Брой 9/2000
Доц. д-р Адриана Анадолийска
Детска нефрологична клиника СБАЛ ЕАД, София
Лечение на Enuresis nocturna
Макар познато от векове, нощното напикаване Enuresis nocturna продължава и сега да е важен проблем в детската възраст. То влияе върху личния, емоционалния и социалния живот на детето и може да даде отражение върху него с чувството на несигурност, унижение и ранимост от вербални и физически наказания. То дава отражение особено сред децата над 6-годишна възраст, когато те започват да осъзнават очакването на родителите си да останат сухи през нощта и същевременно, че не са в състояние да изпълнят техните очаквания. Към 7-годишна възраст се явява допълнително ескалиране на напрежението страх от присмеха на връстниците им, невъзможност да лагеруват, да гостуват, а оттук нов източник на стрес необходимост да крият проблема от приятелчетата си. Семейството като цяло е засегнато смяна на бельо, пране, безсъние, финансово обременяване.
От древността са предлагани многобройни начини за лечение на нощното напикаване, много от които са с ритуален характер и често жестоки към детето-енуретик. Днес само два начина на лечение на енурезата аларма и dDAVP покриват модерните изисквания за ефикасност и безопасност. В повечето страни и двете лечения се препоръчват за деца с енуреза над 6 7-годишна възраст.
Лечението с dDAVP също е много ефикасно и без значителни странични явления, когато се спазва инструкцията за ограничаване на прекомерния прием на вода. У нас препаратът се аплицира интраназално. Особено важно за ефикасността на лечението е да се установи оптималната индивидуална доза чрез титрирането й при всяко дете. факторите, които предопределят добър отговор към dDAVP са: висока утринна продукция през нощта, нисък уринен осмолалитет, нормално функциониращ пикочен мехур.
Следователно при моносимптомно нощно напикаване у деца с нормален капацитет на пикочния мехур.
Схема на лечение с десмопресин при деца с първична нощна енуреза полиурия dDAVP се счита за лекарство на избор. Лечението чрез аларма е подходящо за енуретици с малък капацитет на пикочния мехур и нормална нощна продукция на урина.
Каква е ефикасността на Adiuretin SD (Desmopressin) при деца с първична нощна енуреза. Преди всичко подбират се деца с първично нощно напикаване, над 6-годишна възраст, минимален брой на мокрите нощи 3 седмично и липса на дневна инконтитенция.
Лекувахме 177 деца (124 момчета и 54 момичета), разделени в две групи в зависимост от телесната повърхност:
– l-ва група < 1 m2 (78) – II-ра група > 1 m2 (99)
Прилагахме Adiuretin SD (1 капка = 3,5 pig) интраназално, еднократно преди лягане.
При 71,75% установихме фамилна обремененост:
■Фпо бащина линия 47%
■Фпо майчина линия 25%
■Фпо линия и на двамата родители 11%.
Какъв беше терапевтичният ефект? 0 пълен при 153 деца (86,7%)
– частичен при 14 деца (7,9%)
– без успех при 10 деца (5,7%)
– рецидив след 6-месечен период на лечение при 34%.
Клиничната практика показва, че ефективната доза е:
– за l-ва група 34% успешно лекувани с 2 капки и 51% с 3 капки
– за Н-ра група 43% успешно лекувани с 3 капки и 37% с 4 капки
Съвременната терапевтична стратегия на първичното нощно напикаване (ПНН) изисква прецизно диагностициране, мотивация на родители и дете, вдъхване на оптимизъм за успеха от лечението, лечение с Desmopressin 7 28 д/дн. за 3 месеца. При ефект терапията продължава 1 г. Клиничната практика е доказала, че препаратът Adiuretin SD на фирма Ferring-Leciva е ефективен при лечение на ПНН в детската възраст. Препаратът е лесно приложим и не показва странични ефекти. Точната диагноза и правилното лечение водят до 86% терапевтичен ефект.