Брой 1/2022
Доц. д-р Ц. Цолов, оториноларинголог
Началник на отделение по детскa оториноларингология, УМБАЛ „Царица Йоана” ИСУЛ – София
Най-честите хоспитализации в детската клиника по оториноларингология са остри тонзилити, отити, лимфаденити и др. Статистиката сочи, че над 90% от инфекциите в детската вързаст са вирусни, но усложненията са с бактериална етиология, тежко протичане, което обикновено налага хоспитализация. Като тесни специалисти ние наблюдаваме проспективно децата с често боледуване от орофарингеални инфекциии, които от своя страна крият дългосрочен риск за детското здраве. В доста случаи се налага тонзилектомия и/ или аденоидектомия за прекратяване на негативните тенденции при често рецидиращите инфекции в областта на орофаринкса.
Към момента горепосочената патология е поставена в условията на пандемия от COVID-19. Научните данни за COVID-19 при деца все още са несъвършенни. Знае се, че за разлика от възрастните пациенти, клиничните прояви на COVID-19 при деца често са представени от леки симптоми или асимптоматично протичане (1-3). Ролята на децата се изразява главно в трансмисията на вируса. При педиатричните инфектирани с COVID-19 лица честотата на общите симптоми е ниска. Сред тях 59,9% са имали треска спрямо 80% при възрастни, 55,9% са имали кашлица спрямо 84% при възрастни и 20% са имали хрема спрямо 38,4% при възрастни (4).
Понастоящем има все повече доказателства, че индивидите в предсимптоматичната фаза носят висока вирусна концентрация и са с по-голям риск от предаване на заразата, отколкото тези в симптоматична фаза (5,6). Асимптоматичните инфектирани индивиди също демонстрират висок потенциал за вирусна трансмисия (7). Това означава, че децата с COVID-19, които имат леки симптоми и малко симптоми, е по-вероятно да разпространят вируса поради погрешна или пропусната диагноза (8). Традиционната патология, епидемичната ситуация и стандартната имунизация са сериозни фактори за детската имунна система и респективно детското здраве. Нуждата от имуномодулация в детската възраст е категорична и неоспорима. При приложение на имуномодулатор с цялостен ефект срещу вируси, бактерии и други патогени съкращава боледуването, намалява количеството прилагани медикаменти и предотвратява усложненията. Важно е да се отбележи и ролята на първичната бариера особено при орофарингеална патология, а именно – здрава лигавица, нормална биологична бариера и стабилен локален имунитет (sIgA). Мукозно-асоцираната лимфна тъкан (МАЛТ) като първична бариера реализира бърза имунна реакция чрез стимулиране продукцията на IgA и sIgA в индуктивните места за комуникация на имунните клетки с антиген или бета глюкан. Тази бърза имунна реакция предотвратява пенетрацията на патогени в подлежащите тъкани.
В усложнената обстановка критериите за избор на имуномодулатор обаче са по-високи. Имуномодулаторът, който се прилага трябва да е с ясен механизъм на действие, мощен антивирусен, антибактериален и противогъбичен ефект, бързина, възможност за приложение при алергии и други придружаващи заболявания, а също и безопасност при постоянна употреба. От значение за клиничната практика е и имуномодулаторът да е подходящ не само за профилактика, а и за лечение.
В педиатричната и оториноларингологичната практика повече от 15 години без терапевтичен провал е Imunobor Kids, който е представен в две форми Imunobor Kids VGcaps, предназначен за деца в училищна възраст и Imunobor Kids Syrup за деца от 0 до над 8 годишна възраст. Основната биологично активна субстанция в Imunobor Kids е beta glucan. Тя е единственият природен имуномодулатор с доказан механизъм на действие. През 2004 година в Медицинския университет на Оксфорд е открит специфичен рецептор на повърхността на макрофагите, който свързва beta glucan, в резултат на което се стимулира отделянето на цитокини, което резултира в активиране на клетъчния и хуморалния имунитет. В резултат на този механизъм (9) се стимулира и отделянето на сектреторния IgA, което води до повишаване на локалната резистентност на лигавиците на орофаринкса, дихателната, храносмилателната и урогениталните системи.
Ясният механизъм на действие показва как beta glucan (Imunobor Kids) осъществява антивирусни и други антимикробни ефекти (10). Съвременни изследвания върху имунните процеси в човешкия организъм заключават, че действието на beta glucan индуцира TRIM (trained immunity). TRIM се дефинира като имунен процес, при който имунните клетки от вродения имунитет се подлагат на метаболитно, митохондриално и епигенетично препрограмиране след излагане на първоначален стимул, например beta glucan, което води до фенотипна имунна памет, респективно води до засилени имунни отговори при експозиция на вторични стимули, например вируси, бактерии и гъбички (11). Imunobor Kids Syrup е подходящ при деца с алергична диатеза, тъй като beta glucan възстановява баланса между Th1 и Th2 и осигурява антиалергичен ефект. Следвайки изискванията за безопасност данните от специализираната литература посочват бета глюканите като безопасни и при автоимунни заболявания (10). Във връзка с повишените изисквания към имуномодулаторите в условията на пандемия се направи преглед на публикации по темата за бета глюканите, сравнителен анализ на групите бета глюкани и пряко наблюдение на педиатрични пациенти, приемащи като коадювантна терапия Imunobor Kids Syrup, в клиниката по детска оториноларингология в УМБАЛ „Царица Йоана” ИСУЛ.
Проучвания за действието на beta glucan при COVID-19 убедително демонстрират, че приложение на beta glucan (Imunobor Kids), екстрахиран от лечебната гъба Pleurotus ostreatus (Кладница) значително намалява честотата на инфекции на долните дихателни пътища, грип и грипоподобни инфекции при деца (12, 13). Проучване при възрастни с COVID-19 в рискова група 50-90 години, приемали beta glucan в продължение на 90 дни се установява, че значително намаляват дните на боледуване. Кръвните проби на участниците регистрират повишени нива на интерферон гама (14, 15). Интересни данни предоставя проучването за ролята на beta glucan (Imunobor Kids) при 77 деца на възраст от 6 до 15 години с респираторни проблеми с фокус върху ефектите от 30 дневен прием на 100 mg beta glucan върху тяхната физическа активност и имунен статус. Проследяват се нивата на sIgA, еNО (издишан азотен оксид) и физическата им активност чрез 6 минутен тест „ходене”. В групата с beta glucan положителните ефекти са значителни при всички наблюдавани деца. Сигнификантно намаляват на eNO и се стабилизират нивата на sIgA. Изводите от проучването са, че дори и при краткосрочно перорално приложение на естествен имуномодулатор beta glucan се подобрява физическата издръжливост при деца с респираторни проблеми и чрез стабилизиране на нивата на sIgA се подпомага мукозния имунитет при тези пациенти.
Убедителните научни данни обръщат вниманието на клиницистите за приложение на beta glucan в детската възраст. При сравнителен анализ с по-висока ефективност се открояват микронизираните бета глюкани с най-висока чистота. Единствените микронизирани бета глюкани с най-висока чистота 93% в сиропна форма са Imunobor Kids и Imunobor Kids Activ. Поради тази си специфика те са с по-мощно антивирусно и антибактериално действие спрямо немикронизираните форми, а също от изключителна важност е, че тези микронизирани високотехнологични форми с най-висока чистота 93% са и най-бързите бета глюкани (17).
В клиниката по детска оториноларингология наблюдавахме пряко 30 деца на възраст от 1 до 16 години предимно с орофарингеални инфекции, лимфаденити, отити, както и оперативни интервенции – тонзилектомии. Поради усложнената обстановка, пациентите не са специфично рандомизирани. Медикирани са със стандартна терапия според заболяването и индивидуалното състояние. Imunobor Kids Syrup се прилагаше като коадювантна терапия с цел повишаване ефективността на основното лечение, съкращаване периода на боледуване и по-бързо възстановяване. Imunobor Kids Syrup се дозира до 8 годишна възраст по 5 ml дневно, а над 8 години – по 10 ml дневно. За максимален терапевтичен ефект Imunobor Kids Syrup се приема на гладно. Приемът на гладно гарантира рецепторното свързване и респективно действието на продукта. Ефектът на Imunobor Kids Syrup се определяше от мнението на лекуващите лекари и пациентите. При над 80% от пациентите се наблюдава бързо подобряване на общото състояние.
Нашите наблюдения кореспондират с международните данни по отношение на повишаване на жизнения тонус и физическата активност на децата, приемащи Imunobor Kids Syrup. При 100% от наблюдаваната детска популация се регистрира отлична поносимост от страна на гастроинтестиналния тракт. 100% от децата и техните родители определят вкуса на Imunobor Kids Syrup като „отличен”. За максимално възстановяване и профилактика на рецидиви и/ или ново боледуване Imunobor Kids Syrup се препроръчва за минимум 3 месеца. Поради пандемичната ситуация се обсъжда и по-продължителен прием например 6 месеца, а при често боледуващите деца дори и целогодишно.
Направените анализи – международна научна литература и пряко наблюдение налагат извода, че Imunobor Kids Syrup е надеждно средство за педиатричната практика по оториноларингология. Imunobor Kids Syrup отговори на повишените изисквания към имуномодулация дори и в условията на пандемия от COVID-19.
Библиография
• Shen KL, Yang YH, Jiang RM, et al. Updated diagnosis, treatment and prevention of COVID-19 in children: experts’ consensus statement (condensed version of the second edition). World J Pediatr. 2020;16(3):232–239. doi:10.1007/s12519-020-00362-4
• Sahi PK, Jhamb U, Dabas A. Pediatric coronavirus disease 2019: clinical features and management. Indian Pediatr. 2021;58 (5):453–460. doi:10.1007/s13312-021-2216-4
• Girona-Alarcon M, Bobillo-Perez S, Sole-Ribalta A, et al. The different manifestations of COVID-19 in adults and children: a cohort study in an intensive care unit. BMC Infect Dis. 2021;21(1):87. doi:10.1186/s12879-021-05786-5
• Khera N, Santesmasses D, Kerepesi C, et al. COVID-19 mortality rate in children is U-shaped. Aging. 2021;13(16):19954–19962. doi:10.18632/aging.203442
• He X, Lau EHY, Wu P, et al. Temporal dynamics in viral shedding and transmissibility of COVID-19. Nat Med. 2020;26 (5):672–675. doi:10.1038/s41591-020-0869-5
• Jing QL, Liu MJ, Zhang ZB, et al. Household secondary attack rate of COVID-19 and associated determinants in Guangzhou, China: a retrospective cohort study. Lancet Infect Dis. 2020;20 (10):1141–1150. doi:10.1016/S1473-3099(20)30471-0
• Vermund SH, Pitzer VE. Asymptomatic transmission and the infection fatality risk for COVID-19: implications for school reopening. Clin Infect Dis. 2021;72(9):1493–1496. doi:10.1093/ cid/ciaa855
• Massalska MA, Gober HJ. How children are protected from COVID-19? A historical, clinical, and pathophysiological approach to address COVID-19 susceptibility. Front Immunol. 2021;12:646894. doi:10.3389/fimmu.2021.646894
• Godfrey CC et al. 2009.J Hematol Oncol2:25
• Върбанова Б.Бета Глюкани-модификатори на биологичния отговор. GP news 2013 (1)
• Anne Geller and Jun Yan. Could the induction of Trained Immunity by Beta glucan Serve as a Defence against COVID-19? Hypotesis and theory; July 2020/ Volume 11/ Article 1782
• Jesenak M et al. Immunomodulatory effect of beta glucan from pleurotus ostreatus in children with recurrent respiratory tract infections. Int Immunopharmacol. (2013)
• Атанасова К, Николов Г. Универсална ваксина в условията на COVID-19: GP news (2020)
• Huang C et al. Clinical features of patients with 2019 novel coronavirus in Wuhan. Lancet (2020)
• Fuller R et al. Yast derivated beta glucan 1,6/1,6, upper respiratory tract infection and innate immunity in older adults. Nutrition (2017)
• Richter J et al. Beta-glucan affects mucosal immunity in children with chronic respiratory problems under physical stress: clinical trials
• Николов Г. Цялостно решение за имунитет. Критерии за избор на имуномодулатор при деца и възрастни: GP news 2018 (9)