Брой 5/2002
Д-р Д. Василев
Международният опит от клинични проучвания, както и от ежедневната практика, потвърждава мястото на Preductal като основен медикамент от първа линия за лечение на стабилна ангина пекторис. Preductal инхибира митохондриалната дълговерижна 3-нетоацил Ко-A тиолаза (първият 3-КАТ инхибитор), пренасочвайки по този начин сърдечния метаболизъм от окисление на мастните киселини към окисление на глюкозата.
Изследвана е антиангинозната ефективност на монотерапия с Preductal спрямо плацебо и е сравнена с конвенционалните терапевтични схеми, базирани на p-блокери или калциеви антагонисти.
ЕФИКАСНОСТ, СРАВНИМА С ТАЗИ НА 3-БЛОКЕРИТЕ, БЕЗ НИКАКВИ ХЕМОДИНАМИЧНИ ЕФЕКТИ
В многоцентровото проучване на Detry и съавт. (проучване TEMS)1 се сравняват Preductal и Propranolol при 149 болни със стабилна ангина пекторис. Резултатите сочат, че след тримесечно лечение Preductal води до удължаване на времето до появата на 1 тт депресия на ST-сегмента с 51 секунди, а това до появата на ангинозната болка с 67 секунди. Освен това, Preductal значително повишава продължителността на натоварването, като одновременно намалява максимално достигната амплитуда на депресия на ST-сегмента.
На база оценка на клиничните параметри, Preductal води до одновременно намаляване на честотата на ангинозните пристъпи и на количеството приеман нитроглицерин. Сърдечната честота, систолното артериално налягане и произведението на честотата и налягането оставят непроменени по време на лечение с Preductal, благодарение на метаболитния му механизъм на действие.
ДОКАЗАНА ЕфЕКТИВНОСТ НА PREDUCTAL В СРАВНЕНИЕ С ПЛАЦЕБО
Целта на проучването, проведено от екипа на проф. Chierchia2, бе да се прецени ефектът на Preductal върху исхемично-индуцираната левокамерна дисфункция при болни с исхемична болест на сърцето, посредством ехографски стрестест в покой (с dobutamine). След всеки период на лечение се отчитат: брой ангинозни пристъпи (за седмица); данни от ехокардиографския добутаминов стрес-тест. Резултатите сочат, че в сравнение с плацебо, Preductal значително намалява индекса на кинетика на левокамерната стена (wall-motion score index) при покой (Р=0.013) и при върхово натоварване (Р=0.018). Същевременно, медикаментът удължава времето на добутаминовата инфузия. Тези данни ясно показват, че лечението с PreductaI води до повишаване прага на появата на исхемия.
PREDUCTAL® ИЗЦЯЛО ДОПЪЛВАЩ ЕФЕКТ ПРИ КОМБИНИРАНЕ
В някои cmamuu се споменава за липсата на полза или много малката полза, получена при комбиниране на медикаменти с хемодинамичен механизъм на действие36. Както бе показано от проф. G. Jackson7, често болните с ангина пекторис получават по-тежка от необходимата терапия, без това да носи допълнителна полза. Проф. Packer5 подчертава, че „резултатите, получени от задълбочени фармакологични изследвания и контролирани нлинични проучвания, не са в поднрепа на схващането, че номбинацията на Р-блокер и налциев антагонист води до адитивна или синергична клинична полза при болшинството болни с исхемична болест на сърцето“.
„Тьй като trimetazidine не повлиява хемодинамиката, ползотворният му ефект при комбиниране намира логично обяснение.” G. Jackson
Благодарение на метаболитния си механизъм на действие, лишен от всякакви хемодинамични ефекти, Preductal може успешно да се комбинира с повлияващи хемодинамиката медикаменти, като ефектът му е изцяло адитивен и се запазва толерантността. Това е доказано от множество контролирани проучвания.
Потвърждавайки ползата от този нов подход, пет големи клинични изследвания наскоро потвърдиха още веднъж преимуществата на комбинацията на Preductal със стандартните антиангинозни средства (пред монотерапията с хемодинамично активен медикамент). В първите две проучвания на Levy8 и на Manchanda9, се сравняват ефикасността и поносимостта на комбинацията diltiazem + Preductal и монотерапията с diltiazem, при болни със стабилна ангина пекторис. Резултатите
от тези проучвания сочат увеличение и на двата показателя, считани за най-обективни критерии за антиисхемична ефективност продължителност на натоварването и време до появата на 1 тт депресия на STсегмента, под влияние на комбинацията с Preductal.
Тези две проучвания и TRIMPOL I10 показаха, че цялостната адитивна ефикасност на комбинираната терапия води и до подобрение на клиничните показатели при ангина пекторис. Това свойство е потвърдено и в друго голямо (двойно-сляпо, рандомизирано, плацебоконтролирано) проучване, проведено от Szwed и съавт. TRIMPOL II11, в което се сравняват антиангинозната ефективност на Preductal в комбинация с тази на монотерапия с (3-блокер (metoprolol).
Според получениям резултати, всички параметри на теста с натоварване са подобрени и допълнително са намалени броят на ангинозните пристъпи и количеството прилагай нитрат. По сыция начин са сравнени антиангинозните свойства на Preductal и тези на дългодействащ нитрат (isosorbide dinitrate) при болни с неовладяна с p-блокер (propranolol) симптоматика’2. Отново се потвърждават резултатите, доказващи подобрение на наблюдаваните в проучването параметри в групата на Preductal.
„Опитът на клиничните проучвания потвърждава факта, че когато Preductal се комбинира с хемодинамично активен медикамент, ефективността се увеличава изцяло адитивно, благодарение на неговия матаболитен механизъм на действие.” А. Michaelides