Докато в Бургас избраха кой да строи многопрофилна детска болница „Св. Анастасия“, която ще обслужва целия регион, то процедурата на национална детска болница в София се оказа на много по-ранен етап, отколкото всички сме си представяли.
Това е изводът от отговора на здравния министър проф. Христо Хинков до проф. Костадин Ангелов – депутат от ГЕРБ-СДС. Ситуацията През месец юли е бил създаден Обществен съвет за изграждането ѝ. По-рано, през месец май държавната „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД е сключила договор с Европейската инвестиционна банка за осигуряване на техническа помощ за извършване на анализ на потребностите в детската здравна грижа.
Това ще е безвъзмездна помощ от банката, а резултатът се очаква да е готов през месец ноември т. г. Разработката ще включва задълбочен анализ на състоянието на педиатричните здравни грижи, включително нуждите от човешки ресурси и оборудване, взаимовръзките между отделните структури, нива и елементи на здравната система както на регионално, така и на национално ниво. Очакват се обективни данни за потребностите от педиатрични здравни услуги, които да послужат за прецизно дефиниране на структурата, обхвата и функционалността на националната детска болница.
През декември т. г. (2023 г.) е планирано да се изработят техническите спецификации на задание за проектиране на сградата. През март месец догодина „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД трябва да обяви обществена поръчка за изготвяне на задание за проектиране. През юни месец догодина предстои да се обяви обществена поръчка за изготвяне на инвестиционен проект за строителство. И чак след като се одобрят инвестиционните проекти и се получи разрешение за строеж държавната здравна компания ще пристъпи към обявяване на обществена поръчка за избор на строител. При това положение дори всички посочени срокове да се спазят безусловно, означава строителството на детската болница да започне след минимум 2 години. Нека не забравяме, че всички процедури, които предстои да се обявят, подлежат на обжалване във фазите им на откриване и избор на изпълнител.
Няма да е новост, ако към поръчката за строителство бъде проявен огромен интерес от български и чужди фирми, което предполага и съответна реакция от недоволните – тоест обжалвания и още по-голямо забавяне. Припомняме, че за да се подготви теренът, върху който ще се построи детска болница в столицата, „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД обяви на 24-ти юли процедура за събаряне на две големи сгради в него. Прогнозната стойност беше малко над 4 млн. лв. без ДДС, а единствен критерий за избор е цената.
Справка в електронния регистър за обществени поръчки сочи, че за нея са подадени десет оферти: „Ростер“ ООД (1 994 958 лв. без ДДС), „Сетатех“ ЕООД (3 145 000 лв.), „Пътстрой-Варна“ ЕООД (3 308 063 лв.), „Хидрострой България“ ЕООД (3 150 549 лв.), „Дева Транс“ ООД (3 001 555 лв.), „Билдком БГ“ ЕООД (3 619 574 лв.), „БГ Ленд Ко“ АД (3 300 000 лв.), „Аквагруп Проект“ ЕООД (2 491 411 лв.), „Ви кей-Венигаз“ – консорциум между „Венигаз“ ЕООД и „Ви Кей Инженеринг“ ЕООД (3 440 978 лв.), Консорциум „Техноком“ – между „Монолитно строителство“ ЕООД и „Божков-Билд“ ЕООД (3 350 000 лв.). С най-ниски цени са фирмите „Ростер“ и „Аквагруп Проект“, но тъй като офертите им са с над 20% по-благоприятни от средната стойност на останалите участници, те ще трябва да подадат пред възложителя подробна финансова обосновка за начина на формирането им.