Брой 8/2001
Проф. Д-р Д. Станева-Стойчева
Интензивни фундаментални и приложни изследвания на биохимици, биофизици, токсиколози, фармаколози и клиницисти през последните две десетилетия разкриват все по-задълбочено голямата роля, която играят свободнорадикалните процеси в патогенезата на редица болести, интоксикации с химически вещества, увреждания от йонизираща радиация. Под свободен радикал обикновено се разбира молекула, която има неспрегнат (нечифтен) електрон на последната електронна орбита. Свободни радикали се образуват при метаболизма на молекулярния кислород и на редица лекарства и други химически вещества в клетката, както и при действие на йонизираща радиация, чрез пряко активиране на органични молекули или чрез радиолиза на водата. Те са изключително реактивоспособни, тъй като неспрегнатият електрон има голям термодинамичен потенциал и образува лесно елекронни двойки.
Сериозни успехи са постигнати в разкриването на биохимичната и биофизичната същност на свободнорадикалните реакции. Най-често процесите в клетката започват с генерирането на супероксиден радикал, който след това преминава в други, по-реактивоспособни кислородни радикали, наречени още активни форми на кислорода или реактивни кислородни метаболити. Едноелектронната редукция на кислорода до супероксиден радикал се катализира от редица ензими като ксантиноксидаза, NADPH-цитохром Р-450 редуктаза, цитохром-450, хемоглобин, а така също и при автоокисление на някои ендогенни вещества, като например катехоламини.
Супероксидни радикали се образуват в организма и при метаболизма на редица лекарства и други ксенобиотици. Образувалите се при този метаболизъм свободнорадикални метаболити (като семихининов анион, ацо-йон, нитроароматни аниони, бипиридиниев катион и други), могат да окажат пряко токсично действие или да активират молекулярния кислород чрез едноелектронна редукция до супероксиден радикал и да отключат целия верижен процес на превръщане на кислородните свободни радикали.
Супероксидният радикал е относително слабо реактивоспособен. Той обаче, претърпява химически или метаболитни реакции, при които се получават други реактивни кислородни метаболити: дисмутация до водороден прекис (Н202) и протониране до хидропероксирадикал (Н02). Хебер и вайс са първите учени, които предполагали, че при взаимодействието на водородния прекис със супероксидния радикал се образува силно реактивоспособният хидрооксиден радикал (ОН). впоследствие се установява, че тази реакция, известна като фентонова реакция, се катализира от метал с променлива валентности като желязо и мед:
Н202+ Fe = ОН + ОН + Fe
Хидроксилни радикали се образуват и при радиолиза на водата.
Хидроксилният радикал е с много кратък полуживот от порядъка на 10’9 секунди, и е по-реактивоспособен, в сравнение с другите кислородни радикали. Той реагира с голяма скорост с много нискомолекулни и полимерии природни съединения и атакува клетъчните макромолекули: липиди, нуклеинови киселини, белтъци и полизахариди.
От свободнорадикалните процеси в клетката, най-добре е изучено прекисното окисление на липидите в биологичните мембрани. То играе съществена роля в патогенезата на много интоксикации и други патологични процеси. Липидите в биологичните мембрани съдържат значително количество лесноокисляващи се ненаситени мастни киселини и са достъпният субстрат на свободнорадикалните процеси. Настъпва верижна реакция на прекисно окисление на липидите, при която се образуват различни свободни липидни радикали: алкилни (L), алкилпероксидни (LOO), алкоксилни (LO) и липидни хидропрекиси (LOOFI).
Прекисното окисление на липидите е процес, който протича нормално във всички клетки и има определено физиологично значение. Достатъчно е да се спомене за физиологичната роля на такива важни ендогенни вещества като простациклините и тромбоксаните, получавани при окислението на арахидоновата киселина. Ниските стационарни концентрации на продуктите на прекисното окисление на липидите изпълняват важни физиологични функции в мембраните, в регулирането на тяхната прободимост и други функционални отнасяния, в процесите на фагоцитоза и пиноцитоза и др. От друга страна, не подлежи на съмнение, че прекомерно повишеното прекисно окисление на липидите (краен етап на свободнорадикалния процес), довежда до функционални и морфологични увреждания на биологичните мембрани и на други клетъчни структури и е основен патобиохимичен механизъм при много интоксикации, лъчеви поражения и други болест ни състояния.
Липидната пероксидация може да започне с продукцията на т.нар. синглетен кислород (02).Това е първото възбудено състояние на кислорода, при което той се активира чрез приемане на един електрон в по-висока орбита и обръщане на неговото спинобв състояние. В биологичните системи „синглетен кислород“ се получава при каталитичното въздействие на някои пероксидазни ензимни системи или чрез фотосенсибилизиране на едногенни вещества (като ретинол), на някои бои (метиленово синьо, бенгалово розово, еозин), ароматни хидрокарбони и др. „Синглетният кислород“ е много по-реактивоспособен към биологичните молекули, в сравнение с молекулярния кислород и предизвиква токсични увреждания, подобни на тези на супероксидния радикал. Той е инициатор на прекисното окисление на липидите и окислител на аминокиселини и нуклеинови киселини.
Освен прекисното окисление на липидите, редица други процеси участват в механизма на клетъчното увреждане, предизвикано от свободните радикали. Свободните радикали пряко или чрез образуваните от тях кислородни радикали, могат да реагират с небелтъчните и белтъчните сулфхидрилни групи на клетките, като ги окисляват или образуват смесени дисулфиди между нискомолекулни тиолови съединения и белтъчни молекули, съдържащи сулфхидрилни групи.
Блокирането на сулфхидрилните групи нарушава функционирането на тиоловите ензимни системи и боли до увреждане на клетките. По такъв механизъм могат да бъдат повлияни транспортните АТР-ази и да се наруши интрацелуларното йонно равновесие. Чрез повлияване на критичните тиолови групи на „калциевата помпа“ на плазмените мембрани и повишаване на нивото на интрацелуларния цитоплазмен калций, свободните радикали могат да изменят клетъчния метаболизъм, да активират зависими катаболитни ензими (фосфолипази, протеази, ендонуклеази), което допринася за клетъчното увреждане.
Свободните радикали окисляват или свързват глутатиона трипептид, който се намира в клетките и телесните течности, и с това нарушават неговата защитна функция (по-специално по отношение на стабилността на клетъчните мембрани).
Една друга двойка, формираща свободнорадикална система, включваща N0 и N02. Азотнодиоксидният свободен радикал 1\Ю2 е мощен оксидантен агент, образуващ се главно при изгарянето на органични молекули, включително и в цигарения дим. От своя страна, азотнооксидният радикал N0 е слаб редуциращ агент, който играе основна роля в такива важни физиологични процеси като поддържането на съдовия тонус, естествената дилатация на кръвоносните съдове, тромбоцитната агрегация, нервната трансмисия, тумурната цитотоксичност.
При повишаване на телесната температура, азотоксидният радикал N0 може да реагира с молекулярния кислород и да образува азотдиоксидния радикал N02, който от своя страна може да извлече Н атом от мембранните липиди и да инициира липидна пероксидация. в малки количества, азотоксидните радикали могат да бъдат полезни за клетките и тъканите. Например макрофагите използват N02 радикали за разграждане на паразитни причинители. Независимо от това, образуваните в излишък 1\Ю2 радикали могат да бъдат твърде токсични за организма.
Свободнорадикални процеси в патогенезата на някои заболявания
Значителен е броят на заболяванията, в чиято патогенеза е доказано или се предполага участието на свободнорадикалните процеси.
Исхемична болеет на сърцето и мозъчна исхемия
При исхемични състояния на тъканите се повишава генерирането на кислородни свободни радикали, който участват в последващото тъканно увреждане. Според хипотезата на McGutteridge, в исхемичната тъкан, от една страна, се деплетира АТф, което предизвиква натрупване на хипоксантин, а от друга ксантиндехидрогеназата се превръща в ксантиноксидаза чрез окисляване на функционално важни SH-групи или протеолиза. Натрупаният хипоксантин се окислява от ксантиноксидазата, при което се генерира супероксиден радикал. Този процес играе особено важна роля в човешката патология, като се има предвид, че коронарната болест (исхемичната болест на сърцето) и мозъчната исхемия заемат челно място като причина за смърт в съвременното общество.
Установено е, че при исхемия на миокарда се натрупва хипоксантин и ксантиндехидрогеназата се превръща в ксантиноксидаза, което предизвиква повишено генериране на супероксидни радикали, особено силно изразено при реоксигенация. Последното се благоприятства също и от навлизането на неутрофилни гранулоцити в исхемичния миокард и от „изтичането“ на повече електрони от митохондриалната електроннотранспортна верига. Известно е, че сърдечният мускул е особено чувствителен към действието на свободни радикали. При опити с перфузиране на изолирани животински сърца е доказано протективно действие на супероксиддисмутаза, каталаза, „уловители“ на свободни радикали и десфериоксамин (специфичен комплексообразувател за желязо).
Наличието на много ненаситени мастни киселини в мембранните липиди, по-голямото количество желязо и аскорбинова киселина и по-ниската активност на антиоксидантните ензимни системи (супероксидусмутаза, каталаза и глутатионпероксидаза) в мозъчната тъкан, я правят значително по-чувствителна към увреждащото действие на свободнорадикалното прекисно окисление на липидите. Хемоглобинът и метхемоглобинът при мозъчни хеморагии допълнително повишават прекисното окисление на липидите в мозъка. Все още обаче, не са напълно изяснени причинно-следствените връзки между исхемията, прекисното окисление на липидите и увреждането на мозъчната кора. Възможно е прекисното окисление на липидите да е следствие, а не причина за увреждането на мозъчната тъкан.
Свободнорадикалните процеси са въвлечени вероятно и в увреждането на много други тъкани при исхемия. Напоследък този проблем придобива голямо значение при консервирането и трансплантацията на тъкани и органи. Съществуват експериментални данни за протективно действие на супероксиддисмутаза, каталаза, алопуринол и комбинация от тях срещу исхемичната некроза на трансплантирани тъкани и органи, без да се забравя, че оснобен проблем при трансплантацията на тъкани и органи си остава имунологичният.
Продължава в следващия брой.