Брой 7/2025
Д-р К. Янев1, Д-р Т. Томов1, Д-р Т. Стоев2, Проф. д-р С. Василева1, д.м.,
Доц. д-р К. Дреновска1, д.м.
1 Катедра по дерматология и венерология, Медицински Университет – София
2 Медицински център за специализирана медицинска помощ КТТ Медикал
Фронталната фиброзираща алопеция (Frontal fibrosing alopecia, FFA) представлява хронична, прогресираща, първична лимфоцитна цикатрициална алопеция, която се характеризира с отдръпване на фронто-темпоралната линия на косата и често загуба на вежди. Заболяването засяга предимно жени в периода след менопаузата, но все по-често се диагностицира при по-млади пациентки и при мъже. Патогенезата на FFA остава ненапълно изяснена, като се смята че основна роля имат автоимунни механизми, дисфункция на стволовите клетки в космените фоликули, хормонални нарушения и редица външни фактори, в т.ч. козметика, силиконови импланти и др. Диагнозата се базира на съвкупността от клинична картина, дерматоскопия и хистология. Лечението включва комбинация от противовъзпалителни, имуносупресивни и антиандрогенни средства. Целта на настоящия обзор е да обобщи актуалните данни относно етиология, патогенеза, съпътстващи заболявания и терапевтични подходи при FFA.
Ключови думи: фронтална фиброзираща алопеция, lichen planopilaris
Адрес за кореспонденция:
Д-р Красимир Янев
Катедра по дерматология и венерология,
МУ – София, УМБАЛ „Александровска“
ул. „Св. Г. Софийски“ 1
1431 София
e-mail: dr_k.yanev@yahoo.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юли 2027 г.