Брой 2/2002
Д-р Р. Комитова
Засиленият интерес и нарастващите съвременни познания за бартонелите като патогенни агенти са стимулирани до голяма степен от епидемията СПИН. През 1983 г. Stoler и сътр. първи описват свързано с бартонелите вазопролиферативно опортюнистично заболяване при болен от СПИН, наречено покъсно Bacillary angiomatosis (BA). Чрез електронна микроскопия са наблюдавани и причинителите бартонели, локализирани в подкожните лезии на пациента. Няколко години по-късно, от такива лезии е култивирана „най-загадъчната“ бартонела Bartonella henselae.
През последното десетилетие на 20-и век бяхме свидетели на непрекъснато увеличаване броя на нобооткритите видове бартонели и те вече наброяват 16, седем от които са патогенни за човека. С доминиращо значение от тях са три Bartonella bacilliformis, Bartonella henselae и Bartonella quintana. Днес терминът бартонелози се използува за означаване на всички инфекции, причинени от тези микроорганизми.
БОЛЕСТТА НА КОТЕШКОТО ОДРАСКВАНЕ
Включва разнообразии синдроми, описани подробно през последното столетие. Така, през 1950 г., R. Debre съобщава за доброкачествена инокулативна лимфоретикулоза след котешко одраскване и нарича болестта „maladie des griffes du chat“ (известна още в литературата като CSD). Само до преди девет години причинителят й е бил „мистерия, свързвана с вируси и хламидии, по-късно и с бактерии“. По ирония на съдбата обаче, през 1992 г. причинителят, наречен Bartonella henselae, е изолиран не от пациент с болест на котешкото одраскване, а от бактериемичен болен със СПИН.
Бартонелите са много „капризни“: култивират се трудно и расплат бавно в специални хранителни среди. Те имат уникалната способност да стимулират in vitro и in vivo пролиферация на микроваскуларните ендотелни клетки и неоваскуларизация (неоангиогенеза).
В зависимост от имунния статус на пациента, в. henselae предизвиква разнообразни клинични прояви. При имунокомпетентни пациенти инфекциозният процес протича като класическа болест на котешкото одраскване. При имунокомпрометирани (AIDS, хроничен алкохолизъм, след трансплантация, медикаментозна имуносупресия и т.н.), инфекцията се обостря и протича прогресивно.
Основен резервоар за заразяване на човека са домашните котки, особено котетата на възраст под 1 година. Заразяването става чрез одраскване, ухапване или олигавяване от заразени животни, при което в кожната лезия се втриват и проникват отделяния на котешката вълха. В САЩ котките-любимци наброяват 60 млн., като в някои райони 50% от тях са серопозитивни за в. henselae, но без признаци на заболяването.
КЛИНИЧНА КАРТИНА
CSD е най-честата причина за регионарна лимфаденопатия сред деца и юноши. Тя се развива 3-10 дни след инокулация на инфекциозния причинител, като първоначално на „входната врата“ се появява неболезнена еритемна папула. След още няколко дни папулата се покрива с круста. Инокулационната лезия персистира в продължение на една до три седмици. Обикновено на втората седмица се появява регионарният лимфонодулит основна клинична особеност на заболяването. Най-често се ангажират аксиларните, шийните и ингвиналните лимфни възли. В началото се увеличава само един лимфен възел (едностранно).
Генерализираната (двустранната) лимфаденопатия не е присъща за болестта. При появата на регионарния лимфонодулит, лезията на входната врата все още е видима като папула, покрита с круста, и затова трябва да се търси внимателно. Първоначално лимфният възел е мек и умерено чувствителен, като постепенно увеличава размера си и за една-две седмици достига диаметър 4-6 см (понякога 10-13 см). Тази големина се задържа още две-mpu седмици. Бавното уголемяване на лимфния възел отличава болестта от острия пиогенен лимфонодулит, който обикновено се развива за 24 часа.
Обратното развитие продължава две-mpu седмици, като цялото протичане на заболяването трае два-три, а понякога и шест-седем месеца. В по-късните етапи, в около 10% от случайте се наблюдава супурация. В тези случаи аспирационната биопсия обикновено осигурява и добър дренаж. Температура, продължаваща една-две седмици, се регистрира само при 1/3 от пациентите. Общото им състояние обикновено остава запазено.
ДИАГНОЗА
До неотдавна диагнозата на болестта на котешкото одраскване се поставяше на принципа на изключването. Изискваше се наличие на три от следните четири диагностични критерии:
а) анамнеза за контакт с котки или следи от одраскване (първична лезия);
б) позитивен кожен тест;
8) регионарен лимфонодулит, при изключване на други причини;
г) характерна патоморфологична картина на биосичен материал от лимфния възел (гранулом в началото и некроза в по-късните фази).
Кожният тест е недостатъчно чувствителен и специфичен, не е стандартизиран и не се предлага в търговски вид. Хистологичният резултат сицо е неспецифичен, а освен това налага хирургична намеса.
След откриване на в. henselae като причинител на болестта на котешкото одраскване, микробиологичните методи се явяват адекватна алтернатива на горепосочените критерии. Култивирането е „златният стандарт“ за поставяне на диагнозата. Изолирането на в. henselae обаче, е много трудно и бавно. Доказването на ДНК-нуклеиновите последователности .на в. henselae от биопсичен материал или аспират от лимфен възел, е съвременен специфичен метод. Той обаче е скъп и достъпен само за определени високоспециализирани лаборатории и следователно у нас няма практическа стойност.
Серологичните тестове за определяне на антитела към в. henselae са най-широко приложими за потвърждаване на диагнозата, при наличието на съответни клинични симптоми. Най-често използваният тест е индиректната имунофлуоресценция. При имунокомпрометираните лица обаче, не се развива адекватен отговор (липса на белязани с флуорохром антитела) и затова резултатите при тях не са особено надеждни.
ТЕРАПИЯ И ПРОГНОЗА
CSD е самоограничаващо се заболяване и обикновено оздравява спонтанно (в продължение на един до три месеца). Понякога аспирацията на засегнатия лимфен възел е достатъчна за облекчение на болката. Засега липсват категорични данни за добрия ефект от антибиотиците при леките форми и затова повечето автори не ги прилагат. И все пак, ако в тези случаи се приложи лечение, се предпочита azitromycin или rifampicin (прием в продължение на 2-3 седмици). При деца под 12 години е ефективен и ciprofloxacin. в по-тежките случаи се използува парентерален gentamycin.
Парадоксално е, че в. henselaeи в. quintana-инфекциите при пациенти със AIDS се повлияват добре от обичайната антимикробната терапия.
Препоръчителните курсове лечение при тях са значително по-дълги (от два до четири месеца).
За лечение на причинените от в. bacililliformis заболявания, средство на избор са chloramphenicol (за острата фаза) и rifampicin за хроничната. През последните години с успех се използва ciprofloxacin.
ЕПИДЕМИОЛОГИЯ
Напоследък ние продължаваме да се срещаме с нови манифестации на в. henselae-инфекциите. все оице нашите познания за епидемиологията и патогенезата на тези заболявания са недостатъчни и са в процес на непрекъснато „прераждане“. Как в. henselae се „изплъзва“ от имунния контрол при котките, дори в присъствието на антитела към нея? Защо антимикробната терапия е успешна при имунокомпрометираните, а често остава без ефект при имунокомпетентните? Как в. henselae, в. bacilliformis и в. quintana предизвикват васкулитните пролиферативни лезии? Несъмнено, в близко бъдеще учените ще намерят отговор на повечето от тези въпроси.
АТИПИЧНИ ФОРМИ
Атипичните форми на болестта съставляват 10-14% от инфекциите с в. henselae. Най-често се изявяват като окулогландуларна треска, по-рядко като енцефалопатия, невроретинит и грануломатозен хепатоспленит.
Окулогландуларен синдром на Parinaud
Окулогландуларната треска или окулогландуларният синдром на Parinaud е сравнително честа проява на атипичната форма (2-17 %). Тя е и е първият описан вариант на болестта на котешкото одраскване (1888 г). Едностранният конюнктивит и преаурикуларният регионарен лимфонодулит са основните й характеристики. По палпевралната конюнктива на засегнатото око се установяват характерни грануломатозни лезии (с диаметър от 2-3 мм до 1 см). Понякога близо до окото има следи от одраскване. Изразената хиперемия на конюнктивата контрастира с липсата на болка и наличието на слабата секреция. Независимо че окулогландуларният конюнктивит се причинява и от други инфекциозни агенти туберкулоза, туларемия, сифилис и lymphogranuloma venereum, в. henselae се приема за основен възбудител. Прогнозата е благоприятна.
ДРУГИ БАРТОНЕЛОЗИ ПРИ ЧОВЕКА
OROYAТРЕСКА
Bartonella baciliformis е най-рано откритият бартонелен вид, а болестта на Carrion е „част от перуанската история“ (първата отбелязана епидемия, поразила много от испанските завоеватели на Еквадор, датира от 1532 г).
Заболяването е ендемично за подножието на Андите в Перу, Еквадор и Колумбия, затова тези райони са известии и като „verruga-зони“. Географската разпространеност е свързана с условията за развитие на комарния вектор Lutzomyia verrucarum. Човекът е единственият резервоар. Класическото заболяване протича в две фази: остра анемична (Oroya треска) и хронична еруптивна (Verruga peruana). При първата се поразяват еритроцитите, а при втората ендотелните клетки на капилярите. връзката между двете фази е потвърдена трагично от студента по медицина Daniel Carrion. През 1885 г. той си самоинжектира съдържимо от verruда-лезииите и след няколко дни умира от остра хемолитична анемия.
Леталитетът при острата фаза достига до 90%. Verruga-лезииите на хроничната фаза са туморовидни образувания в дермата, наподобяващи хемангиоми. Без лечение новите лезии продължават да се появят в продължение на три до шест месеца. Те са безболезнени, склонни към кървене и вторична инфекция. Понякога трудно се различават от хеманзиом, сарком на Kaposi, фибросарком и лимфом. въпреки тежкото и продължително протичане, заболяването обикновено завършва с оздравяване.
ОКОПНА ТРЕСКА
Bartonella quintana и окопната треска, която тя причинява, са сбързани също с историята на човечеството. По време на Първата световна война заболяването е разпространено сред войниците на германската и съюзническата армия, наред с епидемичния тиф и грипната пандемия (през 1918 г.). Поразени са повече от един милион войници, като епидемията обхваща най-вече Русия, Източния, Централния и Западния европейски фронтове.
Болестта е известна още като петдневна треска (поради типичната й клинична картина) или волинска треска (наблюдавана за първи път от военен лекар на Източния фронт във волиния). Клиничната симптоматика се характеризира с повишена температура, втрисане, отпадналост, анорексия, профузно изпотяване, главоболие с ретробулбарни болки, изразена конюнктивална инекция, преходен макуларен обрив, миалгии, артралгии с подчертани болки в шийната област, гърба и долните крайници (тибиално, откъдето произлиза и названието „тибиална треска“).
Почти забравена от времето на Първата световна война, окопната треска се „завръща“ отново в края на 20-ти век. в Европа и Северна Америка напоследък се регистрират огнища от това заболяване, засягащо предимно бездомници и алкохолици и наречено „градска окопна треска“. За разлика от класическата, „съвременната“ окопна треска, се характеризира с прояви на хронична лимфаденопатия, бактериемия и ендокардит.