Брой 1/2002
Проф. д-р Н. Беловеждов
Лечението при инфекции на бъбреците и пикочните пътища е комплексно. То включва спазване на специален режим, диета и прием на лекарствени средства. Антибактериалното лечение е водещо (предвид значимата роля на бактериалните инфекции в сравнение с останалите етиологични фактори).
Преди да го започне, лекарят трябва да реши следните въпроси:
- Избор на антибактериално лекарствено средство;
- Продължителност на лечебния курс;
- Прилагане на моно или полиантибиотична терапия;
- Поддържащо и/или профилактично антибактериално лечение, с оглед предпазване от рецидиви.
Основни критерии при избора на антибактериално средство са:
- Чувствителност на изолираните от урината микроорганизми.
Преди да се започне лечение при болните с хронични необострени пиелонефрити (при които няма данни за обострена бактериална инфекция), трябва да се направи антибиограма на изолираните от урината микроорганизми. При тежки обостряния на хронични пиелонефрити, а също и при остри инфекции (пиелонефрити, цистити, уросепсис), не трябва да се изчакват резултатите от антибиограмата, но те биха могли да послужат за евентуална корекция на започнатото антибактериално лечение.
Съществен въпрос в медицинската практика е: колко антибиограми са необходими, за да бъде резултатът абсолютно сигурен? При правилно взета проба урина („метод на средната струя“), прецизно изпълнение на теста и микробно число над 104, една антибиограма е напълно достатъчена. При по-ниско микробно число е наложително повторно микробиолозично изеледване. Препоръчваните доскоро „трикратни“ антибиограми са икономически неизгодни.
При тежки остри и/или обострени инфекции е целесъобразно да се проведе микробиологично изследване на урината на третия ден от лечението, с оглед евентуалната му корекция. Сигурен показател за правилно приложено антибактериално лечение е рязкото намаление на установеното микробно число или изчезването на микробните причинители от урината още в първите 24/48 часа от началото на терапията.
- Бъбречната функция е важен критерий при избора на лекарствено средство.
Дозировката на антибактериалните средства трябва да се регулира при болни с хронична бъбречна недостатъчност (ХБН) така, че да не се допускат високи и/или токсични плазмени концентрации. Цели се такава промяна на дозовия режим, при която да се осъществи максимален лечебен ефект при минимална токсичност. Това се постига главно чрез два подхода:
- удължаване на интервалите между дозите, при запазване на обичайните лекарствени дози;
- намаляване на лекарствените дози, при запазване на интервалите между тях.
В практиката най-често се предпочита първият метод, тъй като в резултат от прилагането му се постига по-лесно желаната плазмена концентрация на лекарството.
- От характера и тежестта на болестните прояви зависи в значителна степен изборът на лекарство.
Тук най-решителна роля израят клиничният опит и преценката на семейния лекар и/или на специалиста-нефролог, относно хода на заболяването и тежестта на случая. От съществено значение са и възрастта на болния, общото му състояние, съпътстващите заболявания и т.н.
Продължителност на лечебния курс
Общоприетите схващания по този въпрос се промениха съществено през последните няколко години. Доскоро, като най-подходящо се приемаше „двуседмичното лечение“. Днес най-авторитетни специалисти изказват мнение, че лечебният курс не трябва да надвишава 7/10 дни. Това ново виждане се основава на факта, че при съществуващите мощни антибиотици и при правилен избор на антибактериално средство (към което са чувствителни причинителите на инфекцията), патогенните микроорганизми „изчезват“ от урината или тяхното микробно число се редуцира значително, още през първите два-три дни от началото на терапията.
От значение е и увеличеният риск от нежелани ефекти, при по-голяма продължителност на лечебния курс. Нещо повече редица автори предпочитат лечение „с еднократна доза“ при бактериални инфекции на долните пикочни пътища (цистити, уретрити и т.н.). Например, препоръчва се Ciprofloxacinum 1 д., Amoxicillinum / клавуланова киселина 4 табл., Co-Trimoxazolum 4 табл. (1,920 д).
Моно или полиантибиотична терапия
Понастоящем, най-много привърженици има монотерапията, т.е. използването на едно противоинфекциозно средство. Такъв лечебен подход има неоспорими предимства, при условие че липсват показания за комбинирана терапия. Разбира се, че съществуват и резистентни щамове микроорганизми, при които монотерапията е противопоказана (поради неефективност и възможности за бързо развитие на полирезистентност). Затова, специално при инфекциите на бъбреците и пикочните пътища, причинени от резистентни (Pseudomonas aeruginosa, туберкулозен бактерий и др.) или бързо развиващи резистентност бактериални причинители, е показано съчетаното (полиантибиотично) лечение.
Как да продължи антибактериалното лечение след „овладяване“ на острия и/или обострен инфекциозен процес?
Необходимо ли е вторично „профилактично“ антибиотично лечение?
Според съвременните схващания „профилактично“ антибиотично лечение не е необходимо при болни със съхранени бъбречни функции и при липса на белези за активиране на инфекцията. При начални прояви на активност на болестния процес (левкоцитурия, бактериурия, ускорено СУЕ и т.н.), трябва да се провеждат краткотрайни (5-7 дневни), лечевни курсове. Днес този подход се приема като най-целесъобразен, с най-големи терапевтични възможности при минимални нежелани ефекти и риск от развитие на резистентни бактериални щамове. Необходимо условие е непосредственото наблюдение на болните от семейните лекари, както и периодичното провеждане (през шест месеца) на контролни лаборатории и/или микробиологични изследвания.
По-чести антибактериални терапевтични курсове се налагат при т.нар. „застрашени болни“ с бъбречна недостатъчност, изразен везико-уретерен рефлукс, обструктивна нефропатия (при невъзможност за отстраняване причинителя на запушването) и т.н. Но и в такива случаи не бива да се допуска „схематичен подход“, а винази да се прибягва до противоинфекциозно лечение само при съществуващи обективни белези за активиране на инфекцията.
Много съществен и труден за решаване проблем е възможността за предотвратяване и/или ликвидиране на честите рецидиви при болни с цистити. Известно е, че при много болни главно жени, острият цистит рецидивира наскоро след пълното ликвидиране на клиничните симптоми и привидното „отстраняване на инфекцията“.
В такива случаи се препоръчва продължителен прием на малки дози противомикробни лекарствени средства. Например, според данни на R. Baily (2000), за да се ликвидират честите рецидиви на цистит, е достатъчен дневен прием на Уг табл, нитрофурантоин, в продължение на три месеца. Добрите клинични резултати от такава „вторична профилактика“ се свързват със създаване на минимални бактерицидни концентрации в „нощната урина“. При болни, които пряко свързват възникването на остър цистит с полов акт, се препоръчва прием на 50 мг. нитрофурантоин непосредствено преди полово сношение. Вместо нитрофурантоин, в такива случаи могат да се прилагат и други антибактериални средства, като например една таблетка Co-Trimoxazol, Уг табл. (125 мг.) Ciprofloxacin или друг флуорохинолон.