Брой 4/2005
В. Икономова
Отделение по физикална терапия и рехабилитация, МБАЛ „Царица Йоанна“, София
Физикалната терапия заема голям дял в лечебния комплекс на редица кожни заболявания.
Физикалните фактори, прилагани в дерматологията, действат локално и рефлекторно и имат предимно противовъзпалително, фибринолитично, разнасящо, бактерицидно, подобряващо кръвоснабдяването и трофично действие.
Физикалната медицина използва следните фактори за въздействие: електротерапия (електрофореза, диадинамичен ток, интерферентен ток, синусоидал номодулиран ток и др.), ултразвук с различии контактни медикаменти, нискочестотно импулсно магнитно поле, масаж, ултравиолетови лъчи, парафинотерапия, балнео и климатотерапия и др.
Напоследък значително се разшири спектърът на нови физикални фактори, прилагани при кожни заболявания нискоенергийна лазертерапия (с хелийнеонови апарати с мощност 425 mW), лазерпунктура с хелий неонови лазери (632,8 пт с мощност 24 mW), фотохимиотерапия ПУвА (съчетано прилагане на фотосен сибилизиращи вещества и дълговълново Ув излъчване лъчи А 32СМ00 пт), магнитотерапия, рефлексотерапия и др.
Показани за лечение с физикални фактори са различии дерматологични заболябания, като херпес симплекс, херпес зостер, екземи, невродермит, акне, псори азис, склеродермия, витилиго, алопеция. Много добър ефект има физикалната терапия при фурункули, карбункули, атонични рани, декубитуси, цикатрикси.
С развитието на хирургичното лечение на много заболявания и навлизането на пластичната хирургия все повече се налага да се обърне внимание на остава щите след интервенциите цикатрикси. Те не трябва да се превръщат в проблем за пациентите. Затоба се налага познабането на физикалните методи за тях ното повлияване както от пациентите, така и от лекарите лични лекари, дерматолози, хирурзи и дру ги специалисти, които да ги насочват към този вид лечение.
Цикатриксът е изграден от силно влакнеста, слабо Баскуларизирана и хипоцелуларна съединителна тъкан, която се образува главно от гранулационна тъкан, а крайната фаза на оздрабябането е епители зацията. веднъж разрушени, фоликулите на космите, мастните и потните пори не могат да регенерират. Пресните цикатрикси имат червеникав или червеникавокафяв цвят. Необходими са 9 до 18 месеца за избледняването на цвета, като най-често той остава малко no-светъл от околната здраба тъкан.
Във физиотерапевтичната практика са известни няколко вида фактори с доказан ефект при третирането на всякакви видове цикатрикси, включително и постоперативни. Тяхното действие, най-общо казано, е многостранно подобрябане на кръвоснабдябането и циркулацията, стимулиране на фибринолитичните процеси и разрехавяване на колагеновата структура, стимулиране на епителизацията. Комбинираното използване на физикалните фактори и медикаменти те с такъв ефект взаимно потенцира тяхното въз действие.
Физикалната медицина използва следните фактори за лечение на цикатриксите и келоидите: парафинотерапия, електрофореза с KJ, ултразвук с лекарствени вещества напр. Madecassol (фонофореза), масаж и ултравиолетови лъчи за стимулиране на епителизацията.
Парафинотерапията е най-старият и най-прилаган метод във физикалната медицина. Използва се противовъзпалителният, фибринолитичен и трофичен ефект на екзогенната топлина. Парафинът повишава кожната температура, предизвиква хиперемия, повишава локалния тъканен обмен и трофика, има фибри нолизиращо действие, като намалява обема на съединителната тъкан. Прилага се чрез аплициране върху оперативния цикатрикс при температура 5255 °С за 2030 минути всеки ден в лечебен курс 1520 процедури.
Електрофорезата с KJ е порядко използвана процедура, но с добър ефект. в случая се разчита на фибри нолитичния и разрехабябащ ефект на йодните йони, които се вкарбат с отрицателния електрод на място то на цикатрикса. в тази област се създава подкожно лекарствено депо, което се запазва от 5 до 8 часа и осигурява бавно и равномерно усвояване на медикамента по кръвен и лимфен път.
Най-често използван и най-ефективен фактор на физикалното лечение на цикатриксите е ултра збукът (УЗ), комбиниран с Madecassol като контактно вещество (фонофореза). Разчита се на хипере миращото, противовъзпалително и фибринолитично действие на този фактор. Под механичното въздействие на УЗ се получават вихрови движения на цитоплазмата, което представлява своеобразен микромасаж на тъканите. Под влияние на механичните сили се образува псевдокавитация в тъканите, която води до възникването на локални електрични заряди, които играят важна роля в биохимичното действие на УЗ. Тиксотропното действие на УЗ се състои в обратима промяна от гел в гол и подмладяване на вътреклетъчната структура и регенерацията на тъканите. Под действието на УЗ в терапевтични интензитети космените фоликули и потните жлези се разширяват и през тях преминават лекарствените вещества. Той изменя мембранната пропускливост и увеличава пермеабилитета на клетъчните мембрани.
Използва се УЗ с висока честота 3 MHz в импулсен режим. Озвучаването на цикатрикса се извършва при пълен контакт с кожата посредством контактно вещество, с интензитет 0,30,5 W/cm2 за 1015 минути в курс на лечение 1520 процедури. Желателно е след края на процедурата медикаментът да не се отстранява, за да продължи проникването му през кожата. Ефектът на фонофорезата се подобрява, ако се провежда върху хиперемирана кожа от екзогенен топлинен фактор, напр. парафин. Провеждането на ултразвукобо въздействие при постоператибни интербенции освен върху цикатрик са има добър ефект и в дълбочина за профилактика на постоперативните сраствания, като е необходимо само да бъде коризирана честотата на ултразвука най-добре 800 KHz за подълбоко проникване.
Друг лечебен метод с добър ефект при постоперативните състояния е масажът. След оперативни интервенции кожата може да срасне с тъканите под нея, което предизвиква болки и контрактури, ограни чаващи движенията. С помощта на масажа може да се ограничи развитието на срастванията и да се под помогне отлепването на кожата. Масажът се пролаза след пълното заглъхване на възпалителния процес и заздравяването на оперативная цикатрикс. Провежда се особено внимателно, като се започва с най-леки прийоми поглаждане и разтриване, а когато болката
е напълно изчезнала, се преминава към поенергични: дълбоко разтриване, отлепване, омесване. Този фактор винаги се комбинира с други от изброените средства на физикалната медицина.
При усложнени постоперативни състояния, като незаздравяващи рани, фистули, вторични инфекции, добър терапевтичен ефект има лазертерапията. физиологичното действие на прилаганите във физиотерапията нискоенергиини лазери се характеризира с биостимулиращ и бактерициден ефект. В тъканите, погълнали лазерните лъчи, се усилва размножаването и регенерацията на клетките чрез активиране дейността на клетъчното ядро, мембраната и органелите. Прилагат се нискоенергийни хелийнеонови лазери с мощност от 4 до 25 mW в зоната на огнище то на разстояние 12 см, за 56 минути, в курс IQ 15 процедури.
С оглед на положителните резултати при физикалното лечение на редица дерматологични заболявания и постоперативните цикатрикси се препоръчва своевременно насочване на пациентите за консултация със специалист физиотерапевт. Пациенти с такива заболявания могат да бъдат насочвани от личен лекар или специалист по линия на НЗОК за безплатно физи кално лечение към отделенията по физикална терапия и рехабилитация, сключили договор със Здравната каса.