Брой 12/2021
Д-р Б. Крушева
Клиника по Клинична алергология, УМБАЛ „Александровска”, МУ – София
Новият коронавирус от 2019 г. (2019-nCoV) или тежкият остър респираторен синдром корона вирус 2 (SARS-CoV-2), както се нарича сега, бързо се разпространява от произхода си в град Ухан в провинция Хубей в Китай до останалата част от света. На 21.12 2020 г. Европейската комисия издава разрешение за пускане на пазара на ваксината “Comirnaty – COVID-19 mRNA ваксина (нуклеозидно модифицирана)”. Подобно разрешение получи ваксината на Moderna през януари 2021 г., а скоро след това векторно-базираните ваксини на Astra Zeneca и Janssen.
Като цяло алергичните реакции към ваксините са редки, като честотата на анафилаксия се оценява на 1,31 на 1 милион приложени дози. Смъртните случаи са изключително редки. Най-честите нежелани реакции при участниците в изпитването с ваксината Pfizer – Comirnaty – на възраст над 16 години са болка на мястото на инжектиране (> 80%), умора (> 60%), главоболие (> 50%), миалгия и втрисане (> 30 %), артралгия (> 20%), пирексия и подуване на мястото на инжектиране (> 10%) и обикновено са с лека или умерена интензивност и отзвучават в рамките на няколко дни след ваксинацията. От всички официално декларирани помощни вещества със способността да предизвикват алергични реакции е ALC-0159, тъй като съдържа полиетилен гликол (PEG) или макрогол. Дали полиетилен гликолът е “виновен” за анафилактичните реакции, наблюдавани при няколко ваксинирани лица, ще бъде показано в предстоящо проучване на тежки алергични реакции към коронавирусната ваксина на Pfizer. Целта е да се идентифицира компонентът на ваксината, който е най-вероятно отговорен за тези потенциално животозастрашаващи инциденти. Необходимо е подобрено разбиране на ролята на кожните тестове с помощни вещества при лица с анамнеза за анафилаксия към иРНК ваксини срещу COVID-19. Няма ясни доказателства, че има съществуващ фактор или тестуване с ваксината или помощните вещества, които могат да прогнозират риска от реакция към ваксината, защото това е първи опит с тези ваксини.
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Декември 2023 г.