Брой 3/2007
Ст. Краева, Т. Кралимаркова,
Т. Попов
Клиника по алергология и астма, МУ София
През последните 30 години се наблюдава увеличение на алергичните болести в световен мащаб. През последното столетие процентът на разбилите някакъв вид алергии се е увеличил трикратно, като най-значими са бронхиалната астма, алераичният ринит, атопичният дерматит, хранителната алергия.
Бронхиалната астма е социално значимо заболяване с честота 5-10% при възрастни и 10-15% при деца. Над 300 млн. души 6 света боледуват от нея.
Според проучвания в САЩ честотата на астмата се е увеличила от 31 на 1000 души население през 19в0 година до 54 на 1000, през 1994 година. Тази тенденция на нарастване на честотата се наблюдава и в другите разбити страни. Астмата е една от водещите причини за амбулатории прегледи и хоспитализации, определящи значими финансови разходи, (например за САЩ – 4 милиарда долара годишно). Други загуби се определят от временна нетрудоспособност, ограничена активност и психологически стрес. След 19в0 година смъртността от астма е нараствала с 6,2 % годишно. Честотата и заболеваемостта от астма не са равномерни, както в световен мащаб, така и сред населението на една държава, с пребалиране в развитите страни и градското население.
35% от населението в света страда от алергичен ринит, като 6 10-20% от случаите се касае за сезонен и 6 7-10% за целогодишен. Пик на заболяването е възрастта между 10 и 20 години с тенденция за намаляване с увеличаване на възрастта. Алергичният ринит има сериозно отражение върху общественото здраве и съставлява по-голяма част от разходите за предписвани медикаменти. Най-чести усложнения, свързани с него са загуба на вкус и обоняние, нарушение на съня, синуити, дисфункция на евстахиевата тръба, среден отит. Не на последно място-той е рисков фактор за развитие на бронхиална астма.
В много случаи първа проява на атопия във възрастта под 3 години е атопичният дерматит, като честотата му остава бисока при по-големите деца и подрастващите 9 до 21 %, а при възрастните се наблюдава 6 2 до 10 %. Обичайно той е свързан с други алергични заболявания. В една трета от случайте в детска възраст се наблюдава съчетание с хранителна алергия, а при възрастните водещи остават факторите на професионалната среда. Професионалният дерматит е основна причина за нетрудоспособност, свързана с работната среда.
Алергичните реакции и реакциите на непоносимост или нетолерантност към храните и техните съставки са съществен проблем в практиката, поради тяхната честота, липсата на достатъчно информативни диагностични методи и трудното им лечение.
Хранителната алергия е сравнително честа при децата около 5%, като с израстването повечето от тях преодоляват този проблем и към в 9-годишна възраст честотата се изравнява с тази при възрастните под 1 %.
Странични реакции към медикаменти се наблюдават 6 15-20% от лекуваните амбулаторно и в болнични заведения, а сред общата популация 2 до 5 %, като делът на истинската медикаментозна алергия е 1/4 от тези реакции.
Честотата на алергичните реакции, свързани с приложението на рентгеноконтрастните вещества варира според различните автори, но средно е 2 до 5 % от населението, при болни с анамнеза за медикаментозна алергия и атопия 10 до 12%. фаталните реакции са 1 на 100 000, което говори за значимостта на проблема и го поставя наравно с пеницилиновата алергия и инсект-алергията.
Проблемът с алергичните реакции, възникващи след ужилване от насекоми от разред Ципокрили (инсекталергия) е сериозен и се поставя наравно с медикаментозната алергия към пеницилин, поради проявата с общи анафилактични реакции в 0,в до 5% от случайте.
Епидемиологичните проучвания дават представа за фундаменталните въпроси, свързани с алергичните болести, включващи установяване ролята на генетичните фактори и факторите на околната среда, както и проследяване на тенденциите за увеличаване на честотата и тежестта им. Бъдещите проучвания на високорисковите групи от населението ще идентифицират движещите фактори на тези тенденции и ще спомогнат за създаване на по-добри стратегии за профилактика и лечение на алергичните болести.