„Обикновено летните месеци – юли и август, кръводарителите намаляват, а пациентите не питат. Основната идея беше да се популяризира кръводаряването, която беше изпълнена. До момента около 150 човека са дарили кръв по време на кампанията „Дари кръв“, без днешния ден“. Това заяви д-р Николай Андреев, директор на Националния център по трансфузионна хематология.
Инициативата „Дари кръв“ на Българската национална телевизия, Националния център по трансфузионна хематология и Първа инвестиционна банка се завръща в София с последна кръводарителска акция. Днес ще бъдат разкрити още два пункта за желаещите да подкрепят кампанията. Всеки, който иска да дари кръв, може да го направи от 9:30 до 13:30 часа в офисите на Първа инвестиционна банка на ул. „Енос“ №2 и бул. „България“ №81Г.
„Хубаво е постоянно да има приток на кръв, защото само за София са необходими между 250 и 350 кръводарители ежедневно. За страната нуждата е 500-700 души за всички болници, за цялото здравеопазване“, допълни д-р Андреев.
По думите му трябва да се обяснява постоянно, защото точно това куца. „Нашата агитация не е достатъчно насочена към хората и следващата цел е да се финансира създаването на филм за пътя от кръводаряването до кръвопреливането. Самото взимане на кръв, диагностиката, изследванията за СПИН, хепатит, сифилис – нищо няма скрито“, каза още д-р Андреев.
Ако искате да дарите кръв, преди това трябва да закусите, да пиете течности и да носите със себе си личните си документи. Ако установим, че в дадената кръв има следи от СПИН и хепатит, тази кръв не може да се прелива.
„Търговията с кръв? Това е ваше тълкуване. Тези хора стоят пред центровете, заради хора, които ние сме агитирали, а те не искат да дарят кръв. На близките им е по-лесно да платят на някого по улиците да даде кръв вместо тях“, обясни директорът на НЦТХ платените кръводарители, чакащи целодневно пред центровете.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване
- 252 жени и едва 76 мъже са дарили генетичен материал през 2023 г.
- 18 ноември 2024 г. – 20 години от първата чернодробна трансплантация в България