Ръст при имунизациите срещу човешки папилома вирус (HPV) отчитат от Министерството на здравеопазването през тази година. Това съобщи д-р Кремена Пармакова, директор на дирекция “Надзор на заразните заболявания” в МЗ по време на дискусия, организирана от Коалиция HPV, в която участват лекари и представители на неправителствени организации.
През януари тази година с първа доза на деветвалентната ваксина са ваксинирани 197 момичета, през февруари – 234, март – 462 и през април – 532, като общо това са 1425 деца. Със завършен ваксинационен курс за цялата 2023 г., но с четиривалентната ваксина 1928 момичета. Припомняме, че Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, по която се извършват имунизациите, обхваща момичетата във възрастовата група 10-13 г.
Програмата приключва тази година и нарастващият интерес показва, че има нужда от нея, каза д-р Пармакова. По думите й тя трябва да бъде разширена, като в обхвата й бъдат включени и момчетата на тази възраст. Към края на годината с Министерството на финансите ще бъдат обсъдени възможностите за увеличаване на финансирането на програмата за следващия ѝ период.
„HPV ваксината не е типична ваксина, тя не е нова, за да се налага да се свиква с нея. Само за една година от старта на Коалицията, се вижда повишаване на интереса към имунизациите. Ако за миналата година имам 5-6 поставени ваксини, сега само за месец имам 3“, каза общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
Тя беше категорична, че за да могат лекарите да си вършат работата с имунизациите, трябва да усещат подкрепата на държавата при проблеми с антиваксърите. „Трябва да имаме сериозната подкрепа на държавата“, каза д-р Николова.
Според епидемиолога д-р Христиана Бацелова общият нисък имунизационен обхват се дължи на недоверие в институциите, на суеверие, на липса на познание, на страх от ваксинация, който се споделя и сред медицинските специалисти, каза.
„Проблемът, с който се сблъсквате с ваксината, го има навсякъде по света. Навсякъде съществува проблем с недоверието във ваксината. В САЩ ваксинирането срещу човешки папилома вирус започна през 2006 г, но само 60% от момичетата са ваксинирани, каза проф. Кенет Александър, началник на отдел по инфекциозни болести в детска болница Nemours-Флорида, САЩ. Той отчете като огромна грешка неефективната комуникация с обществото.
„Средната възраст за рак на маточна шийка е 50 год., като много от жените се разболяват от тази онкологична локализация в края на 30-те или в края на 40-те си години. Има определени послания, които лекарите трябва да направят към родителите, за да насърчат ваксинирането срещу човешки папилома вирус“, допълни проф. Александър.
Днес той ще представи пред български колеги данни от проучвания, направени в САЩ, както и добри програми за ваксиниране срещу човешки папилома вирус, прилагани в Дания и в Ирландия.