Брой 2/2019
Доц. д-р Й. Попов
Ръководител катедра по акушерство и гинекология, УМБАЛ „Г. Странски” – Плевен
Естествената менопауза се дефинира като се вземе предвид последния менструален цикъл, потвърден след 12 последователни месеца аменорея без патологична причина. Индуцирана менопауза се смята трайна аменорея, следствие овариектомия, химио- и лъчетерапия. За ранна менопауза се смята тази, възникнала на 45- годишна възраст или по-рано, а преждевременна – възникнала на и под 40 години. Независимо от вида менопауза – естествена, индуцирана и др., намалената яйчникова функция, водеща до естрогенен дефицит, определя последващи промени в женския организъм, а именно невро-вегетативни и когнитивни последици, повишен сърдечно-съдов риск, намалена костна плътност и риск от остеопороза, и не на последно място – атрофични промени в кожата и лигавиците. От гледна точка на пациентката по-тежки са невровегетативните последици – горещи вълни, главоболие, световъртеж, безсъние и др., от които сериозно страдат приблизително 80% от жените.
От медицинска гледна точка по-тежки са трайните последици – остеопороза, сърдечно-съдови заболявания и атрофия. Атрофията е естрогенно-зависим процес, тъй като статуса на кожата, пикочните пътища, урогениталната, костната система и др. зависят от естрогеновата продукция в женския организъм. При липса на естрогени намалява фибробластната активност, което води до намаляване на колагена в кожата, костите и поддържащия апарат на малкия таз. Като следствие често в гинекологичната практика се диагностицира пролапс и уринна инконтиненция и атрофия на вагиналната и уретралната мукоза. Урогенитална атрофия се наблюдава в 25-50% от жените след 55-60 години. Симптомите са вагинална сухота, липса на лубрикация, диспареуния, вагинит, парене, вагинален флуор, вулвален сърбеж и др. Гениталните симптоми са съпроводени от често уриниране, рецидивиращи цистити, уретрит, дизурия, инконтиненция и др. Въпреки че климактериумът е естествен процес, има известни индивидуални особености в неговото протичане. Удобна скала за проследяване протичането на менопаузалните процеси е т.нар менопаузална рейстинг скала (menopausal rating scale – MRS). Част от менопаузалната рейтинг скала е т.нар урогенитален индекс, който е фокусиран върху урогениталния симптомо-комплекс.
Урогенитален индекс
Фокусът върху урогениталния симптомо-комплекс е важен за лечението. Често терапията в тези случаи се ръководи от симптомите, а при жените около и над 50-55-годишна възраст, те се дължат на естрогенния дефицит. Успешната терапия при сексуални и урогенитални проблеми при жени в менопауза като промяна в сексуалното желание, трудности при уриниране, цистити, вагинална сухота, диспареуния и др., трябва да се базира на повлияването на естрогенния дефицит. За тези терапевтични цели като средство на избор могат да се посочат фитоестрогените. Важно е да се подберат такива представители на тази група, които да отговарят на следните критерии – мощен естроген-рецепторен ефект, бързо действие, ефект върху трайните менопаузални последици и висок профил на безопасност при продължителна употреба. Такива представители на фитоестрогените са природните продукти от терапевтичната група Feminorm.
Тази група се състои от четири продукта – Feminorm, Feminorm Duo, Feminorm Osteo и Feminorm Good Night. При жени след 55-годишна възраст за максимално повлияване на урогениталния комплекс препоръчвам продукта Feminorm Osteo, тъй като той съдържа двата най-мощни фитоестрогена, доказани в клиничнатa практика – trifolium pratensae и cimicifuga racemosa, обогатени с дневната доза витамин Д – 400 международни единици. Дозира се 2 пъти по 1 растителна капсула дневно продължително време. Feminorm Osteo повлиява естрогенния дефицит чрез ефективно рецепторно свързване с бета естроген рецепторите, в резултат на което се повлиява урогениталния комплекс. Има позитивен ефект върху вагиналната цитология1. Feminorm Osteo успешно регулира сексуалната нагласа, подобрява вагиналния комфорт като премахва вагиналната сухота и болките при коитус. Feminorm Osteo подобрява тенденцията при рецидивиращи цистити.
При необходимост от допълнително повлияване на симптомите е уместно Feminorm Osteo да се комбинира и с други продукти. Ако водещите симптоми са с вагинален произход, Feminorm Osteo се комбинира с Lactobor Intim Vaginal Gel и Lactobor caps до отзвучаване на симптомите. Lactobor Intim Vaginal Gel и Lactobor caps се прилагат 7 дни в дозировка, съответно по 1 туба интравагинално и 1 капсула per os дневно. Цялата лечебна схема се прилага в продължение на няколко месеца1 в зависимост от индивидуалното повлияване при пациентките. След овладяване на вагиналните симптоми, жената остава на монотерапия с Feminorm Osteo. Ако водещите симптоми са отстрана на пикочните пътища, Feminorm Osteo се комбинира с Imunobor Uro Akut. Imunobor Uro Akut се дозира 2 пъти по 1 капсула дневно, или по 2 капсули наведнъж вечер до отзвучаване на симптомите. Аналогично, след отзвучаване на симптомите пациентката остава на монотерапия с Feminorm Osteo.
Заключение
Плавният преход през климактериума се постига чрез фокус върху симптомокомлекса. Основното лечение при водещ урогенитален комплекс е комбинацията Feminorm Osteo. В зависимост от силата и вида на придружаващите симптоми може да се назначат и допълнителни продукти като Lactobor Intim Vaginal Gel, Lactobor caps и Imunobor Uro Akut. Горепосоченият терапевтичен подход при жени с водещ урогенитален компллекс в климактерума постига дългосрочно решение при висок профил на безопасност и съхранено качество на живот.
Библиография
1) Gynecology Endocrinol. 2005 Nov; 21(5)