Брой 2/2021
Д-р Р. Велев, д. м., Д-р Р. Стоичкова
II САГБАЛ Шейново – София
Бременността е съкровен период, изпълнен с радостни трепети, вълнение и очакване. Но за бременните по време на пандемията от COVID-19 този, иначе щастлив период е засенчен от страх, тревоги и несигурност. С тази статия целим да разясним на всички настоящи и бъдещи майки как да пазят себе си и децата, които носят. Ето част от най-често задаваните въпроси:
Какъв ефект има COVID-19 върху бременните жени?
Резултатите към момента показват, че здравите бременни жени не се разболяват по-сериозно в сравнение с други здрави възрастни хора при инфекция с COVID-19. Очаква се голяма част от бременните да са асимптомни или да изпитват само лека или умерена симптоматика на настинка/грип. По-тежките симптоми и усложнения като пневмония се наблюдават по-често при по-възрастни жени, тези с отслабена имунна система, бременности усложнени с диабет, артериална хипертония или хронични заболявания. Пациентките, които постъпиха в нашата болница за периода от началото на пандемията до края на 2020 г. (12 на брой), бяха безсимптомни или с лека грипоподобна форма.
Какъв ефект има COVID-19 върху бебето, ако майката бъде диагностицирана с инфекцията?
Към момента все още няма доказателства, които да предполагат сигнификантно повишен риск от спонтанен аборт или предтерминно раждане, причинени от COVID-19. Предвид наличните към момента факти и доказателства, се смята за малко вероятно, ако майката е с COVID-19, това да причини проблеми с развитието на бебето. Някои бебета, родени от жени със симптоми, са се родили преждевременно. Не е ясно дали коронавирусът е причинил преждевременното раждане или родоразрешението е направено по медицински причини, за да се запази здравето на майката. COVID-19 се асоциира с повишена честота на цезарово сечение, предвид първоначалните препоръки на СЗО.
Какво мога да направя, за да намаля риска от инфекция с COVID-19?
Най-важното нещо, което трябва да направите, е да следвате ръководството на Националния кризисен щаб и здравните служби. За бременни жени и останалата част от техните домакинства това включва: Редовно мийте ръцете си със сапун и носете предпазна маска. Избягвайте събирания с приятели и семейство, градски транспорт, обществени пространства както и контакт с някой, който проявява симптоми на коронавирус. Използвайте телефонни или online услуги, за да се свържете с близките и личния си лекар.
Защо бременните жени са в уязвима група?
Основният мотив за поставянето на бременните жени в уязвима група е предпазливостта. Знаем, че някои вирусни инфекции протичат по-тежко при бременни жени. В момента няма данни, че това е така за коронавирусната инфекция, но доказателствата все още са ограничени. Това означава, че бременните жени трябва да намалят социалния контакт чрез мерки за социално дистанциране. При част от жените бременността може да промени начина, по който тялото се справя с тежки вирусни инфекции.
Какво трябва да направя сега, ако съм бременна?
Като предпазна мярка трябва да следвате съветите на Националния кризисен щаб и здравните служби относно социалното дистанциране – стойте настрана от обществени места и избягвайте всеки, който има симптоми, предполагащи коронавирус. Ако сте в третия триместър (след 28 гестационна седмица), трябва да бъдете особено внимателни към социалната дистанция и да сведете до минимум всеки контакт с други хора.
Трябва ли да посещавам прегледите в женска консултация?
Да. Наистина е важно да продължите да посещавате планираните си прегледи, когато се чувствате добре и нямате симптоматика на COVID-19. Много бременни избягват да посещават консултациите, защото спазват стриктно предпазните мерки. Ако сте добре, можете да посещавате прегледите в „Женска консултация“. Ако имате симптоми, трябва да се свържете с лекаря, проследяващ бременността, и да отложите рутинните посещения до края на изолационния период. В момента наблюдаваме как светът се приспособява, лекарите провеждат някои консултации, които не предвиждат специфични изследвания (като фетална морфология, биохимичен скрининг и др.), по телефона или чрез видеоконферентна връзка. В този момент е особено важно да знаете, че вие и вашият лекуващ лекар сте един екип. При преглед трябва да носите лични предпазни средства (маска, ръкавици) и да бъдете сама. С оглед безопасност ние от болница Шейново не допускаме други лица (придружители) освен пациентките.
Какво да направя, ако мисля, че съм заразена с COVID-19?
Ако сте бременна и имате висока температура и/или продължителна кашлица, трябва да останете вкъщи. Не тръгвайте към аптека, лекарски кабинет или болница. Ако състоянието ви се влоши, симптомите ви продължат повече от 7 дни или настъпи промяна в състоянието ви, незабавно се свържете със своя личен лекар, с лекуващия гинеколог или с национален телефон 112.
Как да се изследвам за COVID-19?
Протоколите и процесът за диагностициране на коронавирусна инфекция се променят бързо. Към настоящия момент не се извършва рутинен скрининг за COVID-19 на бременните. За да предпазим нашите пациентки и екип и да им осигурим спокойствие, ние провеждаме бърз антигенен тест преди хоспитализация на всички жени. Разработените от нас блок схеми и алгоритъм на действие при положителни пациентки са включени в препоръките на НОЩ. САГБАЛ Шейново разполага с обособено COVID отделение за изолация от общия поток.
Какво да направя, ако имам положителен тест за COVID-19?
Ако имате положителен тест за коронавирус, трябва да се свържете с вашия лекуващ лекар или с „Женската консултация“, за да ги информирате за диагнозата си. Ако нямате симптоми или имате леки симптоми, ще бъдете посъветвани да се възстановите у дома. При по-тежки симптоми лекари ще преценят дали да ви насочат към хоспитализация. Ако започне раждане, трябва незабавно да се свържете с национален телефон 112 и ще бъдете насочена към АГ отделение, което е подготвено за вашето приемане.
Мога ли да предам коронавирус на бебето си?
Тъй като това е нов вирус, има ограничени данни за бременни и родилки с коронавирусна инфекция. Малък брой бебета са диагностицирани с коронавирус скоро след раждането, така че има вероятност инфекцията да е настъпила в утробата, но не е сигурно дали предаването е било преди или скоро след раждането. Лекарите поддържат строги мерки за контрол на инфекциите по време на вашето раждане и ще следят отблизо здравословното състояние на родилките и новородените. Искаме да подчертаем, че всички новородени на майки с положителен PCR в болница Шейново са били изследвани и не са установени заразени.
Определя ли се методът на родоразрешение от пандемията на коронавирус?
Не. Методът на раждане трябва да бъде индивидуално избран при всяка жена. СЗО препоръчва раждане чрез цезарово сечение само при налични акушерски индикации.
Може ли бащата на детето да присъства по време на раждането?
Не. Предвид ситуация не се разрешава присъствие на бащата по време на раждане – нещо, което в обичайни ситуации нашият екип силно стимулира. Всяка болница взима индивидуално решение за вътрешните правила по време на пандемията. Традиционните изписвания на бебето с присъствие на близки не се препоръчват и е желателно присъствие само на бащата.
Ще мога ли да остана с бебето си/да осъществя контакт „кожа до кожа“, ако подозирам или имам положителен тест за COVID-19?
Да, ако такова е вашето желание. При условие, че бебето ви е добре и не се нуждае от грижи в неонатологично отделение, ще останете заедно след като сте родили. В някои страни се препоръчва при положителна проба за COVID-19 майките да бъдат изолирани в продължение на 14 дни, но това има потенциални отрицателни ефекти върху храненето на бебето и изграждането на връзка с майката.
Ще мога ли да кърмя бебето си, ако имам съмнения или потвърден тест за COVID-19?
Да. Няма данни, показващи, че вирусът може да се пренася чрез кърмата, а добре познатите ползи от кърменето надвишават всички потенциални рискове от предаване на коронавирус през кърмата. Основният риск се поражда от близкия контакт между вас и вашето бебе, тъй като ако кашляте или кихате, това може да съдържа капчици, които са заразени с вируса, което води до заразяване на бебето след раждането. Използвайте предпазна маска и измивайте ръцете и гърдата си преди и след хранене.
Какво мога да направя след раждането, за да предпазя новороденото си дете от COVID-19?
Най-доброто е най-простото: останете вкъщи със семейството си и точно сега не канете гости. Също така се погрижете децата ви (ако имате и други деца) да не се срещат с други деца. Следете всички в семейството да мият ръцете си и да се грижат за себе си. „Радвайте се на тишината на най-близката семейна среда в този момент. Много е вълнуващо да укрепваш връзката си с бебето насаме, да откриваш новия човек и да му се радваш.“, съветва Franka Cadée, президент на Международната конфедерация на акушерките.
Мога ли да бъда ваксинирана срещу COVID-19 по време на бременността?
Много държави рутинно прилагат успешно ваксини срещу грип и дифтерия, тетанус и коклюш на бременни. Към момента българските АГ специалисти не го практикуват. Различните ваксини работят по различен начин. Първите ваксини срещу коронавирус, които станаха достъпни, се основават на иРНК и не съдържат инфекциозен вирус. Досегашните познания за безопасно използване върху бременни и кърмачки на ваксината срещу грип се използват за съпоставка и прогнозиране на ефектите и на част от ваксините срещу коронавирус. Въпреки това те са все още са в процес на клинични проучвания към момента не са преминали тестовете си върху бременни и кърмачки. Дали да се ваксинирате или не е въпрос на личен избор. Към момента RCOG препоръчват ваксина само на бременни с висок риск от усложнения при заразяване с вируса и на бременни от медицинския персонал. Според производителите приложение на ваксината по време на бременност трябва да се обсъжда само когато потенциалните ползи надвишават всякакви потенциални рискове за майката и фетуса. Ако имате желание да се ваксинирате и имате въпроси, обърнете се към лекуващия си лекар или АГ специалист, за да ви разясни известните към момента ползи и рискове спрямо вашия конкретен случай.
Източници:
1. Временни насоки на СЗО, 02 септември 2020 г.
2. Coronavirus in pregnancy and delivery: rapid review. E. Mullins1, D. Evans2,3, R. M. Viner3,4, P. O’Brien5,6 and E. Morris6,7
3. Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy. Information for healthcare professionals. Version 12: Published Saturday 14 Jan 2021. RCOG.
4. Статия на Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Royal College of Midwives and Royal College of Paediatrics and Child Health, в сътрудничество с Royal College of Anaesthetists, the Obstetric Anaesthetists’ Association, Public Health England и Health Protection Scotland. В допълнение към „Коронавирус (COVID-19) инфекция и бременност – насоки за здравните специалисти: Версия 5 – 28 март 2020 г.“ от 28 март 2020 г. и „Професионални здравни съвети към работодатели и бременни жени по време на пандемията COVID-19 – 26 март 2020 г.“, публикувани на 26 март 2020 г.
5. Navigating pregnancy during the coronavirus disease (COVID-19) pandemic – an interview and article with Franka Cadee, President of the International Confederation of Midwives by Mandy Rich, Digital Content Writer, UNICEF 27.04.2020.
6. Docherty AB, Harrison EM, Green CA, et al. Features of 20 133 UK patients in hospital with covid-19 using the ISARIC WHO Clinical Characterisation Protocol: prospective observational cohort study. BMJ 2020;369:m1985