Брой 4/2024
Доц. д-р Р. Цонев, Д-р М. Лилова
Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда – София
Инхибиторите на протонната помпа (ИПП) са лекарствена група медикаменти, използвани широко в медицинската практика, поради ефикасността и терапевтичния им напредък. Разработени за лечение и профилактика на киселинно обусловени състояния на горния гастроинтестинален тракт, тези средства се използват все по-често за показания, при които ползите от тях са все по-несигурни. Не трябва да се пренебрегва, че прекомерното предписване на ИПП води също до икономически разходи и допринася за полифармация. Все по-честата употреба е свързана с появата на нежелани лекарствени събития. През последното десетилетие има много проучвания, оценяващи дългосрочните нежелани ефекти на ИПП, като калциева и магнезиева малабсорбция, дефицит на витамин В12, Clostridium difficile колит, пневмония, деменция, хронично бъбречно заболяване (ХБЗ) и други. От решаващо значение е да се осъзнае рискът от дългосрочна употреба и правилно да се прецени необходимостта от тяхното приложение – съответно в подходяща дозировка и продължителност на прием. В следващата статия е направен преглед относно безопасността от приложението на ИПП и са представени най-честите странични реакции.
Адрес за кореспонденция:
Доц. д-р Р. Цонев
Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда – София
бул. Никола Вапцаров, 51Б
1407, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Април 2026 г.