Брой 1/2001
Д-р М. Гешева
Наркотичните анадгетици са следните лекарствени групи:
1. Опиати
2. Морфинови производни
3. Синтетични морфинови деривати
Тези медикаменти се прилагат като аналгетици, спазмолитици, невро и психоседативни средства.
Токсично действие
Проникват в организма през храносмилателната система и парентерално. Резорбират се добре и се свързват веднага в кръвта, така че свободният морфин е с много ниско ниво. Метаболизират се в черния дроб чрез глюконизиране, сулфуриране, хидролизиране и сулфатно хидролизиране. Морфинът и производните му водят до намаляване на мозъчните катехоламини и увеличаване на ацетилхолина в мозъка.Токсичният ефект е предимно в ЦНС мозъчна кора, ядрата на хипоталамуса, центъра на дишането. Нарушава се дейността на ензимните системи в митохондриите на нервната клетка и се забавя окислението на глюкозата и пирогроздената киселина. Основният продукт морфин 3 глюкуронид е фармакологично неактивен и не реагира с опиевите рецептори, но може да има аналгетичен ефект. В 75% се излъчва чрез урината и по-малко чрез фекалиите. Токсичните дози за морфина са: парентерално 30 мг, орално 60 мг, а леталната перорална доза е 120 мг. За хероина 50 мг.
Острите отравяния настъпват при умишлен прием и при терапевтични дози на фона на намален бъбречен клирънс и хронична дихателна недостатъчност.
Клинична картина
При по-ниски дози артериална хипотония и сомнолентност. Основните симптоми при тежка морфинова интоксикация са: кома, миоза и брадипнея (под 10-8 мин.). Наблюдава се повишен тонус на пилора, на сфинктерите на ануса и пикочния мехур. Синтетичните морфинови производни могат да доведат до съдови увреждания с кръвоизливи и хипотония.
Лабораторни изследвания
Доказват морфин и метаболитите му в кръв и урина.
Диференциадна диагноза
Прави се с фенотиазинова, барбитурова и алкохолна кома.
Лечение
1. Антидотно. Най-широко използваният антидот на морфиновите интоксикации е Naloxon. Започва се при възрастни пациенти с 2 ампули, а при по-тежки интоксикации с 4-5 амп. от 0,4 мг. Може да се наложи неколкократна апликация. Ако не може антидотът да бъде приложен венозно, се въвежда интрамускулно или подкожно. При лоша перфузия и тези начини са неефикасни, затова животоспасяваща е сублингвалната апликация, поради опасноността от възстанобяване на кардиопулмоналната депресия. Дозата е 100 мл/час от електролитен разтвор с Naloxon. При крайно тежка интоксикация или такава с дълго действащия препарат Methadon се препоръчва перманентна инфузия на Naloxon в количество 0,8 мг / л за 10 часа. След 10 часа се прави нова преценка на клиничното състояние.
2. Осигуряване на адекватна вентилация интубиране и командно дишане.
3. При перорално и парентерално приемане стомашна промивка с вода и медицински въглен и очистително. Препоръчват се неколкократни клизми през първото денонощие. Това се налага поради елиминацията на тези препарати и през стомашната лигавица, както и поради забавения чревен мотилитет.
4. Венозна инфузия на водноелекролитни и монозахаридни разтвори с витамини от групи С и В, като метод на форсирана диуреза.
5. Аналептици кофеин и коразол.
6. Екссангвинотрансфузия при липса на антидот.
Диализните методи на очистване не са ефикасни.