Брой 6/2008
Доц. д-р Д. Попова, д.м.
Фибрите са почти несмилаеми растителни съставки в естествени храни и хранителни продукти. Те не доставят нито енергия, нито вещества за изграждане на структурите на човешкото тяло, но имат особено важно физиологично значение и оказват редица полезни ефекти върху човешкия организъм. Повечето от тях имат влакнест строеж и затова са наречени фибри или влакнини. Фибрите главно целулоза и пектини изграждат клетъчните стени на растенията. Те имат съществени физико-химически особености могат да поемат вода и да образуват гел, могат да свързват жлъчни киселини, метали и свободни радикали, могат да се разграждат от чревната микрофлора чрез т.нар.бактериална ферментация.
водноразтворимите фибри пектини и др., попаднали с храната в храносмилателния тракт, могат да увеличат с около 20 пъти обема си. По този начин те забавят стомашното изпразване и създават усещане за ситост. Това е безспорно желан ефект в диетолечението при затлъстяване и обменни нарушения.
Образуването на гел във водната среда на стомашночревния тракт също има особено полезен ефект в много случаи. По този начин хранителните фибри забавят и намаляват в голяма степен усвояването на глюкозата и холестерола в червата. Диетични режими, обогатени с фибри, могат да подобрят съществено въглехидратната и мастната обмяна при диабет и затлъстяване. Те съдействат за нормализиране на кръвната захар и на мастния профил при тези заболявания. Този ефект е доказан при експериментални проучвания при животни и при хора с обменни нарушения. Дневен прием на 25 грама баластни вещества, особено пектин или гуаран, снижава с около 30 % повишения холестерол и оказва ефект, измерим с този на съответните медикаменти.
Фибрите свързват холестерола от храните и същевременно извличат холестерола от неговите депа в организма. Те свързват жлъчните киселини и намаляват риска от образуване на жлъчни камъни.
Храни, обогатени с фибри служат за профилактиране на ракови заболявания. Баластните вещества свързват и извеждат токсини, радиоактивни и канцерогенни вещества от храносмилателния тракт. Те са основно естествено средство за преодоляване на хроничния запек. Пшенични трици, в количествооколо 30 грама дневно, раздвижват ленивите черва и подобряват забавения чревен пасаж.
Приемът на хранителни влакнини предпазва работещите в среда с химически вредности, фибрите съдействат за елиминиране на погълнатите токсини.
Хранителните влакнини благоприятстват развитието на полезната пробиотична чревна микрофлора и по този начин спомагат за възстановяване на нормалния чревен микробен баланс при чревни възпаления. Такъв ценен пребиотик е фруктоолигозахаридът инулин. На базата на обогатяване с инулин се създават редица здравословни храни, които имат превантивна и лечебна роля.
Съвременните хранителни препоръки за здравословно хранене определят дневен прием от 20 до 40 г баластни вещества. високите дози 40-50 грама могат да причинят стомашночревен дискомфорт. При някои, предимно чревни заболявания, техният прием се ограничава.
Фибрите се съдържат предимно в растителните храни плодове, зеленчуци, варива, пълнозърнести храни и са включени в състава на редица съвременни здравословни храни и хранителни добавки. Днес те намират приложение при профилактика и диетолечение на обменни и сърдечно-съдови социално значими заболявания за намаляване на съдовия риск. □