Брой 3/2017
Д-р Г. Гаравалов, акушер-гинеколог
МБАЛ „ АКТА Медика” – Севлиев
Постепенното увеличаване продължителността на живота в развитите страни през миналия век предизвиква търсене на лекари, специалисти по заболявания, типични за възрастното население. Гениталният пролапс и уринарната инконтиненция са често срещани състояния, засягащи много възрастни жени днес. Точната честота на гениталния пролапс е трудно да се установи. Въпреки това се смята, че според средната продължителност на живота в момента, рискът да се наложи поне една операция за корекция на инконтиненция или пролапс е 11%. Swift et al установяват, че над 50% асимптоматични жени в условията на годишен профилактичен гинекологичен преглед се оказват с минимум втора степен генитален пролапс.
Генитален пролапс (Prolapsus genitalis) представлява спадането, или т.нар. десцензус на женските тазови органи – влагалище и матка в различна степен във влагалището или извън външните гениталии с или без засягане на съседните на тях тазови органи – пикочен мехур, уретра и ректум. Най-често гениталният пролапс се дължи на вродена слабост на съединителната тъкан на тазовото дъно, вродени отклонения в развитието на връзките, поддържащи матката, както и други вродени състояния на органите в малкия таз. Често се наблюдава при жени в менопауза, поради естрогенен дефицит.
Съществуват и утежняващи фактори за поява на генитален пролапс като тежък физически труд, повишено вътрекоремно налягане, в следствие на затлъстяване, коремни туморни процеси и др. В медицинската практика родовият травматизъм също се свързва с появата на генитален пролапс. Наличието на този проблем води до типични патологични промени, които са различни в зависимост от тежестта. Касае се за слабост на тъканите на тазовото дъно, изтъняване на мускулите и фасциите, участващи в изграждането му, удължаване и отслабване на връзките, които поддържат матката в нормално положение. Наблюдава се също издуване на задната стена на пикочния мехур, предната стена на правото черво, а при една по-специфична форма на пролапс, наречена ентероцеле, част от тазовия перитонеум се вмъква в пространството, което нормално разделя задната стена на влагалището от предната стена на ректума.
Гениталният пролапс се класифицира като десцензус на матката и влагалищните стени; цистоцеле – десцензус на предната влагалищна стена и пикочния мехур; уретроцеле – спадане на уретрата; ректоцеле – спадане на правото черво и задната влагалищна стена; ентероцеле – десцензус на перитонеума на Дъгласовото пространство; комбиниран десцензус.
Най често срещани са комбинираните форми на генитален пролапс – около 65% от случаите. Самостоятелни форми на спадане се наблюдават много по-рядко. Необходимо е да се отбележи, че при около 20% от жените, нуждаещи се от оперативно лечение, се касае за тотален пролапс, а при възрастни жени тоталният генитален пролапс достига около 60%.
Обикновено симптоматиката зависи от степента и мястото на пролапса. При леките форми пациентите съобщават за дискомфорт и тежест ниско в коремната област, чувство за напрежение във влагалището. При по-напреднали форми се наблюдава подутина по предна и/или задна стена на влагалището. Засилва се гениталният флуор. Често присъства стрес инконтиненция и/или непълно изпразване на пикочния мехур.
При тотален пролапс матката и влагалището изцяло се намират извън урогениталната цепка. Това състояние е свързано с промени по влагалищните стени и маточната шийка, изразяващи се в сухота, вроговяване на лигавицата, рагади, поява на кървене и инфектиране на разязвените участъци. Като последица от хроничната задръжка на урина може да настъпи инфектиране на долните пикочни пътища, което е съпроводено с оплаквания от често уриниране, парене при уриниране и болка ниско в корема.
Характерните оплаквания насочват към диагнозата. При отклонения в уринирането могат да се проведат допълнителни уродинамични изследвания. За точно определяне на настъпилите усложнения на гениталния пролапс се назначават допълнителни апаратни и лабораторни изследвания.
В диференциално-диагностичен аспект е добре да се направи разграничаване с вродени кисти по предна влагалищна стена и уретрата, тумори на ректума и ректовагиналната преграда, цервикален или ендометриален полип, начален миомен възел и др. Изборът на лечение зависи от степента на пролапса, възрастта на пациентката, общото й състояние, придружаващите заболявания, необходимостта от запазване на детеродната и сексуална функция на жената. При млади жени и липса на изразена симптоматика може да се препоръча въздържане от оперативна намеса. Прилагат се локално естрогенни препарати и лечебна физкултура, целящи поддържане на добър тонус на тазовото дъно. При напреднали форми се извършват различни хирургични интервенции, чрез които се коригират настъпилите промени, като се цели да се премахнат оплакванията, свързани с уринирането и да се запази възможността за осъществяване на сексуален акт. При възрастни жени с изпълнени детеродни функции и тотален генитален пролапс се извършва вагинална хистеректомия, последвана от предна и задна пластика на влагалището. Също при възрастни жени с отклонения в общото състояние и при наличие на медицински противопоказания за оперативно лечение се прилага поставяне на вагинален песар, който поддържа матката и разширените влагалищни стени в пространството на малкия таз и облекчава съпътстващите симптоми.
Личен опит
Преобладаващите симптоми от страна на пикочните пътища при генитален пролапс оформят терапевтичната необходимост да се мисли за предоперативна подготовка, която да облекчи симптомите, да намали микробното число в урогениталната област и да стане добра база за по-бързо възстановяване след хирургическата интервенция. Интересът към природните средства за решаване на медицински казуси дава акцент за нуждите на пред- и постоперативната подготовка на жените с операция по повод генитален пролапс да се търси природен продукт, създаден специално за урогениталната система с научно доказан ефект. Такъв продукт е Imunobor Uro Akut VGcaps. Беше оформен дизайн за пилотно клинично наблюдение за приложение на Imunobor Uro Akut VGcaps при жени с генитален пролапс пред- и постоперативно.
Работна хипотеза
При голяма част от жените с урогенитални симптоми при микробиологичните изследвания се съобщава за наличие на E. Coli в урината. От природните екстракти най-проучен и доказан е екстрактът от Американска червена боровинка – Cranberry. Нови данни за екстракта от Cranberry доказаха, че биологично активните вещества, на които се дължат ефектите на червената американска боровинка са т.нар проантоцианидини (PAC) тип А антиадхезивен. В проучванията са посочени и точните дози PAC за подсигуряване на терапевтичен ефект, а именно 36 мг дневно. (Howell AB et al. BMC Infectious Disease, 2010, 10:94).
Imunobor Uro Akut VGcaps, приложен преди и след операция на генитален пролапс ще намали микробното число в региона на интервенцията, ще подсигури противовъзпалителен ефект, което би послужило като превенция на усложненията и би подобрило условията за бързо възстановяване след хирургичната намеса.
Imunobor Uro Akut VGcaps съдържа екстракт от американска червена боровинка с максимална стандартизация спрямо PAC. Всяка капсула Imunobor Uro Akut VGcaps съдържа 36 мг PAC. Научната документация показва, че антиадхезивният индекс се запазва висок до 24 часа при доза 72 mg PAC. По тази причина се препоръчва прием на 72 mg PAC, разпределен в два приема за деня (Howell AB et al. BMC Infectious Disease, 2010, 10:94).
Съществуват и данни, че РАС тип-А редуцира адхезията и на P. mirabilis. Намалява мотилитета и уреазната активност на P. mirabilis (Nicolosi et al. BMC University of Catania-Italy, 2014).
Благодарение на антиадхезивния си ефект, PAC тип А не позволяват на бактериите за прилепват по уроепитела и да се колонизират. Проучванията доказват, че антиадхезивният ефект на PAC e неспецифичен и независимо от патогена Imunobor Uro Akut VGcaps ще бъде надежден за изчистване на уринарния тракт от бактерии и респективно намаляване на микробното число.
Aнтимикробният ефект на Cranberry се свързва и с факта, че от екстракта в урината се отделя хипурова киселина, която потиска бактериалния растеж.
Противовъзпалителният ефект се дължи на отделените в урината салицилати, които потискат възпалението и болката.
Научните данни подкрепят работната хипотеза за приложението на Imunobor Uro Akut VGcaps при генитален пролапс пред- и постоперативно.
Цел на наблюдението
Да се отчете ефекта на Imunobor Uro Akut VGcaps по отношение на микробното число на уропатогените, болката и възпалението.
При добри резултати клиничното наблюдение да се разшири като се обхване по-голяма пациентска група.
Материали и методи
В наблюдението са включени 10 жени на възраст 52-62 години, средна възраст 57 години, с диагноза тотален генитален пролапс. Подбрани са пациентки с характерни оплаквания – чувство за неизпразване на пикочния мехур, болезнено уриниране, трудно начало на уринирането, парене и смъдене, стрес инконтиненция, повтарящи се уринарни инфекции и засилен генитален флуор.
От изследванията
Извърши се обстоен гинекологичен преглед за установяване тежестта на пролапса. Проведени бяха допълнителни уродинамични изследвания. При всички пациентки се изолира E.coli.
Терапия
Назначен е прием на Imunobor Uro Akut VGcaps 2 пъти по 1 капсула за 10 дни предоперативно. След 10 дни са направени контролни изследвания. Само при 1 пациентка се изолираха бактерии и се наложи антибиотична терапия заедно с Imunobor Uro Akut VGcaps. След операцията жените продължиха приема на Imunobor Uro Akut VGcaps за 10 дни в дозировка 2 пъти по 1 капсула, след което по 1 капсула за 3 месеца.
Резултати
Imunobor Uro Akut VGcaps е ефективен за намаляване на микробното число на уропатогените – приблизително 90% ефективност. Симптомите болезнено уриниране, парене и смъдене при уриниране се повлияха при 80% от пациентките.
Жените споделиха за отлична поносимост на продукта и изразиха задоволство от удобството на дозовата схема.
Дискусия
Уместно е обмислянето на дозова схема по 2 каспули веднъж дневно за още по-голямо удобство на приема.
Изводи
Imunobor Uro Akut VGcaps е подходящ за поддържане на здрав уринарен тракт при генитален пролапс пред- и постоперативно.
С оглед отличните резултати от приложението на Imunobor Uro Akut VGcaps e добре продуктът да се използва широко в клиничната практика.