път на нибото на крикоидния хрущял (под 3,5 мм). Най-често това състояние се развива при интубация, при недоносени деца или е вродено. Симптомите включват рецидивиращ круп, двуфазен стридор, тираж, дихателна недостатъчност и затруднение в храненето, но при нормален плач. Ендоскопичното изследване е от значение за поставяне на диазнозата. Необходимо е също да се раззраничи вродената от придобитата стеноза. Вродената стеноза е следствие на непълно канализиране на субзлотиса и обикновено не се представя с много тежко състояние. Тризомия 21 участва в етиопатогенезата на тази стеноза. Повечето вродени стенози се подобряват с растежа и развитието на детския ларинкс и се свързват с чести инфекции на горните дихателни пътища.
Субглотичната стеноза може да бъде дефинирана като стеноза с диаметър no-малък от 4 мм при нормално износено дете и no-малък от 3 мм при недоносените, като стенозата е посизнификантна при локализация на 2-3 см под гласните връзки. Стенозата може да бъде мембранозна или картилагинозна. Операция, при която крикоидният хрущял се разделя в предната му част, е уместна при вродената картилагинозна стеноза, при която в предната част съществува издатина на arcus cricoidei, а трахеята в задната част (хрущялните структури) е „отворена”. Както бе споменато по-горе, придобитата стеноза като правило е по-тежка от вродената.
Съществува въпрос за корелацията стеноза продължителност на интубацията. Рискът от субзлотична стеноза нараства пропорционално през първата седмица с интубация. След тази седмица обаче, шансът за развитие на стеноза намалява.
Критериите за извършване на хирургическо разделяне на крикоидния хрущял включват: два неуспешни опита за екстубация, тегло на детето над 1500 гр., самостоятелно дишане минимум 10 дни преди преценката, нормална подвижност на гласните връзки, по-малко от 35% нужда от кислород, липса на респираторна инфекция.
Операцията включва предварителна ендоскопия с ригиден ларингоскоп, за да се изключи субзлотична хемангиома, киста или друга ларингеална патология.
СУБГЛОТИЧНА ХЕМАНГИОМА
Субглотичната хемангиома е рядка причина за стридор при децата. 50% от тези деца имат и съпровождащи кржни проблеми. Туморът обикновено не се проявява до три или шестмесечната възраст. Стридорът може да е двуфазен, но плачът и дрезгавостта на гласа не са засегнати. Латералната рентгенография показва разположена в задната част, субглотична туморна маса, но за окончателната диагноза е необходима ендоскопия. Поради това, че този тумор обикновено спонтанно търпи обратно разбвитие, намесата се налага при случайте, свързани с чести пристъпи на дихателна недостатъчност. Субглотичната хемангиома засяга повече момичетата, в сравнение с момчетата. Мултипленото лечение включва стероидни препарати, лазер-аблация и а-интерферон при резистентни случаи. Стероидите най-вероятно блокират ангиогенезата. Лазерът следва да се използва много внимателно на етапи, тъй като е по-подходящ за въздействие при изолирани, а не при циркумскриптни лезии. Тези видове терапия са ефективни при 60 до 80% от случайте.
ПАРАЛИЗА НА ГЛАСНИТЕ ВРЪЗКИ
Слабостта и парализата на гласните връзки е втората по честота причина за неонаталния стридор. Конгенитални малформации, които оказват влияние върху ЦНС, могат да предизвикат двустранна парализа на гласните връзки, изискваща спешно осигуряване на дихателен път. Билатералната парализа на гласните връзки се характеризира с нормален плач на детето, но при налични респираторен стридор и тежка дихателна недостатъчност. Това е следствие на засягането на п. vagus (например при интракраниално кървене).
Най-често едностранната парализа на гласна връзка се представя с дрезгавост, която понякога се подобрява (ако детето лежи на страната на засегнатата връзка). Плачът е слаб, но не се наблюдава дихателна недостатъчност. Другата гласна връзка след време „компенсира”. Повечето случаи са идиопатични и флексибилната назофарингоскопия е необходима за поставяне на диагнозата. Това е втората по честота причина за стридор, особено в случаи след протрахирано раждане или след хирургическа намеса върху сърцето и/или големите съдове.
СЪДОВИ АНОМАЛИИ
Вродените аномалии на големите съдове представляват 5% от случайте на стридор при децата. Симптомите от страна на въздушния път са свързани с компресията. Аномалиите включват безименна артерия на атипично място, двойна аортна дъга и др. Клиничните прояви са разнообразни и могат да включват двуфазен звук (със сумтене и влошаване на състоянието) и възбуда. Апнеята е характерна проява на компресия от страна на безименната артерия и може да бъде животозастрашаващо състояние. Диагнозата се поставя с КТ, но може да се проведе ендоскопично изследване за документиране на стеснението на лумена. ЯМР прави по-добра оценка на съдовите аномалии, в сравнение с КТ.
ЛАРИНГЕАЛНИ МЕМБРАНИ
Това са рядко срещани аномалии, които се получават от непълното канализиране на ларинкса. Симптомите са налице при раждането: слаб плач, афония и понякога дихателна недостатъчност. Не са чести случайте, при които се налага трахеотомия или интубация. Тънките мембрани могат да се отстранят ендоскопски с ножица или лазер, докато по-дебелите понякога изискват оперативна намеса (ларингофисура и omcmpaняване).
ААРИНГО-ТРАХЕАДНИ ЦЕПКИ
Това е рядка вродена аномалия, която е свързана с висок процент смъртност, поради забавяне на диаенозата. Пациентите страдат от кашлица и проблеми с храненето (задабяне и аспирация). Състоянието е следствие на незатворена задна плочка на крикоидния хрущял по време на вътреутробното развитие. За поставяне на диагнозата е необходимо ендоскопско изследване. Лечението включва хирургическа пластична корекция, която обаче може да има за усложнение глотична стеноза и „отделяне” на пластиката.
ЧУЖДИТЕЛА
„Чуждите тела“ могат да бъдат причина за стридор при новородените и подрастваиците деца и за тази диагноза винаги трябва да се мисли. При внезапен стридор, съпроводен от задавяне, вероятността за „чуждо тяло“ е много голяма. Необходима е прецизна диагностика, защото „чужди тела” в хранопровода също могат да предизвикат стридор или прибавени шумове. „Чуждите тела” в долните дихателни пътища могат да доведат до ателектаза или (чрез вентилей механизъм) да предизвикат емфизематозно раздуване на участъци от белия дроб. Необходимо е прецизно съгласуване на действията на анестезиолога и оториноларинголога при операцията за отстраняване на чуждото тяло, както и наличие на специализиран набор от инструменти. Усложненията включват ларингеален оток и/или спазъм, а също е възможно да се развие травматичен ларингит.
В заключение ще обобщим, че ранната поява на стридор обикновено говори за парализа на гласните връзки, ларингеална мембрана или ларингеална цепка, докато стридор, появил се след определен период от време, насочва вниманието към ларингомалация, субглотична стеноза, съдови аномалии или субглотична хемангиома.