Брой 2/2022
Д-р М. Мирчева, акушер-гинеколог,
специалист по фетална медицина Болница „Вита“ – София
В съвременния забързан свят все повече навлиза храненето с полуготови продукти, пакетирани храни, тестени и захарни изделия. Това хранене е свързано с повишена заболяваемост и развитие на хронични заболявания. По време на бременност поради специфичната връзка между майката и плода, неправилното хранене се отразява по много, нeблагоприятни начини. Бременната жена и плодът са две страни на една скачена система. Плодът се развива и расте изключително бързо и всяка промяна на външните фактори му влияе много силно. От друга страна, всички органи в тялото на бремената са поставени в условия на повишени нужди и изисквания и много често се появяват заболявания, за който бременната не е подозирала преди да забременее.
За да функционира тялото в хармония, е нужно всички органи и системи да са в баланс. Регулаторите на този баланс в организма са хормоните. Повечето хора отъждествяват хормоните с тези от ендокринната система – полови, хормони на щитовидна жлеза, хормони на панкреаса и др. Те се отделят от един орган и чрез кръвта стигат до друг, където упражняват действието си. И са достъпни за изследване в кръвта. Освен тях обаче съществуват и тъканни хормони, така наречените паракринни и автокринни хормони. Те действат на съседни клетки или върху самата клетка, която ги е отделила. Техният ефект е много бърз и мощен. Те не се отделят в кръвта и не могат да бъдат измервани чрез стандартни кръвни изследвания.
И трите групи хормони са свързани и подлежат на взаимна регулация. Например, ако консумираме много сладки изделия, в кръвта ни се повишава глюкозата, която води до отделяне на голямо количество инсулин. Той, от своя страна, води до повишаване на тъканните хормони, които са свързани с хроничното възпаление и стареене на тъканите. Всеки организъм, подложен дълго време на хронично възпаление, развива клиничната картина на някакво заболяване. В научната литература излизат все повече публикации, които доказват, че хроничното възпаление стои в основата на сърдечно-съдовите заболявания, диабета, автоимунните заболявания, неопластичните заболявания и др.
За да не допуснем развитието на хронично възпаление в организма на бременната е добре още от началото на бременността тя да е запозната с няколко прости правила за здравословен начин на живот. Добре е днения прием на вода да бъде над два литра, а при наличие на наднормени килограми над 2,5 литра.
Храненето да бъде разпределено в деня през 3-4 часа, за да няма чуство за глад и след това консумация на голямо количество храна, което неминуемо ще доведе до отделяне на голямо количество инсулин. Това е свързано с нарушена регулация както на ендокринните така и на тъканните хормони и развитие на хронично възпаление.
Освен количеството, вида на приеманите храни има огромно значение. Важно е всяко хранене да е балансирано и да съдържа едновременно белтъци, въглехидрати и мазнини.
Препоръчителните белтъци, които да участват в диетата на бременната са немазните меса – пилешко, пуешко, телешко, риба, яйца и млечните прокукти с ниска масленост. Най-подходящи са изварата и скира, като най-чист източник на протеини. От въглехидратите неподходящи са тестените храни, сладките изделия, както и подсладените напитки. Добър избор за прием на въглехидрати са всички зеленчуци, плодовете, бобовите култури и пълнозърнестите пшенични изделия. От мазнините благоприятен избор са ядките, зехтина, авокадото, таханите.
Ако бременната спазва балансиран хранителен режим намалява риска за развитие на усложнения свързани с бременността, като развитие на прееклампсия, ретардация на плода, макрозомия на плода или гестационен диабет. Контрола на растежа на плода, съчетан с доплерови изследвания проведени от квалифициран акушер гинеколог може значително да намали риска от гореописаните състояния.
Правилният начин на хранене има множество други полезни ефекти върху бременната:
– подобрява се здравината на ноктите, вида на косата, сънят става по-здрав, липсва умора при събуждане, намалява метеоризма и констипацията характерни за бременността.
Добавянето на омега 3 мастни киселини към диетата може да потенцира тези ефекти. Те са дълговерижни мастни киселини, които се съдържат в рибеното масло. Две от тях са ключово важни – докозахексаеновата киселина (DHA) и айкозапентаеновата киселина (EPA). EPA има протективно действие върху сърдечно съдовата система, намалява риска от съдови инциденти и заболявания. За DHA е установено, че изгражда около 60% от човешкия мозък. При нарастването си плода има повишени нужди от DHA и използва резервите на майката, за да изгради своите мозъчни структури. Според някой клинични проучвания точно резкия спад на DHA в организма на майката в трети триместър е причина за следродилните депресии.
Все повече проучвания показват връзката на приема на омега 3 от бременната и по-дългото протичане на бременността – тоест приема и има протективен ефект във връзка с преждевременното раждане. Множество неонатологични проучвания върху бременни приемали омега 3, сочат и благоприятен ефект върху развитието на нервните структури и зрението на плода.
Подбора на подходящ препарат е много важен, за бременните пациенки е подходящ приема само на високо пречистени омега 3, произведени в химическа форма подходяща за възприемане от тялото. Нископречистените препарати могат да бъдат дори вредни, поради възможно съдържание на живак, арсен, олово диоксини и др. Поради гореописаните факти избора на продукт и дозовия режим на омега 3 е ключов.
В заключение, колкото по-балансиран е хранителния режим, толкова по-голям е шанса бременността да протече без усложнения и съпътстващи заболявания. Балансираното хранене дори и на фона на отклонения в растежа на плода, контролирано от специалист може да доведе до нормализиране в растежа на плода и количеството на околоплодните течности.