Брой 9/2000
Д-р Анатолий Аликовски
Уролог-фитотерапевт МЦЛ ЕООД, Смолян
Само онзи, който не е докосвал дъха на родопските билки, може да допусне, че някъде на земята има по-сладък аромат и по-изумрудено зелени тревисти и горски дървета, че някъде по света цъфтят по-красиви цветя, че има по-пленителна гледка от разцъфнал вечно зелен Мурсалски чай.
Мурсалският чай, известен още като Пирински, е многогодишно тревисто растение с латинското наименование Sideritis scardica, което расте по склоновете на Мурсалица планина, южен Пирин и Славянка, в северна Гърция и Македония.
Поради полезните си съставки, той има многобройни лечебни свойства. Съдържа етерично масло, горчиви вещества, стероиди и танин. Според общите изследвания стимулира психическите и физически сили, контролира киселинността на организма.
Чаят оказва следните полезни ефекти:
♦ Антиоксидиращо действие
♦Тонизира сърдечната и полова система
♦ Регулира стомашно-чревните процеси
♦ Антифлогестивно при простатен аденом
♦ Дизенфекционно и антисептично действие
♦ Нормализира pH на урината.
В допълнение към разнообразието от ефекти заслужава да споменем някои от конкретните му приложения. Например той много добре действа върху белите дробове при бронхити и задух. В същото време Мурсалският чай намалява образуването на уратни конкременти, препоръчва се при хронични гастрити и чернодробни заболявания.
И така употребата на Мурсалския чай може да бъде полезно за всяка възраст и пол.
В Родопите чаят се нарича „корени на дълголетието“. Прилагането му е полезно в контролиране процесите на стареене и запазване на виталността.
По настоящем в Пловдивския университет катедра „Клетъчна биология“ са заложени опити за въздействието върху нормални и злокачествени клетки.