Брой 6/2006
Д-р Ж. Казанджиева, дм, д-р А. Николова
Kaтедра „Дерматология и венерология“, Медицински факултет – София
Думата „лазер“ идва от английския акроним light amplifiation by stimulated emission of radiation, който означава усилване на светлината чрез стимулирана емисия на лъчене.
Лазерите са източници на високоинтензивна монохро-матична кохерентна светлина. Лазерният лъч е насочен така, че селективно уврежда структури 6 кожата (хромофори), които се разрушават от точно определена дължина на вълната. Най-чести хромофори са бода, хемоглобин, меланин и екзогенен пигмент.
Лазерите се разделят на различни видове 6 зависимост от спектъра, в който излъчват (ИЧ, видим спектър, УВ), честотата на излъчване (пулсов, супер-пулсов) и активната среда (рубинов, багрилен, с въглероден двуокис, с медни пари).
За третиране на различни дерматологични заболявания и козметични проблеми най-често се използват С02 лазер, ND:YAG лазер, диоден лазер, александрит и рубинов лазер.
С02 лазер. От лазерите 6 инфрачервения спектър най-широко разпространение има лазерът с въглероден двуокис (С02 лазер) с дължина на бълната 10600 пт. Използва се фокусиран и дефокусиран лъч в зависимост от предназначението, фокусираният метод на работа се използва в суперпулсов режим при лазерния пилинг, за третиране на белези от акне, вариола, фини бръчки, слънчево увредена кожа, ринофима, актиничен хейлит. При дефокусиран метод на работа се отстраняват много тънко повърхностните слоеве, без да се прониква в дълбочина. Този метод се използва за отстраняване на фиброми, dermatosis papulosa nigra брадавици, сирин-гоми, някои невуси, себорейни кератози, милиуми, себа-цейна хиперплазия и ксантелазми.
ND: YAG лазер. Инфрачервен лазер с активна среда от неодимий, итрий, алуминий и гранат и дължина на вълната 1064 пт. При пулс с времетраене в наносекунди този лазер се използва за отстраняване на сини татуировки и дълбоко разположен пигмент. При дълъг пулс – в милисекунди – приложението в дерматологията е за епила-ция на косми и лечение на дълбоко разположени съдови лезии.
Диоден лазер. Този лазер е с дължина на вълната 800 пт и излъчване във видимия спектър. Използва се за отстраняване на черни и кафяви, но не и на руси и бели косми. Диоден лазер с дълъг пулс се използва и за лечение на разширени вени.
Александрит лазер. Това е лазер във видимия спектър с дължина на вълната 755 пт. Абсорбира се от мелани-на и екзогенния пигмент в кожата и затова при кратък пулс се използва за премахване на татуировки и доброкачествени пигментни лезии. При пулс 6 милисекунди се прилага за отстраняване на нежелано окосмяване.
Рубинов лазер. Излъчва във видимия спектър с дължина на бълната 694 пт. Използва се за премахване на татуировки и за отстраняване на актинични кератози, cafe-au-lait петна и периорбитални пигментации.
Лазери в УВ спектър. Това е сравнително нова група лазери, които се използват за лечение на лек до средно тежък псориазис и витилиго. Общото им название е Excimer лазери. Те са с активна среда хеnon chloride и отделят интензивна, насочена УВ-В сбетлина. Предимствата пред стандартната селективна УВ-В
терапия са по-бърз клиничен ефект, по-насочена светлина и избягване на страничните ефекти на УВ светлината върху здравата кожа. Процедурите се повтарят два пъти седмично за 2 до 4 седмици.
Какво се лекува с лазер в областта на дерматологията?
В Катедрата по дерматология и венерология към Медицински факултет – София, МБАЛ „Александровска“ се работи с С02 лазер, ND:YAG лазер, IPL апаратура и система за фотодинамична терапия. Това позволява успешно отстраняване на съдови лезии, пигментни промени, лазерен пилинг, IPL епилация и кожни тумори. Работи се със съвременна биоинженерна апаратура за определяне на физиологичните параметри на кожата.
Корекцията на съдови малформации обхваща лечение на хемангиоми, пevus flammeus, синдроми с клиниката на съдово засягане катоSturge-Weber syndrome, Klippel-Trenauney syndrome, Phacomatosis pigmentovascularis, ангиокератоми. Същевременно добре се повлияват телеангиектазии по лицето, както и т.нар. ро’т1 гиЬ-ег, които обикновено са разположени по трункуса. При съдовите малформации лазерната терапия е по-ефективна при промени по лицето и трункуса, отколкото при лезии по долните крайници.
Отстраняването на пигментни лезии включва както татуировките, така и лезии от типа на актинич-ните кератози и cafe-au-lait петна, както и отстраняване на екзогенен пигмент вследствие на травматичен инцидент.
Премахване на нежелано окосмяване се прави при пациенти, които предварително са консултирани с ендокринолог. Трябва да се знае, че лазерите действат на цвета на косъма, и по тази причина най-добре се премахват тъмните и плътни косми. Необходими са няколко процедури, като косменият фоликул се премахва само по време на анагена.
Апй аде терапия. Този вид терапия включва лазерен пилинг, процедури за премахване на телеангиектазии и преструктуриране в дълбочина на колагенните и еластичните влакна.
Премахването на доброкачествени кожни образувания като актинични кератози, веруки, кондиломи, клавуси и ксантелазми се извършва успешно с помощта на С02 лазер. За премахване на базоцелуларни кар-циноми успешно се използва фотодинамична терапия. Специална субстанция – 5-аминолевулинова киселина, се нанася върху засегнатата област и се абсорбира най-вече от увредените и/или метаболитно активни клетки на тумора, където се използва за синтезата на Protoporphyrin IX. След инкубационен период натоварените с протопорфирин клетки се стимулират от специален светлинен източник 6 червения спектър и това води до разрушаване на туморните клетки.
Акне. За корекция на тежките белези от акне се прилага лазерен пилинг. За допълнително лечение на акне се използва фотодинамична терапия, която води до деструкция на себацейни жлези и бактерии (Р. аспе).
Всички видове фотодинамична и лазер терапия трябва да се прилагат от много добре обучен и високоспеци-ализиран екип, за да бъдат предотвратени нежелателни странични явления като келоиди, хиперпигментации, депигментации, нарушаване на кожния релеф.