Редуцирането на субсидиите за здравните специалности е повече от неразумно. Това се посочва в открито писмо на студентите от специалност „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“ към медицинските университети у нас, изпратено до президента, премиера, здравния и образователния министър и обмудсмана. Поводът за него са промените в Постановление № 162 на Министерски съвет от януари тази година за определяне на диференцирани нормативи за издръжка на обучението за един студент по професионални направления.
С тях на практика значително се намалява издръжката на обучението за студентите в тези специални и те биват определени за „неприоритетни“, се посочва в общата позиция.
Според бъдещите лекари, стоматолози и фармацевти това ще доведе до ограничаване на достъпа до медицинско образование, увеличаване на образователната и трудова емиграция на дефицитни кадри, както и ще обезкърви допълнително здравната ни система и ще снижи качеството на обучение и то без да реши проблемите на т.нар. „приоритетни “ специалности. Интересът на младите хора към тях би се стимулирал много повече от реалните шансове за бъдещата им професионална реализация с добро заплащане, се посочва още в писмото.
Затова и студентите настояват приетите промени да бъдат преразгледани за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“, като при липса на възможност за увеличаване на досега действащите коефициенти, стойността им да бъде възстановена на 9,4.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Онкохирурзи от Плевен извършиха първата у нас робот-асистирана операция на рак на гърдата
- Комисията реши: Законопроектът за лекарските заплати да е готов до 28 юли
- На 5-то място сме в ЕС по брой на смъртните случи от предотвратими и лечими заболявания
- 47 лечебни заведения за извънболнична помощ получиха мобилни рентгенови апарати
- Москов: 80% от леглата в общинските болници са свободни, да настанят възрастните хора там