Брой 7/2000
Проф. П. Мандулова
Продължение от бр. 6
Антибиотична фармакодинамика при пневмониите
Бактерицидни антибиотици при минимална инхибираща концентрация /М1С без постантибиотичен ефект /РАЕ/, слабо постбиотично левкоцитно усилване /РА1Е/.
♦ Пеницилини
♦ Цефалоспорини
♦ Моноциклични беталактами /Астреонам/
Бактерицидни антибиотици при висока концентрация, максимално продължителен РАЕ и РАБЕ. Максималният ефект зависи от дозата:
♦ Аминозлюкозиди 30-40% проникваемост в бронхиалния секрет, неактивен при ниско рН
♦ Хинолони высока проникваемост, близка до серумната в бронхиалния секрет.
Бактерицидни антибиотици при М1С, продължителен РАЕ и РАБЕ:
Тези фармакодинамични ефекти могат да диктуват употребата на специфични антибиотици. Например, беталактамите, които имат бактерициден ефект при минимална концентрация с ограничен РАЕ и РАБЕ се прилагат колкото е необходимо, но високите дозировки не увеличават бактерицидния им ефект. Хинолоните и аминоглюкозидите мозат да се прилагат еднократно днебно. Така се постига максимална серумна концентрация, която корелира с бактерицидния им ефект. Този начин на приложение намалява страничните ефекти на имуноглюкозидите върху бъбреците.
Аминоглюкозидите не са медикаменти на избор при лечение на пневмониите. Те нямат оптимален ефект при ацидоза, а при пациенти с пневмония еднобронхиалното рН е ниско. Те пенетрират слабо в бронхиалния секрет, достигайки 30-40% от серумната си концентрация. Те имат единствено синергичен ефект с беталактамите срещу инфекции, предизвикани от РЗ. Комбинацията пеницилин и гентамицин при лечение на пневмонии е неудачна и тя не трябва да се прилага. Когато се отнася за антибиотична терапия на респираторни инфекции пенетрацията в белия дроб и в бронхиалния секрет е абсолютно необходима за селекция на антибиотиците във връзка с оптималния им ефект. Флуорохинолоните пенетрират много добре в белия дроб и проучванията показват, че те достигат еднаква концентрация в серума и в бронхиалния секрет.
През 1993 г. двете големи институции Американското (АТ5) и Британското (ВТЗ) дружества по гръдни болести, предложиха ръководство за емпирично лечение на домашните пневмонии, като изборът на медикамента е съобразен с възрастта на пациента, придружаващите заболявания и вероятния причинител. Същите две институции АТЗ, ВТЗ през 1998 г. предлагат схема за секвенциална терапия при средно тежки и тежки пневмонии придобити в обществото-(САР). ВТЗ препоръчва ранно превключване на перорална антибиотична терапия при средно тежки пневмонии. Различни публикации третират ефективността на секвенциалната терапия в рандомизирани и нерандомизирани мултицентрови проучвания. Най-значими са проучванията, които сравняват секвенциалната терапия, при която различни антибиотични комбинации (интравенозно, последвано от орално приложения) са сравнени с конвенционалната пълен курс интравенозна терапия.