От 1 януари тази година Националната здравноосигурителна каса ще заплаща имуносупресивно лечение на деца с гломерулни болести в извънболнична помощ по протокол, който ще се издава от специализирани комисии в болнични лечебни заведения, където и до момента е провеждано лечение и наблюдение на пациентите. Това съобщиха от пресцентъра на здравния фонд.
Това стана възможно благодарение на допълване на диагнозите в Приложение 1 на ПЛС за лекарствените продукти, при които са налице съответните показания.
След обнародване нОт 1 януари тази година Националната здравноосигурителна каса ще заплаща имуносупресивно лечение на деца с гломерулни болести в извънболнична помощ по протокол, който ще се издава от специализирани комисии в болнични лечебни заведения, където и до момента е провеждано лечение и наблюдение на пациентите. Това съобщиха от пресцентъра на здравния фонд.а Наредба №2 от 25 март 2016 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, до 1-ви януари 2017 г. регламентът за заплащане на имуносупресивното лечение на децата с гломерулни болести е извън стойността на клиничната пътека, припомнят от НЗОК. Проблемът се поражда и от факта, че част от диагнозите, които изискват имуносупресивно лечение, са извън кратките характеристики на някои лекарствени продукти. До 2012 г. лечението на децата с гломерулни болести, при които се налага провеждане на имуносупресивна терапия, се осигуряваше по линия на Българската Коледа.
През миналата година Надзорният съвет на НЗОК взе решение да заплаща лечението на децата извън стойността на клиничните пътеки – както това се прави за медикаменти, с които се лекуват онкоболни пациенти.
Предстои утвърждаване на изисквания с медицински критерии, които се разработват с участието на националния консултант и водещите специалисти по детска нефрология, уточняват от касата.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване
- 252 жени и едва 76 мъже са дарили генетичен материал през 2023 г.
- 18 ноември 2024 г. – 20 години от първата чернодробна трансплантация в България