Брой 7/2024
Д-р А. Иванова, Акад. д-р П. Василева, д.м.н.
СОБАЛ „Акад. Пашев“ – София
Периорбиталните възпаления са два вида – пресептални и постсептални. Те не се срещат често в ежедневната практика и диференциалната диагноза може да представлява предизвикателство. Пресепталният целулит е инфекция на тъканите, намиращи се пред орбитния септум, докато орбиталният засяга мастната тъкан и мускулите зад септума. В нито едно от двете състояния очната ябълка не се засяга!
Пресепталният целулит възниква в резултат на повърхностна инфекция на кожата и околоорбитните тъкани. Орбиталният целулит в 80% от случаите възниква по съседство от параназалните синуси при остър синузит, одонтогенна причина, а хематогенната дисеминация се среща само при новородените.
Пресепталният целулит може да се разпространи на по-голяма площ и да придобие характер на некротизиращ фасциит. Орбиталният целулит крие опасност от развитие на възпаление на върха на орбитата (пареза на очедвигателните мускули, птоза на клепачите, анестезия на роговицата, слепота), орбитален компартмънт синдром, интракраниално разпространение на инфекцята – тромбоза на кавернозния синус.
От съществено значение за лечението на периорбиталните възпаления е интердисциплинарният подход и добрата комуникация между специалистите от различните специалности (педиатри, офталмолози, УНГ специалисти). Лечението на неусложнените случаи е предимно антибиотично. До хирургично лечение се прибягва при почти всички случаи на интракраниално засягане, недобър резултат от консервативна терапия или наличие на абсцес >10 mm.
Ключови думи: периорбитални възпаления, диференциална диагноза и класификация, клинична картина
Адрес за кореспонденция:
Д-р Анита Иванова
Специализирана очна болница за активно
лечение „Акад. Пашев”,
ул. „Ем. Васкидович“ 51
1517, София
е-mail: anita_ivanova12@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юли 2027 г.