Брой 8/2000
Диагностично-терапевтично поведение
Д-р Мария Гешева
Секция клинична токсикология МБАЛСМ „Пирогов“ ЕАД, София
Познати са повече от 200 медикамента, които съдържат Acetysal (естер на ацетилсалицидовата киселина). Намира широко приложение в медицината като антиревматични, аналгетични, антипиретични, туберкулостатични и ревулзивни средства.
Токсично действие
Проникват в организма през храносмилателния тракт, през кожата или интравенозно. Най-висока концентрация в кръвта се установява 2 часа след приемането. Плазменият полуживот на терапевтични дози салицилати е 2 4,5 часа. При отравянето се удължава до 18-36 часа. Елиминирането е за сметка на метаболизирането в черния дроб в нетоксични метаболити, както и през бъбреците. Хепаталният метаболизъм в 80% е за сметка на глицилконюгацията до салицилуринова киселина и глюкуроноконюгацията до салицилова киселина и фенилглюкуронид. Тези начини на метаболизъм са с ограничен капацитет, така че с увеличаването на дозата се удължава и времето на елиминиране. Компесаторно се увеличава реналната екскреция (около 75% от приетите салицилати). Най-важният фактор за осъществяване на уринарната е кскреция е алкализирането на урината. С увеличаването на pH на урината се намалява плазменото ниво на салицилатите. Друг важен фактор за уринарната екскреция е калиевото ниво, което намалява при ацидоза и води до намален бъбречен клирънс на салицилатите.
При салициловите отравяния се уврежда предимно ЦНС, главно мозъчната кора, като при по-ниски дози преобладават възбудните процеси, а при по-високите депресивните. Дехидратационният синдром е резултат на тахипнеята, профузните изпотявания, обилните повръщания, съпроводен от диселектролитемия и смутена коагулация (нарушена синтеза на VII фактор на кръвосъсирването от намаления вит. К).
Клинична картина
Според концентрацията на салицилатите, както и тежестта и вида на клиничните признаци различаваме 3 степени на салицилова интоксикация.
I степен представя се с гадене, болки в епигастриума, повръщане, световъртеж и възбуденост, (т.н. салицилово пиянство).
II степен средно тежка. Гастроинтестиналният синдром включва диария и хематемеза; церебрална възбуда, главоболие, шум в ушите, парестезии и вегетативно-метаболитен с тахипнея, тахикардия, мидриаза, изпотяване, феб-
рилитет, водещи до дехидратация и ацидоза.
Ill степен много тежко отравяне. Церебралният синдром включва делирозно състояние, гърчове, кома. Метаболитен синдром тахипнеята преминава в повърхностно и неправилно дишане, белодробен оток, тежки дехидратация и ацидоза, хипокалиемия с ритъмни нарушения, екзотоксичен шок. Бъбречни увреждания полиурия, преминаваща в олигурия до ОБН.
Лабораторни изследвания
Клиничните прояви на интоксикацията се наблюдават при ниво на салицилатите в плазмата 25 50 мг%, средно-тежката степен корелира с концентрация 50150 мг%, а по-високите стойности от 150 мг% съпътстват найтежките клинични форми.
КАС данни за респираторна алкалоза и метаболитна ацидоза. Установяват се хипокалиемия, хипокалциемия.
В диференциално диагностичен план трябва да се имат предвид алкохолни, атропинови интоксикации, вирусен и бактериален енцефалит.
Отравяне в детска възраст
При децата, поради ограничените компесаторни механизми, метаболитната ацидоза настъпва по-рано. Гастроинтестиналният и церебралният синдроми са с бързо влошаване. Тежки дехидратация, метаболитна ацидоза, хеморагична диатеза. Леталитетът е висок.
Доболнично поведение предизвикване на повръщане след прием на 1 литър вода с 1 2 чаени лъжички натриев бикарбонат (сода за хляб).
Лечение
1. Стомашна промивка с 2 литра активен въглен, салинно очистително, MgSO4 увеличава елиминацията на салицилатите, но не се дава на деца под 5-годишна възраст.
2. Алкална форсирана диуреза с водносолеви и монозахаридни разтвори с диуреза най-малко
200 мл/час.
3. Корекция на ацидозата. Поддържане на pH на урината 8-8,5.
4. възстановяване на електролитния баланс.
5. Дихателна реанимация.
6. Екстракорпорална депурация с карбохемоперфузия и хемодиализа.
7. Насочване за лечение в специализирано лечебно заведение.