Брой 8/2016
Д-р Д. Грозева, д. м.
Главен асистент – Факултет „Обществено здраве и здравни грижи“
Университет „Ангел Кънчев“ – Русе
Фурункулът, цирей (Furunculus, folliculitis et perifolliculitis profunda), представлява дълбок стафилококов фоликулит и перифоликулит, при който инфекцията обхваща космената торбичка, заедно с прилежащите й космен корен и мастни жлези. Засегнати от заболяването най-често са хора от тези професионални сфери, които са изложени на прах, масла, текстилни влакна, стърготини и др., при които окосмената част на кожата по-лесно се замърсява. Предразположени към заболяването са също така и хора с по-нисък имунен статус, диабет, анемии от различен произход, калцинози и др.
Етиология и патогенеза
Стафилококовата инфекция е основният етиологичен фактор за заболяването. Значение може да имат ендогенни и екзогенни фактори като лоша лична хигиена, производствени и битови вредности, редица болестни състояние като диабет, кръвни заболявания, имудефицитни състояния и др.
Клинична картина
Фурункулът се характеризира с класическите симптоми на острото възпаление: зачервяване (rubor), уплътнение (tumor), затопляне на кожата (calor), болезненост (dolor) и нарушение на функцията (function laesa). Оформеният цирей представлява възел, конусовидно образование с различна големина, на чийто връх се обособява гнойна везикула, пронизана от косъм, централно разположена некроза, която унищожава космения фоликул и мастната жлеза и при отваряне изтича гнойно съдържимо, което се изхвърля като „жило“. Възпалителният процес засяга и перифоликуларната тъкан. Инфилтратът се формира в дълбока дерма и хиподерма. А след изтичане на съдържимото се образува дефект (язва), която заздравява с цикатрикс. При обективен дерматологичен преглед кожата е гореща, уплътнена и болезнена. Може да има засягане и на общото състояние с повишена температура, неразположение и др. Фурункулът не е задължително да премине последователно фазите на остиофоликулит и повърхностен фоликулит и чак тогава, ако не е приложена терапия, да се осъществи дълбока възпалителна формация. Локализацията на болестния процес е характерна за окосмената част на кожата на тялото, предимно крайници, седалище, врат. Локализации с много тежко протичане са нос, горна устна, клепачи, поради близостта им със синус кавернозуз в мозъка, като и скротум.
Хистологична картина
При хистологичната картина се наблюдава некроза на фоликулните елементи и абсцес около тях. Спрямо обкръжаващата съединителна тъкан има защитен вал от неутрофили, едем, дилатирани съдове и околосъдов инфилтрат.
Протичане и прогноза
Няколко дни след появата на процеса настъпва гнойно и некротично разпадане на инфилтрата. Мастните жлези, заедно с космения корен, се превръщат в зеленикаво-черна маса, която е т. нар. „жило“. То представлява некротична материя, която е богата на колонии от стафилококи. Гнойната колекция е демаркирана от околната здрава тъкан посредством т.нар. пиогенна мембрана. След седмица или повече дни развитието на цирея завършва с изхвърляне на жилото, образуване на язва с различен диаметър и зарастване на изменението с повърхностен цикатрикс. Тази клинична картина се отнася за единичен фурункул. Често обаче се описва и т.нар. фурункулоза – пръснати на различни места циреи. Те могат да се появяват непрекъснато или периодично за различен интервал от време. Тази клинична картина е характерна за пациенти, страдащи от диабет, кръвни заболявания и провеждащи дълготрайно лечение с кортикостероиди.
Усложненията при фурункула са лимфангит (Lymphangitis staphylogenes), лимфаденит (lymphadenitis staphylogenes) и флегмон. Тези усложнения се развиват най-често, когато инфилтратът още не супурирал, при неправилно лечение или механична обработка на лезията. Най-опасни са циреите по носа, устните и клепачите, тъй като стафилококовата инфекция може лесно да проникне чрез системата на v. ophthalmica и през lamina cribriformis в sinus cavernosus и може да се стигне до смъртоносни усложнения като тромбофлебит на кавернозния синус, менингит и общ стафилококов сепсис. Състоянието на болния е много тежко с повишаване на температурата до 40◦С, менингеални прояви, намалени защитни сили на организма.
Диагноза
Диагнозата на заболяването не е трудна. В диференциално диагностичен план под внимание се вземат мултиплени абсцеси, ектима и др.
Лечение и профилактика
Лечението се провежда предимно с антибиотици, но най-добре е антибиотичният курс да бъде иницииран след изготвяне на антибиограма.
При абсцедиране се извършва инцизия и премахване на жилото. При опасните локализации хирургичната и механична манипулация могат да улеснят разсейването на инфекциозния процес.
При локалната терапия може да се използва Fucidin – бял, неоцветяващ кожата и дрехите продукт, който от козметична гледна точка е подходящ за лечение на стафилококови инфекции на кожата на лицето и главата.
Fucidin е антибиотик, получен от Фузидиум кокцинеум (Fusidium coccineum), притежаващ силна антибактериална активност срещу редица Грам-положителни микроорганизми. Стафилококите, включително щамовете, резистентни към пеницилини или други антибиотици, са особено чувствителни към Fucidin. Терапевтичната ефикасност на локално приложения Fucidin частично на изразената антибактериална активност на продукта срещу микроорганизмите, причиняващи кожните инфекции и отчасти на способността на този антибиотик да прониква през неувредената кожа.
Fucidin e по-ефективен от пероралните антибиотици за лечение на локализирани дълбоки инфекции.
Предимставата на Fucidin са че има уникална химична структура, няма кръстосана резистентност, няма кръстосана свръхчувствителност, не се инактивира от бета-лактамаза, отлична прониквателна способност и няма системни ефекти.