Брой 3/2017
Д-р М. Алексиева, гл. ас., Д-р М. Шахид
Катедра по експериментална и клинична фармакология, дерматология и венерология, МУ – Плевен;
МБАЛ ”Александровска”, МУ – София
Бактериалните кожни инфекции – пиодермии, са гнойно-възпалителни процеси, причинени от стафилококи, стрептококи, коринебактерии, пропионебактерии и др. Най-честите кожни патогени са стафилококи и стрептококи. Различават се първични и вторични бактериални кожни инфекции. Първичните пиодермии представляват бактериални инфекции, които не са в резултат от нараняване на кожата. Вторичните пиодермии са инфекции, които се развиват в резултат на нараняване на кожата. Определящо значение за този вид инфекции на първо място има етиологичният фактор, тъй като кожните патогени са с големи възможности за адаптация и в някои случаи трудно се поддават на лечение. От друга страна често се неглижира имунния статус на пациента, а всъщност имунният срив, нерационалното хранене и високите нива на стрес могат да бъдат съществени за пиодермиите по отношение устойчивостта на макроорганизма към тях, отговора на организма към лечението и прогнозата им. Съществен фактор за появата на бактериална кожна инфекция е и нарушената водно-липидна бариера на кожата.
Следователно, базирайки се на горепосочените фактори, за ефективното лечение на бактериалните кожни инфекции се отдиференцират следните аспекти:
1) Избор на подходящ антибиотик
2) Премахване на кожното възпаление
3) Възстановяване на водно-липидната мантия на кожата
4) Създаване на протективен филм върху кожата
Като средство на първи избор се прилага локална антибиотична терапия, основана както на клиничните доказателства, така и на нуждите и очакванията на пациента.
За избора на локален антибиотик се вземат предвид следните клинични факти:
1) Най-честият кожен патоген е Staph. Aureus
2) Кожните инфекции засягат както епидермиса, така и по-дълбоките кожни слоеве.
3) Наличието на гной намалява активността на много антибиотици, като напр. пеницилини, цефалоспорини, аминогликозиди и др.
Освен клиничните факти, за успешното лечение на пиодермиите е важно да се вземат предвид и нуждите на пациента. При локалните лекарствени средства удобството е главен фактор за успешно лечение (Rook’s Textbook Dermatology). Знае се, че 30% от неуспешните лечения се дължат на непридържане към предписаното лечение (WHO annual report). Удобството за пациента се изразява в лесно приложение и козметично подходяща фармацевтична форма. Козметично подходящите локални форми нямат неприятен мирис, не зацапват дрехите и кожата. За пациентите е от особено значение да прилагат лекарствени средства, които не причиняват дразнене или алергични реакции, каквито са често срещани при локалните аминоглюкозидни антибиотици и антисептици.
Локален антибиотик, чиито действия отговарят на клиничните факти и нуждите на пациента е Fucidin, представен от две форми – крем и маз.
Защо Fucidin осигурява по-бързо и по-ефективно лечение в сравнение с другите локални антибиотици?
Fucidin има уникална химична структура, която е подобна на стероидите, но няма стероидна активност.
Fucidin не съдържа бета-лактамен пръстен и по тази причина не се инактивира от бактериалните ензими.
Благодарение на уникалната си химична структура, Fucidin притежава изключителна прониквателна способност и не се инактивира от бактериалните ензими, за разлика от другите антибиотици.
За разлика от другите локални антибиотици, които действат повърхностно, предимно на ниво епидермис, Fucidin прониква до хиподерма дори и през интактна кожа.
Прониквателната способност на Fucidin е изследвана и по отношение на неговите концентрации спрямо патогените в дълбоките кожни слоеве. Доказано е, че Fucidin прониква в дълбоките кожни слоеве в ефективни концентрации. На фиг. 6 се вижда, че дори и намалявайки в дълбоките слоеве на кожата, концентрацията на Fucidin остава в пъти по-висока спрямо необходимата минимална инхибираща концентрация за ерадикация на патогените.
По отношение на активността на Fucidin спрямо различните кожни патогени от клиничните доказателства се налага изводът, че Fucidin е активен срещу всички кожни патогени.
Каква е активността на Fucidin спрямо най-честия кожен патоген – Staph. Aureus, в сравнение с другите локални антибиотици?
Fucidin e високо ефективен спрямо Staph. Aureus, включително и срещу MRSA. Според данните от проучванията, Fucidin e 8 пъти по-активен спрямо Staph. Aureus и MRSA, спрямо Neomycin.
Високата ефективност на Fucidin се доказва и в сравнителни клинични проучвания. Изследвана е ефективността на локалните антибиотични средства Fucidin и Gentamycin и е отчетен % на излекувани пациенти след 3 и след 7 дни. Вижда се, че Fucidin e по-ефективен от Gentamycin при бактериални кожни инфекции.
Fucidin е по-ефективен и от локалните антибиотици, съдържащи комбинация от Neomycin/ Bacitracin.
За ефективността на терапията при бактериални кожни инфекции е важно да се анализира и резистентността към често използваните антибиотици. На фона на нарастващата резистентност към тях, спрямо Fucidin не е регистрирана резистентност.
В лечението на бактериалните кожни инфекции се подбира не само антибиотика, а и подходящата фармацевтична форма, която също допринася за ефекта от лечението. В зависимост от вида на кожната лезия и нейната локализация, се предпочитат кремове или мази. Fucidin разполага с разнообразие от лекарствени форми – крем и маз.
Избор на лекарствена форма
При секретиращи лезии, в кожни гънки, за лице и открити части се предпочита Fucidin cream. При сухи лезии с или без крусти и за тялото се предпочита Fucidin oint. Сериозно предимство е, че при приложение на Fucidin oint не е необходимо премахване на крустите.
Fucidin е средство на избор за всички бактериални кожни инфекции – импетиго, фоликулит, фурункул, карбункул, паронихия, еритразма, сикозис барбе, ектима, инфектирано акне, рани и изгаряния.
Fucidin cream/oint са еднакво ефективни и безопасни, ефективни и при наличие на гной и секрети. Прилагат се 2-3 пъти дневно, 1-2 седмици.
Fucidin има следните предимства
- Уникална химична структура
- Няма кръстосана резистентност
- Няма кръстосана свръхчувствителност
- Не се инактивира от бета-лактамаза
- Отлична прониквателна способност
- Няма системни ефекти
Как да постигнем максимален ефект при терапия на бактериални кожни инфекции?
Напоследък в дерматологията се налага мнението, че нарушената бариерна функция на кожата е в основата на голям брой кожни заболявания. Бариерната функция на кожата се изпълнява от клетки, междуклетъчно вещество и водно-липидна мантия. За възстановяване на бариерната функция на кожата при пиодермии е уместно е комбиниране с GinGira Alba Spray при възрастни и GinGira Alba Bebe Spray при бебета и деца.
Каква е клиничната полза от GinGira Alba/ Bebe Spray?
GinGira Alba/ Bebe Spray възстановява бариерната функция на кожата, премахва възпалението, създава протективен филм върху кожата и повишава ефекта на Fucidin.
GinGira Alba/ Bebe Spray съдържа Zinc oxide 10%, хидратиращ компонент и емолиенти. Не съдържа дразнещи консерванти, оцветители и ароматизатори. За производството на GinGira Аlba/ Bebe Spray е използвана иновативна технология и по тази причина е номиниран за иновативен бебешки продукт в Холандия за 2009 година. Иновативната фармацевтична форма – млечна емулсия в спрей, елиминира неудобствата от приложението на Zinc oxid под форма на кремове, пасти и др., подобрява комплайънса на пациентите, подобрява ефекта на ZnO и разширява клиничните приложение на продукта. GinGira Alba/ Bebe Spray се прилага до 6 пъти дневно върху засегнатите кожни участъци. Кожата може и да не се докосва с пръсти, тъй като продуктът е под формата на спрей. При подсичане на бебета GinGira Alba Bebe се прилага при всяка смяна на пелените. Преди употреба флакона се разклаща добре. Успокояващият и охлаждащ ефект се усещат веднага след прилагането.
Схемата Fucidin & GinGira Alba/ Bebe Spray при бактериални кожни инфекции е следната:
- Fucidin 2-3 пъти дневно за 1-2 седмици
- GinGira Alba/ Bebe Spray през останалото време на деня
Повече от 50 години Fucidin се демонстрира като един от най-надеждните локални антибиотици. Предимствата му го определят като лечение на първи избор при бактериални кожни инфекции.