Брой 3/2001
Д-р С. Филчев
В бедодробната патология спирометрията е диагностична методика с голяма информативна стойност. В последните години се отбелязва тенденция за увеличаване честотата на заболявания като бронхиалната астма, хроничния бронхит и ХОББ. Препоръчително е всеки общопрактикуващ лекар да разполага със спирометър апарат, който е почти толкова необходим, колкото и електрокардиографът, защото прави лекаря независим и подобрява ефективността на работата му.
Пред тези, които са решили да си закупят спирометър стой въпросът за избора на най-подходящия апарат измежду многото, предлагани на пазара. Не е възможно да се препоръча определен тип или вид спирометър. Това зависи от изискванията и възможностите ви. Преди всичко е необходимо да разполагате с минимум от информация за принципа на действие, предимстбата и недостатъците на отделните видове спирометри.
Видове спирометри:
I. Обемно-изместващи исторически най-стари и все по-рядко използвани. Първично измерват обема, дебитите се изчисляват чрез диференциране. Биват: водни, мехови, водно-ролкови, диафрагмени.
II. Дебитно-чцвстбителни измербат директно въздушния дебит, обемът се изчислява вторично чрез електронно интегриране. Това задължително предполага вграждането на компютър или микропроцесор. При този тип спирометри се използват четири основни типове сензори:
- Пневмотахограф. Представлява вградено съпротивление на въздушния поток, най-често под формата на фина метална мрежа (тип Lily) или система от успоредни тръбички (тип Fleisch). Разликата в налягането преди и след съпротивлението, е право пропорционална на въздушния дебит. Точен, при условие, че е снабден с подгряващо устройство, предотвратяващо кондензирането на болни пари по сензора.
- Термистор. Състои се от тънък реотан в центъра на тръбичката, в която диша пациентът. Въздушният дебит е пропорционален на тока, необходим за поддържането на определена температура на реотана. Трудно измерва турболентен поток и изисква дълга тръба между пациента и сензора, с цел ламинаризиране на потока.
- Турбина витло, задвижвано от въздушния поток на пациента, чиито обороти, измерени по фото-електронен път са пропорционални на скоростта на въздушния поток. Недостатък е, че при смяна посоката и интензивността на потока, инертността на турбината „въвежда“ грешки.
- Вортекс. Специално конфигурирани препятствия в дихателната тръба създават въздушни завихряния, детектирани и броени на ултразвуков принцип. Недостатък са грешките при ниски дебити.
Преди да изберете конкретен модел е необходимо е да си отговорите на следните въпроси:
- Кой ще провежда изследванията и каква е неговата квалификация?
- Средне колко изследвания ще се правят дневно?
- Ще се изследват ли деца?
- Какви функционални показатели са ни необходими? Дали ФРК и ФЕ01 са достатъчни, или са нужни експираторните и инспираторни дебити и минутната вентилация?
- Кога са необходими резултатите веднага или на следващия ден?
- С какви парични средства разполагате?
- Необходимо ли е апаратът да бъде портативен?
Производителите на спирометри обикновено се съобразяват със стандартните изисквания на ATS (Американското Торакално Дружество) или ERS (Европейското Респираторно Дружество).
Преди да изберете вашия спирометър, вие също трябва да сте запознати с някои задължителни специфични изисквания:
- Спирометърът трябва да може да измерва обеми (форсиран витален капацитет) минимум до 8 литра и дебити в интервала от 0 до 12 литра в секунда.
- Поради удължените експирационни времена при пациентите с обструкция, спирометърът трябва да може да акумулира обем за време поне 15 секунди.
- Ако спирометърът измерва форсирания експираторен обем за 1 секунда (ФЕ01, FEV1), трябва задължително да съществува и възможност за прилагане техниката на „обратна екстраполация“ за определяне истинското начало на експирацията.
Информирайте се внимателно за цената, гаранционния срок, сервиза, срока за доставка; вида, цената и времето на живот на консумативите; начина на стерилизация! Изискайте максимално количество оригинална документация! Продавачът трябва да 6и осигури достъп до мострен екземпляр от апарата. Минималното, което трябва да направите е:
- Проберете дали спецификациите на апарата отговарят на стандартите на ATS (или ERS).
- С помощта на ръчната калибрационна спринцовка вкарайте в апарата неколкократно определения обем въздух с различна бързина. Направете това не в калибрационната програма, а в тестовата предназначена за изследване на пациента. Резултатът трябва да е обем, преизчислен в т.н. BTPS (body temperature and pressure saturated) условия: например ако сте използвали помпа с обем от 3 литра, измереният ФВК трябва да е около 3.3 литра (BTPS).
- Симулирайте „проблемни“ пациенти при лош старт или ранно завършване на експирацията. Апаратът трябва да ви предупреди при тези ситуации! Разклатете измервателната глава или тръбата и вижте дали апаратът не дава „лъжлив“ старт.
- Ако методиката позволява, сравнете изчислените от апарата с „ръчно“ изчислените параметри.
- Информирайте се за имената и координатите на други клиенти на фирмата, закупили същия апарат. След като се свържете се с тях, помолете ги да споделят с вас мнението си.
- И накрая, ако имате възможност, осигурете си компетентен и доверен консултант при покупката.